Незабаром можлива поява вакцини від раку шкіри

Незабаром можлива поява вакцини від раку шкіри

Дослідження американських учених доводить, що цілком реально розробити вакцину для стимулювання вироблення білка для антиоксидантного захисту шкіри

Це допоможе організму зміцнити захист від раку шкіри. Це буде новий тип іРНК-вакцини, який зараз використовується від COVID-19.

Ультрафіолетове випромінювання сонця призводить до окисного стресу, який збільшує ризик розвитку раку шкіри, тобто меланоми. Вакцина з інформаційною РНК (на основі якої розроблені Moderna та Pfizer від COVID-19) сприятиме виробленню білка TR1 у клітинах шкіри, що знизить ризик розвитку раку, викликаного УФ-випромінюванням, а також інших шкірних захворювань, пише sciencedaily.

За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), рак шкіри є одним із найпоширеніших видів раку. При смертельному типі раку шкіри, меланомі, злоякісні клітини утворюються в клітинах шкіри під назвою меланоцити – вони виробляють пігмент меланін, що визначає колір шкіри. Більшість захворювань раку шкіри спричинені впливом УФ-випромінювання. Люди багато засмагають на сонці чи солярії, а вироблення меланіну – це спосіб організму захистити шкіру від опіків.

Протягом 40 років дослідники розглядали харчові антиоксиданти як можливе джерело профілактики раку, але вони не завжди добре себе показували у клінічних випробуваннях, а в деяких випадках були шкідливими.

Білок TR1 є ключовим компонентом антиоксидантної системи меланоцитів. Антиоксиданти забезпечують захист від активних форм кисню (АФК), які полюють на електрони молекул у клітинах і можуть пошкодити ДНК. Меланоцити атакуються АФК не тільки через сонце, а й тому, що процес виробництва пігменту також викликає вироблення АФК. Антиоксиданти спрацьовують як вимикач, запобігаючи окисленню.

Вакцини на основі іРНК «вчать» клітини виробляти певний білок. Наприклад, у випадку з вакцинами проти коронавірусу – це нешкідливий фрагмент шипа білка вірусу, що викликає імунну відповідь. Для пропонованої нової вакцини проти меланоми – це буде TR1.

Така вакцина ідеально підійшла б для людей з підвищеним ризиком раку шкіри, наприклад, тим, хто працює на вулиці в сонячному кліматі. Люди могли б проходити вакцинацію раз на рік, припускають дослідники. Поки що вчені успішно перевірили свою теорію на мишах. Наразі планують провести доклінічні дослідження.