Грип і гіпертонія: небезпечна співдружність

Грип і гіпертонія: небезпечна співдружність

Вірус грипу відомий своєю здатністю мати важкий перебіг і викликати різноманітні ускладнення. При цьому він не обмежується ураженням виключно органів дихальної системи, а вражає одразу всі слабкі місця організму людини. Найбільш відчутні негативні наслідки захворювання на грип в осіб з серцево-судинними захворюваннями, серед яких чи не найпоширенішою патологією є  артеріальна гіпертензія (АГ). Як взаємопов’язані грип та АГ, і як краще вести таких пацієнтів – розглянемо в статті.

 

Як грип впливає на серцево-судинну систему?

Основна причина погіршення стану хворих з АГ при захворюванні на грип полягає в тому, що вірус здатний впливати на реологічні властивості крові та стінку кровоносних судин, зокрема внутрішню вистилку – ендотелій, і викликати порушення в ньому. Дисфункція ендотелію сьогодні розглядається як одна з причин виникаючих порушень в регуляції судинного тонусу і провідний механізм формування кардіоваскулярних ускладнень. Оскільки судинний ендотелій стає полем прикладання вазотропної дії вірусу грипу, вплив його на серцево-судинні захворювання стає очевидним.

Читайте також: Уроки пандемії: хлорохіновая істерія, питання без відповідей і хто врятує потопаючих

Крім того, сьогодні є відомості про те, що РНК вірусу грипу виявляється в нестабільних атеросклеротичних бляшках, які, як відомо, є морфологічною основою кардіоваскулярних катастроф (інфаркт міокарда).

На даний час багато експертів вважають грип  одним з факторів ризику формування і прогресування порушень, пов’язаних з регулюванням рівня артеріального тиску.

Найчастіші ускладнення, які виникають: що потрібно знати

Вищезазначене чітко ілюструється статистичними даними: найчастіше ускладнення з боку серцево-судинної системи виникають протягом перших тижнів після одужання, тобто в період реконвалесценції після перенесеного захворювання на грип. Йдеться про такі важкі стани, як інфаркт міокарда та порушення мозкового кровообігу (інсульт). Є дані, що свідчать про те, що у більшості пацієнтів з АГ гострий коронарний синдром виникає саме на етапі одужання. Це визначає необхідність контролювати артеріальний тиск хворого з АГ не тільки в перші 48 годин з моменту розвитку у нього вірусного захворювання, але і наполегливо рекомендувати йому звертатися після одужання, щоб не пропустити можливого зриву регуляторних механізмів, функціонування яких забезпечувала раніше підібрана схема антигіпертензивного лікування. При перших ознаках захворювання на грип пацієнта з АГ варто проінформувати про всі можливі ризики, пов’язані з самостійним перериванням прийому кардіологічних препаратів. Якщо під час щоденного вимірювання рівня артеріального тиску його показники вище звичайних, хворий повинен негайно повідомити про це лікаря.

Яка лікарська тактика може бути найоптимальнішою?

Виходячи з вищесказаного, очевидно, що від початку грамотно вибудувана стратегія ведення пацієнта з грипом, у якого є підтверджена АГ або будь-яка серцево-судинна патологія, дозволяє знизити ризик зриву досягнутого контролю артеріального тиску і розвитку з цієї причини ускладнень.

Такі хворі мають перебувати в зоні пильної лікарської уваги, контролювати артеріальний тиск, дотримуватись рекомендацій щодо антигіпертензивного, противірусного і симптоматичного лікування.

Противірусна терапія та симптоматичні препарати при грипі: розставляємо пріоритети

Оскільки при грипі основним винуватцем збоїв у регуляції рівня артеріального тиску є вірус і його вплив на ендотелій судин, то впливати потрібно насамперед на вірус, жарознижуючі або протизапальні препарати показані лише у випадку надмірної температурної реакції. До противірусних препаратів з прямим впливом на віруси,  належить, наприклад,  лікарський засіб з діючою речовиною протефлазід. Його противірусна дія пов’язана з блокадою вірусних ферментів, таких як нейрамінідаза вірусу грипу, за допомогою якої збудник потрапляє до клітини, і спеціальних ферментів розмноження – полімераз. Проникнення і розмноження вірусів у клітинах людського організму пригнічується флавоноїдами протефлазіду. Таким чином, зменшується кількість новостворених копій віріонів, які здатні поширюватися по організму і проникати в кров, негативно впливаючи на судинний ендотелій, про що йшлося вище. При цьому, чим раніше розпочати лікування препаратами з діючою речовиною протефлазід, тим у вірусів буде менше шансів на те, що вони зможуть внести розлад в судинну регуляцію і спровокувати розвиток кардіоваскулярних ускладнень.

Читайте також: ГРВІ у дітей: клінічні особливості, сучасні можливості профілактики та лікування аденовірусної інфекції

Таким чином, люди з артеріальною гіпертензією  та іншою серцево-судинною патологією входять до групи високого ризику не тільки тому, що у них захворювання на грип частіше перебігає важко і з ускладненнями, але і через те, що вірус здатний втручатися в роботу серця і судин. Щоб не дати йому можливості погіршити перебіг кардіоваскулярних захворювань і викликати небезпечні для життя пацієнта стани, важливо вчасно і правильно лікувати захворювання на грип.

Анатолій Чумак, доктор медичних наук, професор,

заслужений діяч науки і техніки України,

лікар-імунолог