Літні сімейні поїздки на море дуже часто супроводжуються застудами у дітей. Не минуло й кількох днів з моменту прибуття на довгоочікуваний відпочинок, а у дитини вже почався нежить, вона кашляє і в цілому має нездоровий вигляд. Пів відпочинку доводиться проводити в номері, максимум біля басейну, а про екскурсії та огляд пам’яток й не думати. Знайома ситуація?
Як максимально уникнути подібних проблем і що для цього потрібно зробити?
У тому, що замість оздоровлення дитина налаштувалася захворіти, винна її імунна система. Точніше її вікові особливості, які не дають змоги адекватно відповідати на вірусну агресію, з якою вона зіткнулася в вагоні поїзда або літаку. Нові віруси, з якими малюк встиг перезнайомитися на шляху до оздоровлення, і стали причиною симптомів застуди.
Проблем додають особливо різка зміна часових поясів, інший клімат, а також тривале перебування в погано провітрюваному приміщенні та, звичайно ж, протяги. Система терморегуляції в організмі дитини ще не виробила здатності швидко пристосовуватися до змін температур, як наслідок – тіло переохолоджується або перегрівається, а це вже прямий удар по захисним силам. У такому випадку замість оздоровлення виходить, що дитина опинилася в ситуації, яка сприяє розвитку у неї застудного захворювання.
Читайте також: Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?
Мимоволі цьому розвитку сприяють і самі батьки. Часто відпочинок проходить під девізом: «Ми приїхали відпочивати, значить можна все!». Дитині нарівні з дорослими купуються холодні напої, щоб втамувати спрагу, морозиво у величезних кількостях, а потрапляючи зі спеки під холодне повітря з кондиціонеру, тіло починає різко охолоджуватися. Тут уже не тільки дитячий, але й дорослий організм не витримає. А ангіна з фарингітом вітально махають руками.
Всі ці причини, якими б повсякденними вони не були, призводять в результаті до того, що дитина замість зміцнення імунітету в черговий раз хворіє, зриваючи плани своєї сім’ї.
Як зміцнити імунітет напередодні відпустки?
Батькам потрібно знати, що до оздоровлення необхідно готуватися заздалегідь, особливо при плануванні поїздки до іншої країни. Так, можливо це звучить парадоксально, але щоб оздоровитися, потрібно як слід до нього підготуватися. І чим молодша дитина, тим більш відповідально слід підійти до вирішення цього питання.
Читайте також: Онлайн-система моніторингу стану здоров’я Moniheal може збільшити тривалість життя українців
Нерідко в інтернеті можна зустріти відгуки мам про безпроблемні подорожі з малюками. Напевно такі мами знають правила безпечного відпочинку для дитини й виконують їх не для заспокоєння совісті, а тому що розуміють їх важливість. Краще дотримуватися цих правил і повноцінно відпочити разом з малюком, ніж просидіти половину відпустки в номері та лікувати дитячий нежить.
Отже, що потрібно зробити перед тим, як відправитися всією родиною в далекі краї?
І коли краще почати підготовку?
Стосовно термінів якісь чіткі рекомендації дати складно: кожна дитина індивідуальна. Комусь вистачить тижня, а комусь і місяця буде мало. Важливо пам’ятати, чим частіше і довше дитина хворіла на ГРВІ в цьому році, тим більше часу їй знадобитися, щоб акліматизація не вдарила по здоров’ю. Можна обговорити всі нюанси, як краще підготувати дитину до подорожі, з лікарем: він більше знає про стан її здоров’я і може дати індивідуальні рекомендації.
Як мінімізувати наслідки акліматизації?
Можна спробувати незадовго до поїздки, особливо якщо планується різка зміна часових поясів, трохи змістити години сну дитини. При цьому потрібно стежити, щоб вона достатньо відпочивала. Важливо, щоб малюк проводив багато часу на свіжому повітрі та більше рухався. Постаратися дотримуватися встановленого режиму дня і слідувати йому на відпочинку. Звичний ритм життя, навіть в незнайомій обстановці, знизить стрес, який незмінно виникає у дитини, яка раптово опинилася в новому середовищі.
Якщо дозволяє стан здоров’я, можна почати загартовування малюка. Важливо не перестаратися і відразу не обливати дитину крижаною водою, а поступово знижувати температуру. Таке «тренування» системи терморегуляції дозволить легше і без наслідків справлятися з перепадами температур і не реагувати на них болісно.
Слідкуйте, щоб дитина повноцінно харчувалася. Це наситить її організм корисними речовинами і забезпечить імунну систему ресурсами для боротьби з незнайомими їй вірусами. Не потрібно чекати, що дитина основні вітаміни отримає на відпочинку: не завжди дитячий організм готовий адекватно сприймати екзотичні фрукти й овочі, для нього корисніші свої, вирощені в наших широтах. Тому вітамінне оздоровлення потрібно починати, як тільки настав їх сезон, а екзотику залишити в якості десерту.
Читайте також: Як консультуватися з лікарем, не виходячи з дому, якщо у тебе Covid-19?
Якщо передбачається довга подорож у поїзді або тривалий переліт, і ймовірність підхопити вірус серед скупчення людей зростає, на допомогу прийде противірусний препарат прямої дії Флавовір. Він має здатність блокувати розмноження вірусів, які є причиною гострих респіраторних вірусних інфекцій. Скільки б вірусів і в якій кількості не атакували вашу дитину, вона скоріш за все не захворіє, а якщо і з’являться симптоми нездужання, то вони можуть мати легкий та швидкий перебіг. Лікар може порадити починати прийом напередодні поїздки: таким чином дитячий організм буде готовий до зустрічі з вірусами, що збираються зруйнувати сімейні плани на відпочинок. Флавовір підійде як немовлятам (його можна приймати від народження), так і діткам старшого віку. Рекомендовану кратність прийому і дозу порадить лікар – він дасть вичерпні рекомендації щодо попередження гострої респіраторної вірусної інфекції.
Читайте також: Як розпізнати перші симптоми вірусних інфекцій дихальних шляхів
Дотримуючись цих простих правил, можна буде без проблем оздоровитися всією сім’єю і отримати незабутні враження. Це набагато краще, ніж сидіти в соцмережах і мовчки заздрити тим, у кого сімейна відпустка вдалася.
Галина Бут, сімейний лікар