Застуда під час вагітності: як захистити малюка

Застуда під час вагітності: як захистити малюка

Чимало з нас звикли не звертати увагу на симптоми застуди – пару днів  нежитю, кашлю і чхання, загальної слабкості і першіння у горлі, може ще температура –  і все минеться. Таке ж ставлення до захворювання нерідко можна зустріти і у вагітних жінок, яким вже не раз довелося зіткнутися з застудою і вони знають що робити, як себе вести і чим лікувати.

Але під час вагітності все зовсім не так. Раніше нешкідливі інфекційні фактори починають проявляти хвороботворні властивості та становлять подвійну небезпеку: для жінки та її малюка. Ситуація ускладнюється, якщо жінка за звичкою не надає значення виниклим у неї симптомам захворювання.

Читайте: Що таке імунна система. Як зміцнити імунітет

Найчастіше під час вагітності жінка стикається із застудою – легкого перебігу гострих респіраторних захворювань, причиною виникнення яких в 90% випадків є віруси. З них найбільше незручностей завдають риновіруси, що викликають запалення у слизовій носа.

З’являються такі симптоми як:

  • нежить і закладеність носа,
  • відчуття розбитості і втоми,
  • незначне підвищення температура тіла, частіше до субфебрильних значень,
  • чхання та кашель.

Найчастіше жінка відразу приймає жарознижуючі таблетки і закапує ніс і просто чекає, коли застуда минеться. Користі при такому підході немає, а ось ризики при вагітності досить високі.

Небезпека застуди при вагітності

Будь-яке позапланове втручання у перебіг вагітності здатне зашкодити закладеній природою програмі розвитку дитини. Загрози вірусних інфекцій для майбутньої матері і  плода, що розвиваеться в утробі добре відомі. Не має значення, наскільки виражене вірусне захворювання у вагітної: через характерне для цього періоду зниження захисних сил її організму реакція навіть на найнебезпечніший вірус може бути приглушеною, але це не означає, що небезпеки немає.

Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Крім того, переорієнтування імунітету на збереження вагітності не дозволяє йому сформувати виражену відповідь на вірусне вторгнення, тому вірусу дуже просто вийти за межі звичного для нього ураження відділу дихальних шляхів і поширитися по всьому організму вагітної жінки.

Не слід забувати і про таку здатності вірусів ГРВІ, як пригнічення імунітету, що корисно для них, оскільки дозволяє безперешкодно розмножуватися в клітинах органів дихання. Виникаючі на тлі застуди зміни в організмі жінки, наприклад запалення в дихальних шляхах і розвиток  кисневого голодування (гіпоксія), здатні впливати на недостатньо сформовану дитину, а також на подальший перебіг вагітності.

Застуда під час вагітності 1 триместр

Перший триместр вважається найбільш несприятливим періодом в плані захворювання на вірусну інфекцію. У перші три місяці вагітності плід проходить важливі для формування його органів і систем етапи, втручання у які загрожує або перериванням вагітності, викиднем, або виникненням у нього важких вроджених захворювань. Всі ці порушення можуть бути наслідком як прямого впливу вірусної інфекції на плід, який поки не захищений плацентою, і його зараженням, так і виникаючими під впливом вірусу змінами в організмі вагітної, які можуть позначитися на стані дитини.

Застуда у вагітних 2 триместр

У другому триместрі, коли зародження внутрішніх органів майже завершена, ризик формування серйозних відхилень у розвитку плода при захворюванні вірусною інфекцією знижується. Проте плід залишається вкрай уразливим для вірусного впливу, так як власних захисних сил у нього поки немає, а імунітет його мами знижений.

Тому ймовірність несприятливого впливу на його розвиток вірусів ГРВІ зберігається. У 2 триместрі вірусне ураження плода може закінчитися розвитком внутрішньоутробної інфекції, що також є серйозним станом і впливає на здоров’я і психомоторний розвиток після народження.

Застуда у вагітних 3 триместр


Третій триместр вважається найбільш безпечним в плані вірусного впливу. Однак і в останні 3 місяці перед пологами малюк схильний до небезпеки внутрішньоутробного зараження і пов’язаного з ним ризику передчасного народження недоношеної дитини.

Лікування застуди у вагітних

Ризики для виношування вагітності та народження здорової і доношеної дитини, які виникають при вірусному захворюванні, до яких відноситься застуда, вимагають більш відповідального підходу до лікування з боку майбутньої мами. Як би не хотілося самій вирішити цю проблему, краще не ризикувати ні своїм здоров’ям, ні здоров’ям свого малюка.

Читайте також: Вся правда про противірусні препарати

Для цього необхідно при появі перших проявів застуди, навіть якщо вони слабко виражені і на самопочутті поки не позначилися, звернутися до лікаря. Також правильним рішенням буде обговорення з ним прийому лікарських засобів для полегшення стану, оскільки вони можуть негативно впливати на плід, що розвивається.

Зниження вірусного впливу

Ніколи не можна точно сказати, чи добрався вірус до дитини і коли це сталося. Тому краще заздалегідь подбати про це і при появі перших симптомів застуди, навіть якщо це буде банальний нежить із незначною закладенням носа, проконсультуватися з лікарем.

Такий підхід дозволить своєчасно визначитися з діагнозом і призначити етіотропне лікування прямими противірусними лікарськими засобами. Важливою вимогою до призначених препаратів є їх безпека, іншими словами вони повинні без негативного впливу на плід. Серед таких є препарати з доведеною ефективністю прямої противірусної дії, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.

Саме завдяки його безпосередньому впливу на вірус, який полягає в пригніченні його білків розмноження, вдається перервати вірусне розмноження в клітинах дихальних шляхів і зупинити вірусне вторгнення. Відмінною особливістю протефлазіду є його широкий спектр противірусної активності, який включає віруси ГРВІ, в тому числі і найбільш частих винуватців застуди, до яких відноситься риновірусна інфекція. Згідно інструкції такі препарати можна застосовувати під час вагітності: доклінічні дослідження не показали токсичного, мутагенного і будь-якого іншого негативного впливу.

Антибіотики під час застуди у вагітних

Антибіотики не застосовуються для лікування вірусних інфекцій, оскільки вони не впливають на вірус. Якщо у вагітної жінки виникли бактеріальні ускладнення, антибактеріальний препарат повинен призначити лікар, який призначить найбільш безпечний, який не зашкодить дитині.

Ізоляція

На весь період захворювання застудою вагітну рекомендується ізолювати від інших членів сім’ї, важливо дотримуватися постільного режиму, а приміщення, в якому вона знаходиться, обов’язково необхідно часто провітрювати і проводити в ньому вологе прибирання. Постійний доступ свіжого і достатньо зволоженого повітря дозволить знизити вираженість кисневої недостатності, а також захистить запалені слизові носа від пересихання.

Достатній сон

Достатній сон, психологічний спокій і позитивні емоції додадуть сил в боротьбі з вірусом, що викликав застуду, і полегшать самопочуття. Те саме стосується і повноцінного, багатого на вітаміни, які містяться в овочах і фруктах, харчуванні, що стане запорукою більш легкого перебігу застуди та якнайшвидшого одужання.

Харчування вагітної під час застуди

Харчування вагітної на весь період застуди має бути легкозасвоюваним, калорійним і багатим вітамінами. Перевага віддається кашам, овочевим пюре, свіжим овочам і фруктам. З раціону харчування вагітної виключаються смажені, гострі і солоні продукти. Можливим доповненням є свіжа цибуля і часник – добре відомі джерела фітонцидів, що пригнічують ріст хвороботворних мікробів.

Питний режим

Рясне тепле пиття для зниження вираженості симптомів інтоксикації і полегшення самопочуття вагітної жінки необхідно поєднувати з контролем ваги через схильність до накопичення рідини і появи набряків. Якщо немає алергії, то вагітній дозволені зелений чай, чай з лимоном, малиною, медом, морси, трав’яні настої з ромашкою, липою, чорною смородиною і шипшиною. Останні є джерелом вітаміну С, який володіє антиоксидантною дією на застуджений організм майбутньої мами.

Лікування застуди народними засобами під час вагітності

Багато методів народної медицини вважаються безпечними, а тому їх часто рекомендують застосовувати для лікування застуди у тих випадках, коли для них немає встановлених лікарем протипоказань. Дихальні інгаляції з застосуванням ароматичних олій, промивання слизової носа сольовими розчинами – всі ці методи стануть вагомим доповненням до етіотропної противірусної терапії і полегшать носове дихання при нежитю і закладеності носа, особливо в разі, коли лікар не рекомендує судинозвужувальні краплі в ніс.

Профілактика застуди 

Основне завдання жінки протягом всього періоду виношування дитини – максимально захистити себе від можливого вірусного зараження. Зробити це досить непросто, особливо в періоди підвищеної захворюваності на ГРВІ, який в наших широтах тривають з осені по весну. Джерелом вірусної інфекції може стати як близькі майбутньої мами: чоловік, діти, батьки, так і колеги на роботі. Часто вірусом ГРВІ можна заразитися дорогою на роботу або додому в громадському транспорті, вимушеному перебуванні в людних місцях, де є скупчення великої кількості людей.

  • Тому окрім  вагітної, заходів профілактики повинні дотримуватися родичі і колеги, щоб не наражати вагітну на небезпеку. Якщо вони хворіють або хвороба розвинулася, краще попередити про це вагітну колегу, щоб вона могла ізолюватися від потенційного джерела вірусної інфекції. В  такому випадку необхідно залишитися вдома, звернутися до лікаря, він може призначити препарати на основі флавоноїдів, які містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Теж саме стосується і сім’ї, яка чекає на поповнення: при появі застудженої родича ізолювати потрібно не тільки його, а й майбутню маму.

Застосування з профілактичною метою впливаючих на імунітет препаратів повинно бути попередньо погоджено з лікарем: не всі вони дозволені до застосування під час вагітності та можуть нести загрозу переривання.

  • Носіння масок в громадських місцях, часте миття і обробка рук дезінфікуючими засобами, обмеження перебування в багатолюдних місцях з поганою вентиляцією – всі ці прості для дотримання заходи дозволять знизити ризик підхопити застуду і нашкодити майбутній дитині.
  • Щоденні прогулянки на свіжому повітрі в призначених для цього зонах відпочинку – парках, скверах, сприятливо позначаться на захисних силах організму жінки.
  •  Відвідування сауни, лазні, басейну, всілякі теплові процедури: гарячі ванни, парити ноги, ставити гірчичники, також вимагають попереднього узгодження з лікарем через можливі ризики для перебігу вагітності.

Підбиваючи підсумки, важливо ще раз відзначити, що будь-який вірусне захворювання, навіть невинна на перший погляд застуда, в період вагітності змінює свою поведінку, стаючи більш агресивною і небезпечною, особливо щодо плоду, що розвивається. Про це слід пам’ятати жінці, яка виношує дитину і всі 9 місяців активно використовувати спрямовані на запобігання зараженню профілактичні заходи.

Бут Галина