Вірусна пневмонія у дітей – недооцінена проблема

Вірусна пневмонія у дітей – недооцінена проблема

Тема вірусних пневмоній на тлі ГРВІ у дорослих широко розкрита, тоді як у дітей її обходять стороною. Тим часом це актуальна проблема: до теперішнього часу встановлена ​​етіологічна значущість 26 типів вірусів в розвитку позалікарняних пневмоній, більшість з яких припадає на дитячий вік.

Позагоспітальна пневмонія і сьогодні залишається поширеним станом у педіатричній практиці, однак запалення легенів вірусної етіології в дитячому віці приділяється мало уваги, що часто є причиною гіподіагностики і встановлення діагнозу при розвитку бактеріальної пневмонії. Тому питання вірусного ураження легеневої тканини в педіатрії вимагає окремого розгляду, а знання хвороботворних мікроорганізмів, які найбільш часто зустрічаються у дітей залежно від віку, дозволить клініцисту визначити спектр можливих патогенів та призначити найбільш ефективне лікування.

Основні причини запалення легень у дітей

Вважається, що з моменту народження і в перші 3 тижні життя основними причинами запального ураження легень є патогени, отримані при народженні від матері. Йдеться про бактеріальні, з яких найбільш частими являються E.coli, стрептококи групи В та Listeria monocytogenes; рідше легеневу тканину вражають Haemophilus influenzae, Ureaplasma urealyticum, стрептококи групи D, Streptococcus pneumoniae і анаероби. З вірусних патогенів в цей віковий період на перший план виходять цитомегаловірус та вірус простого герпесу.

Етіологічна структура пневмоній у дітей залежить від віку

Етіологічна структура зазнає змін вже до кінця неонатального періоду. Зокрема на 3 тижні життя дитини і до 3-місячного віку зростає питома вага вірусних агентів, з яких на першому місці віруси ГРВІ: респіраторно-синцитіальний вірус, віруси грипу і парагрипу 1, 2 і 3 типів, аденовірус.

Читайте також: Малюки зі збільшеним тимусом частіше хворіють на ГРВІ

З бактеріальних агентів значення набувають Streptococcus pneumoniae і Chlamydia trachomatis, а також з’являються нові мікробні патогени, такі як Bordetella pertussis, Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus. Зберігають етіологічну значимість і H. influenzae типу B і нетиповані штами, а також Ureaplasma urealyticum. Можливі також випадки вірусної пневмонії цитомегаловірусної етіології.

У дітей вікового періоду від 4 місяців до 5 років крім вірусів грипу, парагрипу, аденовірусу і респіраторно-синцитіального вірусу в якості збудника вірусної пневмонії розглядається риновірус. З інших можливих вірусних причин має значення вірус герпесу 3 типу (вітряної віспи). Деякі зміни відбуваються серед причин бактеріальної пневмонії: Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae і Streptococcus pneumoniae стають ключовими етіологічними факторами, а серед можливих збудників бактеріального ураження легень розглядаються Mycobacterium tuberculosis і менінгокок (Neisseria meningitidis).

Читайте також: Необхідність застосування противірусних препаратів під час ГРВІ

Після 5 років питома вага вірусів в етіологічній структурі пневмоній знижується, і на перші позиції виходять бактеріальні збудники, такі як Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae і Streptococcus pneumoniae. Однак при зниженні частоти розвитку вірусних пневмоній перелік можливих патогенів доповнюється такими герпесвірусами, як Herpes zoster (вірус герпесу 3 типу) і Епштейна-Барр (вірус герпесу 4 типу).

Клінічне розрізнення вірусної та бактеріальної пневмонії у педіатричній практиці

Важливим фактором з точки зору етіологічної значущості вірусів ГРВІ є те, що в ураженні легенів вони відіграють подвійну роль:

  • по-перше, можуть бути в якості самостійної причини розвитку захворювання,
  • по-друге, виступати в ролі ко-фактора при вірусно-бактеріальних ураженнях легень.

Так, дані деяких досліджень свідчать про те, що до 80% пневмоній, що розвинулися у дітей до 2-річного віку, пов’язані з вірусами. Серед них лідером вважається респіраторно-синцитіальний вірус, який визначається в майже 40% випадків позалікарняних пневмоній.

Не менш значущим є і риновірус, який не тільки є поширеною причиною запалення легенів у дітей, а й утворює асоціації з іншими вірусами. Інші респіраторні віруси, які також здатні вражати тканину легенів, – віруси грипу, парагрипу, аденовірус, метапневмовірус, бокавірус, респіраторні корона віруси – визначаються в 14–18% випадків.

Читайте також: Небезпечний грип: особливості інфікування та загрози

Таким чином, наведений перелік можливих причин запалення легень не обмежується виключно бактеріальними патогенами – роль вірусів ГРВІ досить суттєва, особливо у віковій категорії від 3 тижнів до 5 років, коли організм дитини відрізняється найбільшою сприйнятливістю до вірусних агентів, а часті контакти з ними у зв’язку з несформованістю адаптивного імунітету можуть приводити до розвитку вірусної пневмонії.

Відмінності  вірусної та бактеріальної пневмоній у дітей

Найчастіше прояви інфекційного ураження легень неспецифічні, тобто мало залежать від причини. Проте, залежно від вірусу, який призвів до запальних змін в легеневій тканині, у дитини можуть визначатися симптоми, специфічні для кожного зі збудників ГРВІ. Крім того, розвиток вірусних пневмоній нерідко може збігатися з сезонними підйомами захворюваності на вірусні інфекції, що може слугувати додатковим клінічним орієнтиром.

Як сьогодні лікують вірусну пневмонію

На думку експертів, в 30–35% випадків позалікарняна пневмонія у дітей діагностується запізно, на 3–5-й день захворювання, коли на вірусну інфекцію вже нашарувалася бактеріальна і потрібне призначення антимікробного лікування. Така ситуація пояснюється тим, що багато симптомів запалення легенів дуже схожі на прояви ГРВІ, що не дозволяє вчасно запідозрити наявність у дитини цього захворювання. Нерідко цьому сприяє пізнє звернення батьків дитини за медичною допомогою, коли час вже втрачено і розвинулася бактеріальна пневмонія.

Читайте також: Гострі респіраторні вірусні інфекції у дітей: особливості терапії

З клінічної точки зору доцільно виділення груп ризику, у яких висока ймовірність формування запалення легень, і в них необхідно проводити обстеження для виключення вірусного ураження легень. До групи ризику відносять вік дитини до 5 років, наявність у неї вроджених і хронічних захворювань, гестаційний вік при народженні менше 28 тижнів.

Тому однією з найбільш оптимальних стратегій ведення маленьких пацієнтів є своєчасне призначення етіотропної противірусної терапії при наявності основних проявів вірусного ураження дихальних шляхів. Препаратами вибору в такій ситуації можуть стати флавоноїдвмісні противірусні засоби, наприклад, сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину –  рідкий екстракт протефлазід. Згідно  інструкції дозволений до застосування  від народження, а терміни лікування визначаються індивідуально виходячи з особливостей перебігу вірусного захворювання у дитини.

Пряма противірусна дія  сиропу Флавовір спрямована на блокування ключових ферментів внутрішньоклітинної реплікації вірусів: ДНК і РНК-полімерази. Це дозволяє знизити вірусне навантаження на дитячий організм, а за умови раннього призначення – в перші 48 годин з моменту появи симптомів захворювання, знизити ризик проникнення вірусу в нижні відділи респіраторного тракту й ураження легенів.

Отже, незважаючи на складність диференціювання вірусної і бактерійної пневмонії у дітей в клінічній практиці, лікарю не варто недооцінювати здатність вірусів ГРВІ викликати ураження легень і важливість призначення прямих противірусних препаратів для мінімізації ризику розвитку пневмонії вірусної етіології у дітей.

Чумак Анатолій