Хто частіше хворіє на грип – чоловіки чи жінки?

Хто частіше хворіє на грип – чоловіки чи жінки?

Грип – найпоширеніше інфекційне захворювання. Його збудники – віруси – здатні викликати епідемії та навіть пандемії. Грип небезпечний для всіх, тому не варто недооцінювати його серйозність. У кращому разі мова може йти про декілька днів досить неприємних відчуттів, у гіршому – ймовірний летальний результат.

Грип – справжнє випробування для нашої імунної системи. Але чи однаково себе поводить інфекція стосовно чоловіків та жінок?

Симптоми грипу в чоловіків інтенсивніші

 

Давно відомий іронічний вислів «чоловічий грип». Йдеться про те, що чоловіки схильні більше скаржитися на хворобу і перебільшувати симптоми. Поняття «чоловічий грип» (Man flu) навіть зафіксований у словниках Оксфорда і Кембриджа.

 

Лікар Кайл Сью (Kyle Sue), професор медицини в Memorial University, Ньюфаундленд, Канада, в опублікованій в British Medical Journal статті повідомив, що він аналізував результати дослідів над мишами, які проводили лікарі, починаючи з XVII століття. Результати показують, що миші-самки мають міцнішу імунну систему, аніж миші-самці. Кайл Сью стверджує, що статеві гормони впливають на імунну систему.

 

Читайте також: Які у нас є можливості для боротьби з вірусами ГРВІ?

 

Цей феномен можна спостерігати не тільки в дослідах на тваринах. Дослідження, проведене в 2013 році в Стенфордському університеті, показало, що жіночі антитіла імунної системи швидше реагують на ін’єкцію вірусу грипу, ніж чоловічі аналоги. Учені при цьому також довели, що в чоловіків з більш високим рівнем тестостерону, зазвичай, дуже слабка відповідь антитіл.

 

Результатом дослідження став висновок, що тестостерон пригнічує імунну систему, а естроген зміцнює її. Здатність імунної системи справлятися з інфекцією дуже важлива. Її ефективність залежить від статевої приналежності людини. Ось деякі факти:

  • Сезонне дослідження грипу, проведене в 2004-10 роках у Гонконгу, показало, що чоловіки мають більш високий ризик госпіталізації.
  • Обсерваційне дослідження, опубліковане Американським журналом епідеміології й проведене в США у період з 1997 до 2007 рр., показало, що у чоловіків рівень смертності від грипу вищий, ніж у жінок. Це спостерігалося в різних вікових групах, незалежно від інших умов.
  • Жінки більш сприйнятливі до вакцинації, ніж чоловіки.
  • В опитуваннях чоловіки, які хворіють на грип, повідомляють, що вони довше перебувають на лікарняному, ніж жінки.

Сью стверджує, якщо статеві гормони справді впливають на імунну систему, тоді «чоловіки не перебільшують симптоми, а насправді мають слабші імунні відповіді на вірусні інфекції, що приведе до більшої захворюваності та смертності, ніж у жінок».

Чоловіча імунна система слабше реагує не тільки на вакцину проти грипу, але й на щеплення від жовтої лихоманки, кору, краснухи, свинки, гепатиту та інших хвороб.

 

Чоловіки частіше хворіють на грип, ніж жінки?

 

Ще одне дослідження було присвячене вивченню мононуклеарних клітин 63 здорових людей, розділених на групи за віком і статтю. Клітини піддавали впливу риновіруса. Клітини, отримані від жінок у пременопаузі, мали сильнішу імуннуа відповідь на риновірус, ніж клітини чоловіків того ж віку.

 

Ця різниця не спостерігалася при порівнянні жінок у постменопаузі з чоловіками того ж віку, що підтверджує гормональний вплив на імунітет. При цьому тестостерон є імунодепресивним.

Гормональний вплив на імунну відповідь підтверджується даними про те, що у вагітних жінок симптоми важкого грипу і симптоми автоімунних захворювань більш виражені, ніж у невагітних.

 

Жіночий імунітет сильніший за чоловічий. Спостерігається більш висока стійкість до всіх інфекцій – від ГРВІ до СНІДу та сибірської виразки.

 

Читайте також: Чому ми хворіємо, або Як вірус грипу потрапляє в організм

 

Чому в ході еволюції «сильна стать» стала слабшою в імунному сенсі?

Є така гіпотеза: первісні чоловіки займалися полюванням, боролися зі своїми конкурентами, тому частіше страждали від інфекцій та ран. Це могло привести до проблем, пов’язаним з надмірною стимуляцією імунної системи, а саме: виникненню автоімунних захворювань, коли імунна система атакує власні тканини організму.

Завдяки еволюції чоловіча імунна система ставала все менш активною. З одного боку, це захистило сильну стать від автоімунних реакцій, але, з іншого боку, зробило уразливим перед інфекціями.

Натомість у жінок, як у менш ризикованих осіб, і з урахуванням того, що саме їм потрібно виношувати дітей, еволюція активно розвивала імунну систему.

 

Читайте також: Готовність номер один: коронавірус зустрічаємо у всеозброєнні

 

У результаті чоловіки набагато важче переносять простудні інфекції й хворіють у середньому довше, ніж жінки. Крім того, ускладнення при цьому в чоловіків виникають набагато частіше.

З іншого боку, чоловіки в середньому більш ефективно й раціонально діють в екстремальних умовах, ніж жінки.

Крім того, віруси могли еволюціонувати, щоб по-різному впливати на чоловіків та жінок.

Дослідники з Royal Holloway, одного з коледжів University of London, висловлюють гіпотезу, що, замість того, щоб приписувати різницю в захворюваності розходженням в імунних системах, потрібно звернути увагу на еволюційний розвиток патогенів.

Жінки можуть не піддаватися такому сильному впливу, тому що вони, особливо вагітні, можуть передати вірус своїй дитині під час пологів або грудного вигодовування. Чоловіки, на жаль, не можуть зробити те ж саме.

 

Читайте також: “Універсальний солдат” проти “майстра маскування”: як відбити вірусну атаку?

 

«Виживання найбільш пристосованих актуально для всіх організмів, а не тільки для тварин і людей, – зазначає Франциско Убеда з Лондонського університету Роял Холлоуей. – Віруси можуть ставати менш небезпечними для жінок, прагнучи зберегти жіноче населення. Причина, за якою ці захворювання менш вірулентні в жінок, полягає в тому, що вірус хоче передаватися від матері до дитини».

Дорогі жінки, якщо чоловік скаржиться і «демонстративно» страждає від грипу – ставтеся із розумінням. Його організм створений для бійок і полювання, а проти вірусу йому боротися набагато складніше. Чи є перевага в чоловіків у тому, що їхня імунна система слабкіша? Ну, наприклад, під час хвороби це дозволяє їм заощаджувати енергію, лежачи на дивані або не встаючи з ліжка.

Більше цікавих статей читайте на сайті