Відчуття печіння і дряпання в горлі, що часто супроводжується болем при ковтанні, знайоме кожному. Першіння в горлі часто заподіює серйозний дискомфорт. Такий тривалий біль може виникнути в результаті різних станів, в тому числі – деяких небезпечних інфекцій.
Чому дере у горлі?
Постійний біль і дискомфорт в горлі можуть викликати:
- Алергії
Це стан, коли ваша імунна система гіперактивна по відношенню до певних речовин, які зазвичай нешкідливі. Ці речовини називають алергенами. Це може бути їжа, рослини, шерсть домашніх тварин, пил, пилок квітів. Особливо часто постійно дере в горлі під час алергії на речі, які ви вдихаєте – пилок, пил, синтетичні аромати, цвіль тощо. Алергію часто супроводжують нежить, кашель, чхання, свербіж і сльозотеча очей.
- Постназальне затікання
В цьому випадку першіння в горлі може виникати через нежить і запалених пазух, звідки надлишок слизу стікає по задній стінці глотки. З’являються відчуття слизу в горлі, запалення. Хочеться прокашлятися, прочистити горло. Постназальне затікання може викликатися погодними змінами, деякими ліками, гострою їжею, викривленням носової перегородки, ринітом, синуситом, сухістю повітря тощо. До того ж через постійне першіння у горлі, часто відчутний неприємний запах з рота та кашель, що посилюється вночі.
Читайте також: Міг би зберігати людські життя, – Академія меднаук відповіла на кампанію дискредитації українського противірусного препарату
- Дихання ротом
Якщо ви дихаєте через рот постійно, особливо, під час сну, це може привести до тривалого першіння в горлі. Швидше за все, ви відчуєте це рано вранці, коли прокидаєтеся. Біль зменшується після пиття. При нічному диханні ротом спостерігаються сухість у роті і горлі, хриплий голос, втому і дратівливість при пробудженні, неприємний запах з рота, темні кола під очима. У більшості випадків дихання через рот відбувається через закладеність носа. Причиною можуть бути збільшені аденоїди або мигдалини.
- Кислотний рефлюкс або печія
Першіння в горлі виникає, коли нижній стравохідний сфінктер ослаблений і стає нездатним щільно закритися. Вміст шлунка затікає назад в стравохід. Іноді кислотний рефлюкс може привести до ангіни. Якщо це відбувається щодня, може бути постійне відчуття болю, бо кислота з шлунку пошкоджує слизову оболонку стравоходу і горла. При кислотному рефлюксі можуть спостерігатися печіння і дискомфорт у верхній частині живота і утруднене ковтання.
- Тонзиліт
Постійно дерти в горлі може через бактеріальну або вірусну інфекції. Тонзиліт здатний виявлятися кілька разів на рік і зазвичай вимагає лікування антибіотиками, що призначаються лікарем. Існує безліч типів тонзиліту, тому симптоми широко варіюються і можуть включати утруднене або хворобливе ковтання, хрипоту, сильний біль в горлі, збільшення лімфатичних вузлів, набрякання і почервоніння мигдалин (можуть з’являтися білі або жовті плями), неприємний запах з рота, лихоманку, озноб, головні болі.
- Мононуклеоз
Першіння в горлі може бути результатом інфекції віруса Епштейна-Барра. Симптоми захворювання подібні грипу і включають в себе біль у горлі, набряклі мигдалини, лихоманку, збільшені лімфовузли, головний біль.
- Паратонзілярний абсцес
Це серйозна бактеріальна інфекція у мигдалинах, яка може викликати подразнення або стійкі, сильні болі в горлі. Це може статися, коли тонзиліт не був належним чином оброблений. Коли інфекція з мигдалини поширюється на навколишні тканини, поруч з мигдалиною утворюється наповнена гноєм кишеня. Абсцес на задній стінці горла буває видно, але може і бути прихований за мигдалиною.
Читайте також: МОЗ їх не шкода: ліки з важкими побічними ефектами випробують на українцях, які хворі на Сovid-19
Симптоми зазвичай схожі з ознаками тонзиліту, але важчі. Вони включають біль в горлі (зазвичай сильніший із одного боку), хворобливість, опухлі залози горла і щелепи, біль у вухах, утруднення з роззявлянням рота і при ковтанні, слинотеча, набряк обличчя або шиї, біль при повороті і нахилі голови, головний біль, глухий голос, лихоманку, неприємний запах з рота.
- Забруднення навколишнього середовища
Якщо ви живете у мегаполісі, постійне першіння в горлі може з’явитися від смогу. Особливо небезпечно дихати смогом у спекотні дні. Крім подразнення, ангіни, дихальнння смогом може викликати погіршення симптомів при астмі, кашель, утруднене дихання.
- Задимленість
Вплив диму, в тому числі і пасивне куріння, може викликати подразнення в горлі, а також загострення астми, бронхіту, емфіземи тощо. Куріння є фактором ризику розвитку раку горла, що також може привести до болю і першіння в горлі.
Коли звертатися до лікаря
Якщо постійно дере в горлі (більше двох днів), зверніться до лікаря для обстеження. Причини болю в горлі легко діагностуються, і більшість з них добре піддаються лікуванню.
Потрібна негайна допомога лікаря, якщо:
- сильний біль, який заважає їсти, говорити або спати;
- висока температура вище 38 ° C;
- сильний біль з одного боку горла, збільшені лімфовузли;
- утруднення при повороті голови.
Для виявлення причини першіння у горлі потрібно звернутися до кваліфікованого фахівця. Очевидно, що призначене лікування залежить від діагнозу. ГРВІ вимагає терапії противірусними засобами, а якщо лікар встановить, що першіння – це симптом алергії, то призначить антигістамінні засоби і за можливості уникати контакту з алергеном-збудником. Якщо ж патологія має бактеріальну природу, то лікар призначить антибіотики.
У будь-якому випадку не варто займатися самолікуванням, адже захворювання може виявитися більш серйозним, ніж здається на перший погляд.