Грип на порозі: як вберегтися цієї осені

Як не захворіти на грип 

За розрахунками ВООЗ, протягом нового епідемічного сезону в Північній півкулі будуть циркулювати віруси грипу типу A (Brisbane/02/2018 (H1N1) pdm09, Kansas/14/2017 (H3N2) і віруси грипу типу B (Colorado/06/2017 (лінія B/Victoria/2/87), Phuket/3073/2013). Найбільш небезпечними є віруси грипу типу А, оскільки можуть призвести до ускладнень – енцефаліту, пневмонії, отиту. Аби уникнути захворювання, потрібно проводити заходи профілактики – радять експерти сайту Грип.юа.

Усі заходи з профілактики грипу поділяють на дві категорії – специфічні і неспецифічні. Специфічна профілактика грипу, як і інших гострих вірусних інфекцій дихальних шляхів, спрямована на перешкоджання зараження цими збудниками. Неспецифічна профілактика включає загальні заходи щодо запобігання поширенню різних респіраторних захворювань, необов’язково викликаних вірусами, а також загальнозміцнювальні заходи. Щеплення проти грипу в нашій країні не внесено до обов’язкових профілактичних заходів, однак його рекомендують проводити як здоровим особам, так і людям з категорії високого ризику розвитку ускладнень грипу. Але важливо усвідомлювати, що вакцини не захищають від усіх типів вірусів, а створюваний ними імунітет не є довготривалим.

Уникайте натовпів та носіть маски

Грип є інфекцією, що передається повітряно-крапельним шляхом, отже якщо у вашому найближчому оточені є хвора на грип людина, яка кашляє або чхає, ви наражаєтеся на небезпеку захворіти на грип. Якщо ви самі хворі на грип – ви стаєте джерелом поширення вірусу грипу для оточуючих. З краплями слини або мокротиння вірус розноситься і потрапляє на інших людей, поверхні тощо. Тому незважаючи на те, хто ви – хворий на грип чи просто опинились поряд – правило просте: уникайте натовпів, обмежте за можливості перебування у скупченому колективі, носить захисні маски, а якщо захворіли – залишайтеся вдома.

Мийте частіше руки та витирайте ніс одноразовими серветками

Віруси грипу можуть зберігати свою хвороботворну здатність до 6-8 годин, знаходячись на таких поверхнях, як столи, прилавки, стільці, дверні ручки, змішувачі тощо, з якими проконтактував хворий на грип. Якщо після контакту з такою «інфікованою» поверхнею ви торкаєтеся руками носа, рота або очей – інфікування вірусом грипу і розвиток захворювання вам гарантовані. Отже, порада проста: у громадських місцях не торкайтесь брудними руками носа, очей та рота, а одразу після повернення додому ретельно мийте руки з милом та привчайте до цього дітей.

Якщо ви хворієте на грип, однак справи не дозволяють лікуватися вдома, використовуйте одноразові серветки або тканинні хусточки при кашлі або чханні, і одразу викидайте їх після використання. В жодному разі не прикривайте рот і ніс долонями, або одразу ретельно вимийте з милом руки. Виділіть для себе окремий посуд, засоби особистої гігієни та обмежте спілкування з родичами на весь період захворювання, особливо якщо в родині є маленькі діти.

Харчуйтеся правильно

У будь-який час, а при захворюванні на грип тим більше, необхідно дотримуватись певних дієтичних рекомендацій, щоб імунна система мала достатньо сил для боротьби з вірусом грипу та мікроорганізмами, які активуються в розпал вірусного захворювання. Вживайте збагачену вітамінами та мікроелементами їжу. Пийте достатню кількість рідини, щоб запобігти зневодненню організму. Особливо це стосується маленьких дітей, в яких компенсаторні механізми ще недостатньо розвинені, тому вони швидко втрачають рідину внаслідок підвищення температури тіла, з блювотними масами, випорожненнями.

Корисними у цей час також буде тривалий (від 7 до 9 годин) та повноцінний сон, часті провітрювання та вологе прибирання приміщення, в якому перебуває хворий на грип.