Два в одному: коронавірус і грип «працюють» у парі

Два в одному: коронавірус і грип «працюють» у парі

Епідемію грипу щороку очікують з тривогою як медики, так і звичайні люди, особливо ті, хто перебуває в групі ризику і має хронічні захворювання. Дуже хвилюються і мами за своїх дітей, адже імунітет малюків слабкий та до кінця не сформований. Про це повідомляє MedOboz.

Але цього року до звичних уже для нас вірусів додався ще один – коронавірус SARS-CoV-2. Поки він не вивчений повністю, ніхто не може спрогнозувати, чи можливо одночасне зараження дитини на грип та COVID-19? І чим загрожує таке поєднання вірусів хворому?

Чи можливе подвійне зараження вірусом грипу та COVID-19?

Медичні дослідження показують, що коронавірус може спокійно співіснувати в одному організмі разом з іншими вірусами. COVID-19 часто супроводжується інфікуванням вірусами грипу, парагрипу, аденовірусами. Такі дані отримали вчені з Ірану. В дітей вони виявили коінфекцію тільки з метапневмовірусом. Однак в обох випадках дослідники не дали відповідь, чи став перебіг хвороби важчим через «співмешкання» вірусів.

Читайте також: Вірусний коктейль: чим небезпечний для дитини грип в епідсезоні 2020-2021?

Медики, які займалися лікуванням таких пацієнтів, відзначили, що тест на COVID-19 у них зазвичай показує помилково негативні результати, що вводить в оману фахівців. Симптоми обох інфекцій багато в чому схожі:

  • підвищена температура тіла;
  • головний біль;
  • слабкість;
  • ломота в тілі;
  • кашель тощо.

COVID-19 вражає нижні дихальні шляхи, натомість грип – верхні. Якщо у дитини ослаблений імунітет одним патогеном, ймовірність попадання в його організм іншого вкрай висока. При цьому захворювання протікатиме у важкій формі й може спровокувати різні ускладнення.

Як протікає подвійне інфікування у дітей?

Дані про те, як протікає захворювання з «міксом» інфекцій у дітей різняться. Деякі китайські медики впевнені, що ймовірність летального результату при зараженні тільки COVID-19 і його комбінацією з грипом приблизно однакова. Водночас їхні колеги запевняють, що нашарування інфекцій провокує посилення перебігу однієї з них. Згідно з їхніми даними, при одночасному інфікуванні коронавірусом і грипом типу А хвороба протікала без особливих ускладнень. Одник, при комбінації SARS-CoV-2 з грипом типу В, часто приводила до серйозних ускладнень і навіть летальних наслідків.

Читайте також: Чи будуть діти менше хворіти на ГРВІ на дистанційному навчанні?

Суперечать висновкам китайських вчених дані, які отримали медики з Великобританії. Поспостерігавши за 19 тисячами хворих COVID-19, які додатково мали симптоми грипу, вони прийшли до висновку, що при наявності грипу в організмі ймовірність інфікування коронавірусів знижується в середньому на 58%. Цей факт може вказувати на своєрідну конкуренцію між збудниками. У тих людей, хто виявився зараженим одразу двома інфекціями, ймовірність летального результату підвищувалася в 2,27 раз, ніж при коронавірусі. Це дозволило припустити, що ефект посилення дії двох вірусів можливий.

Як проходить лікування?

Навіть якщо у дитини підтвердилося одночасне інфікування двома вірусами, як лікувати такий «мікс» точно не ясно. Специфічних препаратів від COVID-19 на даний момент не існує. У разі захворювання зазвичай проводиться симптоматичне лікування. Є препарати, здатні зменшити важкість перебігу грипу. Однак одночасний прийом ліків від двох вірусів може бути несумісним, привести до ускладнень і розвитку негативних реакцій з боку організму. Тому, якщо у дитини з’явилися перші симптоми захворювання, необхідно звертатися до лікаря. Розбиратися з причиною респіраторного захворювання і коронавірус це або грип, а можливо «мікс»-інфекція, повинен фахівець.

Чи можна захистити дитину від інфікування COVID-19 та грип?

Проведення численних досліджень підтвердило той факт, що подвійне зараження можливе. Також є інформація про те, що поєднання вірусів здатне спровокувати ускладнення. Крім цього, поки не зрозуміло, чим можна ефективно лікувати COVID-19 і як така терапія буде поєднуватися з традиційною, яку прийнято призначати при сезонному грипі. Тому лікарі наполегливо рекомендують займатися профілактикою, особливо тим, хто входить до групи ризику (діти, вагітні та люди похилого).

Читайте також: Війна на два фронти: поки ми відбиваємо атаку коронавірусу, грип готується завдати удару

Вакцинація дітей від грипу в цьому році актуальна як ніколи. Це відмінний спосіб не тільки захистити малюка від грипу, а також полегшити перебіг хвороби, якщо зараження грипом все ж станеться. Вчені з Бразилії звернули увагу на той факт, що пацієнти, які раніше були щеплені від грипу, набагато легше переносили COVID-19. У них рідше спостерігалися різні ускладнення і не знадобилась інтенсивна терапія.

Від коронавірусу вакцини в Україні поки немає, від грипу – у  дефіциті. Крім збалансованого харчування, прогулянок на свіжому повітрі, лікар може призначити препарат прямого противірусної дії, наприклад сироп Флавовір (у складі якого рідкий екстракт протефлазід). Чому саме Флавовір? Відомо, що віруси грипу і корона віруси – це РНК-віруси. Флавоноїди, які входять до складу препарату Флавовір, пригнічують вірусоспецифічні ферменти і вірус не може себе копіювати. Сироп пригнічує розмноження вірусів ГРВІ та грипу, зменшує кількість збудників, які викликають симптоми, і захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету. Також, за рекомендацією лікаря Флавовір можна приймати для профілактики респіраторних вірусних інфекцій та грипу, в тому числі пандемічних штамів.