Типи коронавірусів. Як на них впливають противірусні препарати

Типи коронавірусів. Як на них впливають противірусні препарати

Коронавіруси сьогодні є темою номер один, при цьому в тіні свого грізного побратима виявилися сезонні коронавіруси, що викликають щорічні застудні захворювання у дітей і дорослих.

Скільки сьогодні відомо типів коронавірусів, які ураження респіраторного тракту вони викликають, з якими вірусами ГРВІ формують мікст-інфекції і які наукові досягнення дозволяють впоратися з ними – розглянемо в статті.

Відкриття сонячної корони

Відкритим на початку 60-х років минулого століття вірусам, будова яких нагадувала сонячну корону, що і спонукало вчених дати їм гучну назву – коронавіруси, ще кілька років тому приділялося мало уваги. Вони вважалися рідкісними патогенами у людей, а у тварин вони ставали причинами розвитку респіраторних, кишкових, печінкових і неврологічних захворювань.

До появи SARS-CoV-1, який викликав важкий гострий респіраторний синдром (SARS), вже відомі на той момент коронавіруси – 229E і OC43 відносили до розряду другорядних у розвитку захворювань у людини.

Це було пов’язано з усталеною точкою зору, що ці коронавіруси викликають переважно легкі ураження верхніх відділів дихальних шляхів. Важкі респіраторні ураження з розвитком пневмонії визначалися лише у дітей раннього віку, літніх і осіб з імунодефіцитними станами.

Читайте також: Противірусні препарати і доказова медицина: камені спотикання

Дані про можливість розвитку позареспіраторних уражень, включаючи наявність у них нейротропних властивостей зі здатністю викликати ураження центральної нервової системи і брати участь у виникненні хронічних неврологічних розладів, були поодинокими і вимагали подальшого дослідження. Все це стало причиною того, що циркуляція коронавірусів не відслідковувалась, їх поведінка в тваринному світі теж не удостоювалася належної уваги, так само як і не робилися спроби розробки специфічних вакцин і противірусних препаратів.

Про те, що коронавіруси до кінця XX століття не були предметом пильної уваги переконливо свідчить той факт, що повний геном самого першого коронавіруса 229Е, відкритого в 1965 році, був секвеструвати лише в 2012 році, тобто через 50 років.

Типи коронавірусів

На даний час відомо 7 типів коронавірусів, з них 229Е, NL63, HKU1, ОС43 циркулюють постійно і викликають переважно легкі респіраторні і шлунково-кишкові ураження, тоді як інші три – SARS-CoV-1, MERS-CoV і SARS-CoV -2, не є сезонними і стають причиною більш важких станів, при яких можливі множинні органні ураження з більш високим рівнем смертності.

Читайте також: Вірусна пневмонія у дітей – недооцінена проблема

Таким чином, сьогодні експерти, що займаються проблемами коронавірусних інфекцій, сходяться на думці, що коронавіруси можуть бути причинами набагато більшого спектру клінічних проявів, ніж це вважалося раніше, починаючи від найлегших і закінчуючи розвитком загрозливих життю станів.

Коронавірусні інфекції можуть бути пов’язані з респіраторними і позареспіраторними проявами, включаючи ураження центральної нервової системи. Крім того, коронавіруси здатні швидко мутувати, даючи початок новому типу вірусу з більш вираженою вірулентністю і розширеною кількістю господарів, що ставить їх в один ряд з ще одним РНК-вірусом – грипу.

Клінічні симптоми респіраторної коронавірусної інфекції у дітей

Як вже було сказано, коронавіруси 229E, OC43, NL63 і HKU1 постійно циркулюють і щорічно викликають велике число вірусних захворювань переважно у дітей, а після перенесеного захворювання формується гуморальний імунітет, у більшості дорослих визначаються антитіла до коронавірусу.

Також коронавіруси є лідерами за частотою нозокоміальних інфекцій, що перебігають з клінікою гострого гастроентериту. У деяких випадках були виявлені поєднані коронавірусні інфекції з іншими респіраторними вірусами, зокрема респіраторно-синцитіальним вірусом, вірусом грипу, метапневмовірусом, бокавірусом.

Коронавіруси викликають неважкі інфекції

У більшості здорових дітей сезонні коронавіруси викликають неважкі інфекції верхніх дихальних шляхів. Захворювання характеризується гострим початком з помірно вираженим інтоксикаційним синдромом. Катаральний синдром проявляється симптомами риніту з рясними серозними виділеннями. У дитини можуть виникати першіння в горлі і сухий кашель, при огляді виявлятися гіперемія задньої стінки глотки. У ранньому дитинстві коронавіруси можуть бути причиною ураження нижніх відділів респіраторного тракту з розвитком бронхіоліту і запалення легенів.

Читайте також: Малюки зі збільшеним тимусом частіше хворіють на ГРВІ

Крім дихальної системи коронавіруси 229E, OC43, NL63 і HKU1 здатні викликати ураження інших органів і систем. Найбільш типовими для цих вірусів є захворювання з боку травного тракту з появою таких симптомів, як біль в животі, диспепсичні розлади (блювання та діарея), з яких досить часто маніфестує гостра коронавірусна інфекція. Вважається, що ці симптоми є наслідком інфікування слизової оболонки кишечника, про що свідчить виділення вірусних частинок в зразках випорожнень хворих.

Коронавіруси як причина неврологічних розладів

Інфекції, викликані сезонними вірусами, також можуть бути пов’язані з гострими і хронічними захворюваннями центральної нервової системи. Коронавіруси 229E і OC43 розглядаються в якості можливих причин різних хронічних неврологічних розладів, включаючи розсіяний склероз.

Все це робить зазначені типи коронавірусів, не кажучи про більш агресивних їх побратимів – SARS-CoV-1, MERS-CoV і SARS-CoV-2, важливими об’єктами для розробки противірусних препаратів, які за аналогією з вірусами грипу, повинні прицільно блокувати ключові вірусні ферменти, відповідальні на певний етап життєвого циклу вірусу.

Структура коронавірусів 

Таких мішеней для медикаментозного впливу у коронавірусів кілька: це інгібування проникнення вірусів в клітину, пригнічення активності РНК-полімерази і вірусоспецифічної протеази, відповідальної за внутрішньоклітинну реплікацію коронавірусів. При цьому два останніх ферменти є найбільш консервативними, тобто в них практично виключені мутаційні зміни, в іншому випадку репродукція вірусу буде неможливою. Тому основними мішенями противірусної дії на коронавіруси є саме ці молекули. Їх блокада гарантує переривання життєвого циклу прониклого в людську клітину коронавірусу і фактично перериває інфекційний процес.

Виникла більше року тому пандемія COVID-19 спонукала не тільки до ретельнішого вивчення коронавірусів, а й термінового пошуку засобів боротьби з ними. Як це часто буває в медицині, речовини рослинного походження залишаються прототипами своїм синтетичним аналогам.

Прицільна дія противірусних препаратів

Це стосується і противірусних препаратів, хімічна структура яких міститься у рослинних поліфенолах, зокрема флавоноїдах. Так, нещодавно отримав підтвердження від наукових центрів Європи і США зі здатності впливати на коронавіруси  флавоноїдвмісний противірусний препарат, до складу якого входить активна діюча речовина – рідкий екстракт протефлазід. Він володіє комплексним (полімішеневим) впливом на сезонні і пандемічні штами коронавірусів, блокуючи активність РНК-полімерази і головної 3CL протеази, що перешкоджає внутрішньоклітинному розмноженню цих вірусів. Для дітей, які схильні до негативного вірусного впливу, створена спеціальна дитяча лікарська форма сироп Флавовір. Згідно інструкції, його можна застосовувати від народження.

Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

На початку 2020 року в роботах китайських, корейських і українських вчених також було доведено, що кверцетін, лютеолін, апігенін та інші рослинні флавоноїди пригнічують активність 3С-Like протеази і пов’язують АСЕ2, отже, здатні пригнічувати реплікацію коронавірусу. Так, в Україні в доклінічних дослідженнях методом молекулярного докінгу встановлено: флавоноїди діючої речовини протефлазід добре вбудовуються в 3C-Like протеазу коронавірусу, утворюючи з кількома її молекулами водневі зв’язки.

Таким чином, коронавіруси, які вважалися до недавнього часу не вартими особливої ​​уваги, виявилися не такі прості. Ще 10 років тому були отримані дані про те, що по своїй високій мінливості і наявності господарів в тваринному світі вони не поступаються вірусам грипу. Сьогодні настав їх зоряний час і людство на власні очі змогли переконатися в тому, чого варта недооцінка вірусного ворога і як важливо мати в своєму арсеналі ефективні засоби для боротьби з ним. Нам варто врахувати цей урок і зробити на цей раз правильні висновки.

Лариса Кузнецова