Коли вчені спостерігають за тенденціями захворюваності в містах, що виходять з ізоляції, стає зрозуміло: світ очікує на нові захворювання не лише застудою та грипом
Насправді до людей повернуться п’ять патогенів, які вчені вже очікують побачити найближчими місяцями, пише medicalxpress. Природно, першим проявиться грип. Зазвичай у світі від сезонного грипу щороку помирає 290-650 тисяч людей. Але відколи вибухнула епідемія COVID-19, він практично зник. Ймовірна причина його різкого падіння – скорочення міжнародних поїздок. Заходи громадського здоров’я, спрямовані на стримування COVID-19 (наприклад, носіння масок, миття рук, фізичне дистанціювання), також зробили свій внесок.
Заходи боротьби з пандемією також дозволили приборкати деякі інші бактерії, такі як Streptococcus pneumoniae, що викликає пневмонію, а також низку інших захворювань (від вушних інфекцій та синуситу до небезпечних для життя сепсису та менінгіту). До найбільшого ризику зараження схильні маленькі діти, люди похилого віку і люди з ослабленою імунною системою. На щастя, пневмококові вакцини допомагають запобігти найнебезпечнішим захворюванням, які викликають ці бактерії. Дослідження, яке проводилося у 26 країнах на шести континентах у першій половині 2020 р. встановило, що захворюваність на S.pneumoniae зменшилася на 82%. Це відбулося завдяки обмеженням міграції населення і суворій ізоляції.
Ще одна неприємна бактерія – Neisseria meningitidis, вона може викликати менінгококовий менінгіт: серйозне захворювання центральної нервової системи. Вказане вище дослідження також виявило, що під час ізоляції частота Neisseria meningitidis значно знизилася. Бактерії N. meningitidis мешкають у носі та горлі, можуть передаватися від людини до людини повітряно-краплинним шляхом під час кашлю та чхання. Спалахи менінгіту іноді трапляються по всьому світу, більшість хворих помирає. Ті, хто вижив, іноді набувають важкої довічної інвалідності. Захворюванню можна запобігти за допомогою профілактики (вакцина) або лікувати антибіотиками.
Читайте також: Ніби грип: які інфекції проявляються грипоподібним синдромом
Респіраторно-синцитіальний вірус (або РСВ) – найпоширеніший вірус, що викликає грипоподібне захворювання легень під назвою бронхіоліт. Він є небезпечним для дітей віком до двох років, але є причиною значної кількості смертей серед дітей віком до п’яти років у всьому світі. Під час карантину COVID-19 інфікування РСВ трималося протягом року на історичному мінімумі. «Завдяки» пандемії вчені визначили, що РСВ мало залежить від низьких температур зим та більшою мірою – від гігієни.
Риновірус – основна причина виникнення застуди, особливо в немовлят. І риновірус, і РСВ проявляють однакові симптоми. Тому без діагностичного тесту іноді неможливо сказати, на що хворий пацієнт. У будь-якому випадку потрібне невідкладне лікування. Однак, є деякі цікаві моменти. По-перше, якщо дитина в ранньому віці перехворіла на риновірусну інфекцію, то у неї підвищується ризик появи рецидивуючих респіраторних симптомів і розвитку хрипів і дитячої астми, що повторюються. По-друге, риновірусні інфекції можуть навчити імунну систему людини блокувати інші віруси, такі як коронавірус та грип.