Грип у дітей: вірус може вражати нервову систему

Ураження нервової системи відноситься до одних з найважчих і водночас маловивчених наслідків перенесених застудних захворювань. При цьому безсумнівним лідером в ураженні нервової тканини є вірус грипу. Згідно з медичними довідниками, ураження головного мозку при грипі виникає в 0,5 – 30% випадків. Це пов’язано з великою кількістю патогенетичних механізмів, що виникають при його потраплянні в організм, які об’єднують в поняття нейротропності.

Основні механізми нейротропності вірусу грипу і виникаючі під їх впливом розлади

Насамперед, епітеліотропність вірусу грипу на даний час розглядається як одна з головних причин розвитку гіпертоксичної форми захворювання, при якій запускаються процеси внутрішньоорганних уражень, а також нервової системи. Крім того, для вірусу грипу описано токсичний вплив на судинні рецептори, розташовані в головному мозку, що дозволяє говорити про його вазотропність. При цьому на сьогоднішній день немає даних, які б підтверджували його здатність чинити прямий шкідливий вплив на нервову тканину (нейротропність), що не дозволяє розглядати його як безпосередню причину розвитку запалення в нервовій системі. Однак і тут не все так однозначно, враховуючи біологічну схожість епендими шлуночків головного мозку з епітелієм респіраторного тракту, до якого тропний вірус грипу. Тому при порушеннях гематоенцефалічного бар’єру роль вірусу грипу в первинному церебральному пошкодженні суттєво посилюється.

Читайте також: Бокавірусна інфекція в дитячому віці: що відомо про цей вірус?

Це призводить до формування при грипі численних проявів з боку нервової системи, патогенетичною основою розвитку яких є гемато- та ліквородинамічні розлади, ішемічне пошкодження нервових клітин, процеси демієлінізації та реактивного розростання нейроглії. Стосовно термінології, як саме трактувати виникаючі під впливом вірусу грипу ускладнення з боку нервової системи, думки експертів різняться: одні схиляються до того, що мова йде про токсико-геморагічний енцефаліт, в перебігу якого простежується чітка стадійність, тоді як інші схильні вважати, що при грипі має місце інфекційно-токсична енцефалопатія або енцефалітичні реакції.

Основні прояви нейротропного впливу вірусу грипу

Сюди можна віднести виникаючі на ранніх стадіях розвитку грипу явища менінгізму, які пов’язують з ліквородинамічними розладами, а також енцефалітичну реакцію – сонливість або гіперзбудливість, зміни свідомості, судоми, які відносять до неспецифічних реакцій головного мозку, що виникають у відповідь на присутність в організмі дитини інфекційного агента. Енцефалітична реакція вважається тимчасовим станом, при якому не відбувається формування стійкого неврологічного дефіциту. Її тривалість в середньому не перевищує 2 – 3 доби.

Але якщо розлади свідомості зберігаються більше 3 днів, мова йде про розвиток інфекційно-токсичної енцефалопатії, при якій виникає гостра церебральна недостатність, пов’язана з розвитком на тлі інтоксикації метаболічних, гемоциркуляторних та ліквородинамічних розладів. Порушення свідомості може досягати критичних рівнів.

Читайте також: Гострий бронхіоліт у дітей: особливості та наслідки

Можливість розвитку енцефаліту при грипі у дітей, так само як і критерії для встановлення цього діагнозу, сьогодні активно обговорюється в медичних колах. Оскільки для грипозного пошкодження тканини головного мозку необхідно підтвердження наявності самого вірусу, що не завжди очевидно, то деякі експерти висловлюють сумніви щодо його правдивості. Водночас, якщо у дитини в анамнезі є ознаки пошкодження гематоенцефалічного бар’єру (перинатальні ураження головного мозку, черепно-мозкова травма), формування енцефаліту цілком можливе. Загалом, всі експерти солідарні в тому, що в амбулаторній клінічній практиці досить складно розмежовувати всі перераховані ускладнення, які виникають з боку нервової системи при грипі.

Віддалені наслідки впливу вірусу грипу на периферичну нервову систему

Є дані про те, що респіраторні вірусні інфекції, в тому числі й грип, можуть бути тригерами розвитку у дітей синдрому Гієна-Барре – гострої запальної імунно-опосередкованої полірадикулонейропатії. В її генезі поряд з імунними порушеннями важливе значення мають процеси деміелізації, що виникають у відповідь на ішемію на тлі судинних розладів при грипі. При цьому основним симптомом у дітей є біль і слабкість в кінцівках, які частіше локалізуються в ногах. Це призводить до порушень ходи, дитина починає кульгати, стикається з труднощами при спуску або підйомі сходами, у малюків до року порушується повзання, вони не можуть самостійно перевернутися і сісти. При тяжкому перебігу синдрому Гієна-Барре у дітей частіше розвивається нижній парапарез, його частота сягає 77%, тоді як тетрапарез виявляється лише в 23% випадків. Виникаючі парези є симетричними. Також можлива поява на початкових етапах захворювання симптомів ураження краніальних нервів, частота яких досягає 23%. Це бульбарний синдром, який проявляється поперхуванням під час їжі і парезом м’якого піднебіння, а також парезом VII пари черепно-мозкових нервів.

Якою може бути лікувальна стратегія для запобігання розвитку ускладнень з боку нервової системи при грипі?

Очевидно, що діагностика перерахованих вище можливих ускладнень грипу з боку нервової системи вимагає величезних зусиль і часових витрат з боку лікаря. Встановлення взаємозв’язку між грипом і неврологічними розладами – складна і не завжди вирішувана на амбулаторному етапі ситуація. З іншого боку, в силах лікаря за умови своєчасного звернення хворої на грип дитини за медичною допомогою, запобігти розвитку багатьох із вищевказаних ускладнень, особливо якщо у маленького пацієнта в анамнезі є симптоми патології нервової системи.

Читайте також: Середні отити при ГРВІ у дітей: що краще – антибіотики чи тактика очікування?

У зв’язку з цим раннє призначення етіотропної терапії прямими противірусними препаратами, наприклад сиропом Флавовір (що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід), є виправданим. З огляду на здатність Флавовіра пригнічувати ключові ферменти вірусів ГРВІ, наприклад, ДНК-або РНК-полімерази, які беруть участь в процесах внутрішньоклітинної реплікації вірусів, а також нейрамінідазу вірусу грипу, що забезпечує поширення вірусу грипу в організмі, раннє призначення сиропу Флавовір дозволяє знизити вірусне навантаження на дитячий організм і зменшити ступінь агресивного вірусного впливу на нервову тканину.

Таким чином, ускладнення з боку нервової системи при грипі – складна, недостатньо вивчена, але дуже серйозна проблема, яку доводиться вирішувати клініцисту в своїй повсякденній практиці. Але яким би високовірулентним не був вірус, якщо вчасно почати етіотропну противірусну терапію, є шанс захистити дитину від негативного вірусного впливу на нервову тканину.

Вікторія Талько, д.м.н, професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ; експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.