Необхідність застосування противірусних препаратів під час ГРВІ

Необхідність застосування противірусних препаратів під час ГРВІ

Протягом двох десятиліть компанія “Екофарм” працює над тим, щоб збудники інфекційних захворювань, з якими людству найчастіше доводиться мати справу, були успішно взяті під жорсткий контроль. Серед всіх інфекційних захворювань найпоширенішими є гострі респіраторні вірусні інфекції. Ними щорічно по кілька разів на рік хворіє практично все населення земної кулі.  Про це пише спеціалізований науковий медичний журнал “MedOboz”.

Економічний збиток, який  наносять ГРВІ, обчислюється значними сумами, не кажучи вже про можливі небажані наслідки для здоров’я людини. Питання лікування вірусних захворювань дихальних шляхів є предметом широкої дискусії, до якої залучені і представники медицини, і пересічні громадяни. ГРВІ викликаються вірусами, кількість яких в даний час сягає більше 200 генотипів! Ці віруси об’єднані за спільною ознакою: ураження дихальної системи і розвитку в ній запальних процесів. А відмінність їх полягає в тому, що кожен вірус націлений на пошкодження певного відділу респіраторного тракту.

Читайте також: Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії

Наприклад, риновірус вражає носову порожнину, аденовірус – лімфоїдну тканину мигдаликів, грип – трахею, парагрип – гортань, а респіраторно-синцитіальних вірус – кінцеві відділи дихальних шляхів. Незважаючи на деяку схожість симптомів вірусного захворювання, при інфікуванні певним типом вірусу у людини будуть спостерігатися характерні прояви ураження того чи іншого відділу повітроносних шляхів. І поки вірус залишається в організмі, доти у людини будуть зберігатися симптоми захворювання.

Віруси ГРВІ не такі безневинні, як прийнято вважати

Всупереч розхожій думці про те, що вони нібито не викликають важких ускладнень, шкода, яка наноситься ними організму, і віддалені наслідки їх дії насправді досить значні. Наприклад, риновірус – збудник банального нежитю: здавалося б, що тут такого, ну посопливили тиждень, ну покрапали ніс 7 днів, і все пройшло. А тим часом цей вірус є причиною розвитку у дітей бронхіальної астми.

Вірус грипу ще небезпечніший – він провокує в організмі імунні порушення, які в майбутньому можуть обернутися розвитком аутоімунних захворювань. Це підтверджується безліччю клінічних досліджень.

Як боротися з вірусами ГРВІ

Висновок напрошується сам собою: віруси ГРВІ несуть небезпеку для здоров’я людини як в найближчій, так й у віддаленій перспективах, а значить, з ними потрібно активно боротися, а не сподіватися на те, що все якось само пройде. Єдиним вірним рішенням буде призначення етіотропного противірусного лікування, мета якого – придушити активність реплікації вірусу в клітці та не допустити максимального вірусного навантаження на організм.

Прямий вплив на віруси ГРВІ та грипу

Ситуація багато в чому схожа із застосуванням при бактеріальних інфекціях антибіотиків, адже ніхто не сумнівається, що при пневмонії необхідно призначати протимікробні препарати. Цей короткий аналіз приводить до очевидного висновку: найбільш ефективним рішенням при лікуванні гострих респіраторних вірусних інфекцій є застосування препаратів прямої противірусної дії, в ідеалі – широкого спектру дії на ДНК- і РНК-вмісні віруси. Одним словом, на будь-який вірус ГРВІ.

Компанія “Екофарм” в своєму арсеналі має лінійку противірусних препаратів, які дозволяють ефективно боротися з винуватцями частих гострих респіраторних захворювань, починаючи з самого народження людини. Для цього на підставі діючої речовини протефлазід були розроблені, зареєстровані та виведені на фармринок України лікарські препарати: сироп Флавовір® і краплі Протефлазід® – для лікування у дітей та дорослих респіраторних захворювань, викликаних РНК- і ДНК-вмісними вірусами гострих респіраторних інфекцій.

Як флавоноїди впливають на віруси грипу та ГРВІ

Діюча речовина лікарських препаратів здатна пригнічувати певні вірусоспецифічні ферменти, які безпосередньо організовують процес розмноження вірусів в організмі людини. Це РНК- і ДНК-полімерази, тимідинкінази, 3CL-протеази, нейрамінідази і зворотні транскриптази. Пригнічення копіювання ДНК- або РНК-вірусів означає, що їх основне завдання (відтворення власного потомства) залишиться невиконаним і захворювань, які викликаються розмноженням інфекційних агентів в організмі людини, або не буде, або вони обмежаться легкою формою, в залежності від величини вірусного навантаження на організм і його поточного стану здоров’я.

Читайте також: Дослідження противірусної активності діючої речовини протефлазід щодо коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2

Під прицілом діючої речовини протефлазід виявляється ще один важливий білок – нейрамінідаза. Його блокування істотно ускладнює вірусу грипу просування крізь слизовий бар’єр дихальних шляхів, а якщо й вдасться його подолати і проникнути в клітину, то вірусне потомство не зможе покинути її межі та буде знешкоджено імунною системою. А вплив на вірусну РНК-полімеразу не дозволить патогену синтезувати нові вірусні копії. До речі, саме механізм блокування вірусних ферментів розмноження розглядається сучасною наукою як найбільш дієвий спосіб боротьби з коронавірусом.

Таким чином, одного прицільного впливу на два вірусних ферменти буде досить, щоб агресивний інфекційний агент, який потрапив в людський організм, був подоланий. Зрештою, потрібно сказати, що науковий інтерес до здатності біофлавоноїдів блокувати вірусну активність виник досить давно: дослідження в цьому напрямі проводяться з кінця минулого століття.

Так, дослідження впливу, що пригнічує нейрамінідазу вірусу грипу, були проведені ще в 1990 році і продовжуються досі. Було доведено полімішеневу, тобто множинну дію флавоноїдів, а також їх здатність пригнічувати вірусні ферменти, такі як ДНК- і РНК-полімерази. Випробування проводилися на базі ДУ “Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського НАМН України” на прикладі лінійки препаратів з діючою речовиною протефлазід. Ця речовина детально вивчається протягом 20 років, і вже доведені такі його численні ефекти, як вплив на ряд вірусних ферментів: РНК-, ДНК-полімерази, нейрамінідазу, тимідинкіназу, 3CL-протеазу і зворотну транскриптазу. Продемонстровано антигрипозну дію як in vitro, так і in vivo.

Несприятлива епідемічна ситуація, в якій живе людство останній рік, є підтвердженням актуальності препаратів з прямим впливом на віруси і стає важливою складовою пошуку речовин, які зможуть впоратися з коронавірусом, одним з представників сімейства ГРВІ.

Ольга Задорожна, педіатр