Однією з категорій пацієнтів, у яких вірусне ураження респіраторного тракту має несприятливий прогноз, є особи з хронічними обструктивними захворюваннями легень (ХОЗЛ). У таких хворих респіраторні віруси, особливо грипу, здатні індукувати загострення перебігу ХОЗЛ і призводити до розвитку загрозливих для життя станів, що обумовлює віднесення їх до групи ризику, та вимагає пильної уваги з боку лікаря і раннього призначення противірусної терапії.
Початкові етапи загострення перебігу ХОЗЛ маскуються під часту респіраторну вірусну інфекцію, що стає причиною відтермінування призначення адекватного лікування і позначається на його результатах. Тому важливо своєчасно виявити респіраторну вірусну інфекцію, яка не тільки провокує загострення основного захворювання, а й погіршує його перебіг.
Як віруси ГРВІ та грипу провокують загострення у даної категорії пацієнтів?
Сьогодні віруси, що вражають респіраторний тракт, вважаються одними із значущих тригерів загострень ХОЗЛ. Незважаючи на безсумнівну роль мікробних патогенів в ініціюванні загострень, величезне значення, як продемонстровано в низці досліджень, належить вірусному запаленню трахеобронхіального дерева, на частку якого припадає принаймні 30% випадків рецидивів ХОЗЛ. З них найбільша питома вага припадає на віруси грипу і парагрипу, респіраторно-синцитіальні віруси, риновіруси. Передбачається, що насправді віруси можуть бути причиною загострень у 50% випадків, приводячи до розвитку вторинних бактеріальних ускладнень, наприклад, пневмонії. Досить часто, практично у 2/3 таких пацієнтів, виявляються вірусно-мікробні асоціації.
Основні причини тяжкого перебігу грипу при ХОЗЛ
Підвищена реактивність дихальних шляхів та знижений місцевий імунітет – основні чинники, що призводять до важкого перебігу респіраторних вірусних інфекцій у даної категорії пацієнтів. Вони є наслідком тривало існуючого запального процесу в дихальних шляхах, на тлі якого розвивається гіперплазія келихоподібних клітин і гіперсекреція слизу гіпертрофованими залозами підслизового шару. Неспроможність місцевого імунітету пов’язана, перш за все, з порушенням мукоциліарного кліренсу, що стає причиною швидкого погіршення стану хворого при виникненні респіраторного вірусного (грипозного) захворювання. Це пояснює, чому у половини хворих з ХОЗЛ спочатку виникає вірусне запалення дистальних відділів дихальної системи з розвитком одного з важких ускладнень – пневмонії.
Читайте також: Судинний ендотелій під прицілом вірусу грипу і захворювань серця
У пацієнтів з ХОЗЛ приєднання вірусів стає причиною посилення гіперреактивності бронхів і частого розвитку бронхоспазмів. Такий вплив вірусної інфекції пов’язують з надмірним утворенням лейкотрієнів, а також порушеннями вегетативного балансу і активацією холінергічних нервових закінчень, що призводить до надмірного синтезу ацетилхоліну, який індукує бронхоспазм, і посиленого утворення слизу. Є думка, що вірусна інфекція, так само як і бактеріальна, здатна одночасно провокувати гостре запалення і підтримувати хронічне.
Розвиток оксидативного стресу при вірусній інфекції відбувається на тлі виснаження антиоксидантного захисту, що також робить свій внесок у формування запалення в трахеобронхіальному дереві, оскільки призводить до пошкодження клітинних структур. Виникаючі одночасно бронхообструкція та гіпоксія додатково обтяжують перебіг патологічного процесу.
Особливості клінічних проявів грипозної інфекції на тлі ХОЗЛ
Респіраторне вірусне захворювання, що виникло у хворого з ХОЗЛ, проявляє себе як його загострення, що пов’язано зі зривом компенсаторних механізмів, які приводять до посилення проявів дихальної недостатності. Клінічно це виражається посиленням задишки, що супроводжується виникненням або посиленням дистанційних хрипів, а також наростанням кашлю, збільшенням відходження мокротиння зі змінами його кольору і в’язкості. Всі ці симптоми разом з типовими проявами вірусного захворювання – підвищенням температури тіла, головним болем, загальною слабкістю і стомлюваністю – є ознаками не тільки грипу або ГРВІ, а й погіршення перебігу ХОЗЛ.
Основна стратегія лікування грипу в пацієнтів з ХОЗЛ
Відомо, що основними завданнями у веденні таких пацієнтів є зниження частоти загострень і запобігання зниженню функції легень при кожному рецидиві. Це складне завдання, оскільки при формуванні загострення виникає необхідність в призначенні антибактеріальних препаратів або кортикостероїдів, що ще більше пригнічує й без того знижений вірусами ОРВІ та хронічним запаленням імунітет.
З огляду на той факт, що кожен другий епізод загострення ХОЗЛ спровокований вірусною інфекцією, а сама вона, нашаровуючись на хронічне запалення, швидко вражає легені, таким пацієнтам обґрунтовано раннє призначення противірусної терапії. У такій ситуації її завданням буде не тільки вплив на вірус як причину запалення, але і запобігання вторинним бактеріальним ускладненням.
Читайте також: Грипозна пневмонія у дорослих: якою має бути стратегія захисту легенів?
Серед противірусних препаратів для терапії можуть бути препарати прямої дії на віруси до складу яких входить рідкий екстракт протефлазід. Його дія спрямована на вірусні ферменти. Зокрема, він пригнічує активність ДНК/РНК-полімераз – головних ферментів вірусів, які викликають ураження респіраторного тракту, що відповідає за внутрішньоклітинну реплікацію. Завдяки такому впливу відтворення вірусних копій всередині епітеліоцита буде перервано. У вірусу грипу діюча речовина протефлазід блокує ще один ключовий фермент – нейрамінідазу, що блокує проникнення вірусу до клітин слизової оболонки, крім того, інактивація нейрамінідази не дозволить новоствореному вірусному потомству вийти за межі інфікованої клітини. Раннє призначення препаратів у складі яких є рідкий екстракт протефлазід може дозволити перервати вірусне розмноження, тим самим не давши патогенну можливості спровокувати загострення ХОЗЛ.
Читайте також: Грип при цукровому діабеті: симптоми, що повинні насторожувати
Таким чином, раннє призначення прямого противірусного препарату з рідким екстрактом протефлазід може бути ефективним лікуванням ГРВІ та грипу у хворого з ХОЗЛ і запобіганням посиленню наявного хронічного запального процесу в трахеобронхіальному дереві.
Вікторія Талько, д.м.н, професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ; експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології