Понад рік тривали судові процеси, спровоковані спробою АМКУ оштрафувати фармкомпанію за звинуваченням в порушенні конкурентного законодавства.
Нагадаємо, влітку 2020 року Антимонопольний комітет України наклав штраф у розмірі 3 210 464 гривень на фармкомпанію «Екофарм» (рішення АМКУ №430-Р від 10 липня 2020 року). Про це пише MedOboz.
На думку АМКУ, розробник і виробник противірусного препарату «Протефлазід» порушив закон «Про захист від недобросовісної конкуренції», коли опублікував на своєму сайті науковий звіт Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського Національної Академії медичних наук України про здатність діючої речовини протефлазід гальмувати реплікацію (розмноження) коронавірусів.
Читайте також: Кутастий “круглий стіл” по фармринку: АМКУ штрафує, не зважаючи на деталі
В АМКУ назвали цю публікацію «поширенням неправдивої інформації». Антимонопольний комітет також вважає, що гуманітарна допомога, яку «Екофарм» надавав медустановам, безкоштовно поставляючи свій препарат для захисту медперсоналу, дала фармкомпанії конкурентні переваги.
Господарський суд Києва у грудні 2020 року скасував штраф – вказавши, що наукові звіти не є рекламою і що АМКУ не надав доказів щодо отримання фармкомпанією конкурентних переваг.
Суд підкреслив, що «Протефлазід» – рецептурний препарат, тобто інформація з наукового звіту спрямована виключно на медиків, а отже, твердження АМКУ про «рекламний» вплив цього специфічного документа на широкого споживача не відповідають дійсності.
Читайте також: Апеляційний суд залишив у силі скасування штрафу, накладеного АМКУ на «Екофарм»
Звернення АМКУ в апеляційну інстанцію ситуацію не змінило: колегія Північного Апеляційного Господарського суду Києва, вивчивши аргументи АМКУ і «Екофарму», в квітні 2021 року вирішила апеляційну скаргу АМКУ залишити без задоволення.
При цьому Антимонопольний комітет наполягав на своїй правоті, вказавши, що в інструкції до препарату відсутня згадка СOVID-19. Однак суд погодився з позицією фармкомпанії: в інструкції до противірусного препарату прямої дії зазначено, що він використовується при лікуванні ГРВІ, а коронавіруси, як відомо, віднесені до збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій.
10 серпня 2021 року Касаційний господарський суд в складі Верховного Суду України поставив у справі крапку, залишивши скаргу АМКУ без задоволення. Рішення остаточне і оскарженню не підлягає.
Читайте також: Українські епідеміологи повідомили нові докази ефективності Протефлазіду
Що цікаво, за 13 місяців, що минули з початку цього захоплюючого серіалу, препарат встиг пройти масу досліджень на Заході та в Україні. У лабораторіях США, Німеччини та Іспанії підтвердили початковий висновок українського Інституту епідеміології: діюча речовина протефлазід в дослідженнях in vitro дійсно показала специфічну дію на коронавіруси, зокрема, на SARS-CoV-2.
Детальніше про висновки цих досліджень можна прочитати в офіційному інформаційному листі, розісланому в квітні 2021 року в медустанови України двома профільними академічними інститутами – Інститутом епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського Національної Академії медичних наук України та Інститутом молекулярної біології НАН.