Гайморит під час ГРВІ: чим небезпечний нежить, якщо його не лікувати

Гайморит під час ГРВІ: чим небезпечний нежить, якщо його не лікувати

Поширеною причиною затяжного перебігу гострої респіраторної вірусної інфекції у дітей є залучення до вірусного запалення навколоносових синусів – придаткових структур носа, які тісно взаємопов’язані з дихальними шляхами.

Одним з таких синусів є верхньощелепна, або гайморова, пазуха, яка представляє собою парне, розташоване в проекції щік праворуч і ліворуч від носа утворення, яке на момент народження дитини вже сформоване і продовжує рости разом з нею. Саме сюди найбільш часто заглядають віруси ГРВІ та в більшості випадків викликають запальний процес.

Чому при гаймориті затягується тривалість перебігу застудного захворювання і як швидко після запального процесу відбувається відновлення слизової оболонки верхньощелепної пазухи?

Це пов’язано з тим, що до типового для ГРВІ ураження верхніх відділів дихальних шляхів – носової порожнини і носоглотки – приєднується запалення в пазусі, яке за термінами відновлення займає набагато більше часу, ніж при гострому риніті та ринофарингіті. Так, тривалість існування симптомів вірусного запалення верхньощелепної пазухи може затягуватися до двох тижнів, а це набагато довше, ніж легкий, тобто без ускладнень, перебіг вірусного ураження респіраторного тракту.

Поява яких симптомів у дитини вкаже на ураження гайморової пазухи і які ризики з ним пов’язані?

Оскільки гайморит є наслідком вірусного ураження верхніх відділів респіраторного тракту, то його початок збігається з розпалом основного захворювання. При цьому причиною розвитку гаймориту може бути абсолютно будь-який вірус ГРВІ, який викликав гострий риніт або ринофарингіт. Тому такі симптоми, як підвищення температури тіла, млявість і загальна слабкість, зниження апетиту і порушення сну, закладеність носа і нежить, кашель у нічний і денний час, чхання присутні від самого початку, але відмінність полягає в тому, що при переході вірусного запалення на верхньощелепну пазуху змінюється не тільки їх вираженість, а й тривалість.

Читайте також: Імунолог розповіла, коли організм дитини найбільш уразливий ГРВІ та потребує підтримки

Захворювання характеризується наявністю у дитини затяжних виділень з носа, що за часом збігається з тривалістю гаймориту, а не риніту або ринофарингіту. На цьому тлі у дитини спостерігається закладеність носа, що в більшості випадків відповідає стороні ураження, зниження сприйняття запахів, може бути закладеність вух. Біль є характерним симптомом ураження навколоносових пазух, при цьому відмічається поєднання головного болю і болю в проєкції ураженої пазухи. При гаймориті біль буде локалізуватися в проєкції щоки праворуч або ліворуч від носа, якщо запалення виникло в одній пазусі, або двох щік при двобічному ураженні, та віддавати в верхні зуби. Інтенсивність болю може наростати протягом дня і досягати максимальної інтенсивності до вечора.

При вираженому запаленні у дітей можуть виникати набряк в області щоки і повік. Оскільки захворювання часто формується при збільшенні та хронічному запаленні глоткового мигдалика, можлива також наявність таких проявів, як тривалий кашель, збільшення і болючість шийних лімфатичних вузлів.

Читайте також: Twindemic: світ готується до подвійної пандемії – грипу та коронавірусної інфекції

Ризики, які можуть виникати при запаленні верхньощелепної пазухи у дитини, пов’язані з високою частотою розвитку бактеріальних ускладнень і ймовірністю їх поширення на очну область і головний мозок, які розташовані по сусідству. Тому необхідними умовами для недопущення їх розвитку є своєчасне виявлення початкових симптомів захворювання і звернення до лікаря. Не менш важливо правильно лікувати гостру респіраторну вірусну інфекцію у дитини, щоб не допустити вираженого запалення у верхньощелепній пазусі.

Як не допустити ?

Оскільки сьогодні вважається доведеним факт, що первинною причиною розвитку гаймориту у дитини є віруси, які вражають дихальні шляхи, то й починати лікування запалення в цій зоні потрібно при появі перших симптомів ГРВІ, не чекаючи, поки симптоми гаймориту стануть очевидними. Як правило, така ситуація вже вимагає зовсім іншого, а саме антибактеріального лікування.

Чому це важливо робити саме з моменту появи ГРВІ? Тому що часто батькам буває складно правильно оцінити динаміку змін симптомів, наскільки вони посилилися або доповнилися новими. А це може зробити тільки фахівець під час проведення огляду маленького пацієнта.

Читайте також: Два в одному: коронавірус і грип «працюють» у парі

Крім позбавлення від дискомфорту симптомів вірусного гаймориту важливо не допустити приєднання бактеріальної інфекції та розвитку вже гнійного захворювання. Для цього необхідно своєчасно звертатися до лікаря і дотримуватися його рекомендацій щодо лікування. З метою прицільного впливу на причину розвитку захворювання лікар може призначити дитині противірусний препарат, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Він відноситься до прямих противірусних засобів, дія яких полягає в пригніченні внутрішньоклітинного розмноження вірусів, які стали причиною нездужання дитини. А від цього безпосередньо залежить, наскільки поширеною і вираженою буде зона вірусного пошкодження і як швидко дитина оговтається від захворювання.

Батькам хворої на застуду дитини необхідно пам’ятати про те, що звичка шморгати носом, втягуючи вміст замість того, щоб обережно висякатися, так само як інтенсивне сякання сприяють різкому підвищенню тиску в порожнині носа, тому частина носового слизу разом з вірусними частками, проштовхуючись в порожнину пазухи, являються факторами, що сприяють розвитку гострого гаймориту.

Таким чином, своєчасне звернення до лікаря при появі симптомів застуди у дитини і застосування противірусної терапії дозволять не тільки прискорити терміни її одужання, але й захистять від розвитку ускладнень у вигляді гаймориту.

Анатолій Чумак, лікар-імунолог