Вірусна пневмонія у дітей – недооцінена проблема

Тема вірусних пневмоній на тлі ГРВІ у дорослих широко розкрита, тоді як у дітей її обходять стороною. Тим часом це актуальна проблема: до теперішнього часу встановлена ​​етіологічна значущість 26 типів вірусів в розвитку позалікарняних пневмоній, більшість з яких припадає на дитячий вік.

Позагоспітальна пневмонія і сьогодні залишається поширеним станом у педіатричній практиці, однак запалення легенів вірусної етіології в дитячому віці приділяється мало уваги, що часто є причиною гіподіагностики і встановлення діагнозу при розвитку бактеріальної пневмонії. Тому питання вірусного ураження легеневої тканини в педіатрії вимагає окремого розгляду, а знання хвороботворних мікроорганізмів, які найбільш часто зустрічаються у дітей залежно від віку, дозволить клініцисту визначити спектр можливих патогенів та призначити найбільш ефективне лікування.

Основні причини запалення легень у дітей

Вважається, що з моменту народження і в перші 3 тижні життя основними причинами запального ураження легень є патогени, отримані при народженні від матері. Йдеться про бактеріальні, з яких найбільш частими являються E.coli, стрептококи групи В та Listeria monocytogenes; рідше легеневу тканину вражають Haemophilus influenzae, Ureaplasma urealyticum, стрептококи групи D, Streptococcus pneumoniae і анаероби. З вірусних патогенів в цей віковий період на перший план виходять цитомегаловірус та вірус простого герпесу.

Етіологічна структура пневмоній у дітей залежить від віку

Етіологічна структура зазнає змін вже до кінця неонатального періоду. Зокрема на 3 тижні життя дитини і до 3-місячного віку зростає питома вага вірусних агентів, з яких на першому місці віруси ГРВІ: респіраторно-синцитіальний вірус, віруси грипу і парагрипу 1, 2 і 3 типів, аденовірус.

Читайте також: Малюки зі збільшеним тимусом частіше хворіють на ГРВІ

З бактеріальних агентів значення набувають Streptococcus pneumoniae і Chlamydia trachomatis, а також з’являються нові мікробні патогени, такі як Bordetella pertussis, Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus. Зберігають етіологічну значимість і H. influenzae типу B і нетиповані штами, а також Ureaplasma urealyticum. Можливі також випадки вірусної пневмонії цитомегаловірусної етіології.

У дітей вікового періоду від 4 місяців до 5 років крім вірусів грипу, парагрипу, аденовірусу і респіраторно-синцитіального вірусу в якості збудника вірусної пневмонії розглядається риновірус. З інших можливих вірусних причин має значення вірус герпесу 3 типу (вітряної віспи). Деякі зміни відбуваються серед причин бактеріальної пневмонії: Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae і Streptococcus pneumoniae стають ключовими етіологічними факторами, а серед можливих збудників бактеріального ураження легень розглядаються Mycobacterium tuberculosis і менінгокок (Neisseria meningitidis).

Читайте також: Необхідність застосування противірусних препаратів під час ГРВІ

Після 5 років питома вага вірусів в етіологічній структурі пневмоній знижується, і на перші позиції виходять бактеріальні збудники, такі як Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae і Streptococcus pneumoniae. Однак при зниженні частоти розвитку вірусних пневмоній перелік можливих патогенів доповнюється такими герпесвірусами, як Herpes zoster (вірус герпесу 3 типу) і Епштейна-Барр (вірус герпесу 4 типу).

Клінічне розрізнення вірусної та бактеріальної пневмонії у педіатричній практиці

Важливим фактором з точки зору етіологічної значущості вірусів ГРВІ є те, що в ураженні легенів вони відіграють подвійну роль:

  • по-перше, можуть бути в якості самостійної причини розвитку захворювання,
  • по-друге, виступати в ролі ко-фактора при вірусно-бактеріальних ураженнях легень.

Так, дані деяких досліджень свідчать про те, що до 80% пневмоній, що розвинулися у дітей до 2-річного віку, пов’язані з вірусами. Серед них лідером вважається респіраторно-синцитіальний вірус, який визначається в майже 40% випадків позалікарняних пневмоній.

Не менш значущим є і риновірус, який не тільки є поширеною причиною запалення легенів у дітей, а й утворює асоціації з іншими вірусами. Інші респіраторні віруси, які також здатні вражати тканину легенів, – віруси грипу, парагрипу, аденовірус, метапневмовірус, бокавірус, респіраторні корона віруси – визначаються в 14–18% випадків.

Читайте також: Небезпечний грип: особливості інфікування та загрози

Таким чином, наведений перелік можливих причин запалення легень не обмежується виключно бактеріальними патогенами – роль вірусів ГРВІ досить суттєва, особливо у віковій категорії від 3 тижнів до 5 років, коли організм дитини відрізняється найбільшою сприйнятливістю до вірусних агентів, а часті контакти з ними у зв’язку з несформованістю адаптивного імунітету можуть приводити до розвитку вірусної пневмонії.

Відмінності  вірусної та бактеріальної пневмоній у дітей

Найчастіше прояви інфекційного ураження легень неспецифічні, тобто мало залежать від причини. Проте, залежно від вірусу, який призвів до запальних змін в легеневій тканині, у дитини можуть визначатися симптоми, специфічні для кожного зі збудників ГРВІ. Крім того, розвиток вірусних пневмоній нерідко може збігатися з сезонними підйомами захворюваності на вірусні інфекції, що може слугувати додатковим клінічним орієнтиром.

Як сьогодні лікують вірусну пневмонію

На думку експертів, в 30–35% випадків позалікарняна пневмонія у дітей діагностується запізно, на 3–5-й день захворювання, коли на вірусну інфекцію вже нашарувалася бактеріальна і потрібне призначення антимікробного лікування. Така ситуація пояснюється тим, що багато симптомів запалення легенів дуже схожі на прояви ГРВІ, що не дозволяє вчасно запідозрити наявність у дитини цього захворювання. Нерідко цьому сприяє пізнє звернення батьків дитини за медичною допомогою, коли час вже втрачено і розвинулася бактеріальна пневмонія.

Читайте також: Гострі респіраторні вірусні інфекції у дітей: особливості терапії

З клінічної точки зору доцільно виділення груп ризику, у яких висока ймовірність формування запалення легень, і в них необхідно проводити обстеження для виключення вірусного ураження легень. До групи ризику відносять вік дитини до 5 років, наявність у неї вроджених і хронічних захворювань, гестаційний вік при народженні менше 28 тижнів.

Тому однією з найбільш оптимальних стратегій ведення маленьких пацієнтів є своєчасне призначення етіотропної противірусної терапії при наявності основних проявів вірусного ураження дихальних шляхів. Препаратами вибору в такій ситуації можуть стати флавоноїдвмісні противірусні засоби, наприклад, сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину –  рідкий екстракт протефлазід. Згідно  інструкції дозволений до застосування  від народження, а терміни лікування визначаються індивідуально виходячи з особливостей перебігу вірусного захворювання у дитини.

Пряма противірусна дія  сиропу Флавовір спрямована на блокування ключових ферментів внутрішньоклітинної реплікації вірусів: ДНК і РНК-полімерази. Це дозволяє знизити вірусне навантаження на дитячий організм, а за умови раннього призначення – в перші 48 годин з моменту появи симптомів захворювання, знизити ризик проникнення вірусу в нижні відділи респіраторного тракту й ураження легенів.

Отже, незважаючи на складність диференціювання вірусної і бактерійної пневмонії у дітей в клінічній практиці, лікарю не варто недооцінювати здатність вірусів ГРВІ викликати ураження легень і важливість призначення прямих противірусних препаратів для мінімізації ризику розвитку пневмонії вірусної етіології у дітей.

Чумак Анатолій

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.