Грип і ГРВІ у цьому сезоні поклали на ліжко в 50 разів більше українців, ніж Сovid-19

Грип і ГРВІ у цьому сезоні поклали на ліжко в 50 разів більше українців, ніж Сovid-19

Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України (ЦГЗ МОЗ) підвів підсумки сезону епідемії грипу та ГРВІ. Про це інформує MedOboz.

Примітно, але показники ЦГЗ МОЗ з грипу та ГРВІ в десятки разів вищі (!) відомої всім і щодня обновлюваної статистики коронавірусної інфекції.

Так, відповідно до статистичного звіту ЦГЗ МОЗ за 33 тижні епідемії ГРВІ та різних видів грипу (з 30 вересня 2019 року до 20 травня 2020 року) діагнози «Грип» і «ГРВІ» в Україні поставлено 4 мільйонам 900 тисячам  осіб, які звернулись до лікаря (це 12,9% населення країни).

З них 343 тисячам чоловік (7%) такі діагнози за сезон ставилися двічі й більше.

Кількість перехворілих ГРВІ та грипом без звернень до лікаря прийнято оцінювати в 20% від тих, що зверталися – можливо це ще близько мільйона чоловік.

Якщо розділити показники потижнево, ми побачимо, що в середньому в Україні щотижня під час епідемії реєструвалося 150 тисяч діагнозів ГРВІ та грипу (у деякі тижні було понад 250 тисяч новозахворілих) або 21,5 тисяч новозахворілих у середньому щодня.

Читайте також: «Білі плями» протоколу лікування COVID-19, або МОЗ запрошує до реанімації

Натомість коронавірусна інфекція SARS-CoV-2 у травні-липні 2020 року підтверджується щотижня лише в 3, 5-6,3 тисяч наших співгромадян.

Навіть якщо взяти верхнє значення захворюваності коронавірусом – 6 300 нових діагнозів Сovid-19 на тиждень (900 осіб у середньому щодня) – очевидно, що захворюваність ГРВІ та грипом перевищувала в останній сезон це число в 25 разів.

А якщо врахувати середньотижневе значення захворюваності Сovid-19 (плюс 3 тисячі захворілих щотижня) і порівняти цей показник з вищевказаною середньотижневою захворюваністю ГРВІ та грипом в епідсезон (плюс 150 тисяч захворілих на тиждень) – то різниця буде ще більш значною: в 50 разів.

Зазначимо, що показники з ГРВІ та грипу за останній сезон ще невеликі – наприклад, вони на 7% менші, ніж у попередньому епідемічному сезоні 2018-19 років. Як відзвітувався ЦГЗ МОЗ, у цьому сезоні «епідемічний процес із грипу та ГРВІ характеризувався середньою інтенсивністю».

Тобто впродовж багатьох років, включаючи торішню зиму і весну, захворюваність грипом і ГРВІ була ще вищою.

Однак від коронавірусу вмирають в 20 разів частіше? Чи ні?

Що ж стосується значної різниці в статистиці смертності – 71 померлий від грипу за 33 тижні епідемії (плюс 1 померлий уже зараз, після епідемії) проти 1 500 померлих від Сovid-19 за 20 тижнів (до 20 липня), отут найважливішу роль грає розходження схем реєстрацій смерті в Україні й багатьох інших країнах:

  • Смерті від процесів, що виявилися ускладненнями важких ГРВІ та грипу – серцево-судинних проблем, пневмонії та гострого респіраторного дистрес-синдрому, ниркової недостатності, інсультів, вторинних інфекцій на тлі ослабленого вірусом імунітету – у нас не фіксуються як смерті від ГРВІ та грипу. Причиною смерті в цьому випадку називається саме ускладнення, яке безпосередньо привело до зупинки серця (в 80% випадків це проблеми із самим серцем).
  • А от у випадку Сovid-19 всі смерті померлих носіїв вірусу SARS-CoV-2 зараз реєструються як смерті від Сovid-19 – при цьому ігноруються інфаркти, тромбози, гіпоксії внаслідок пневмонії та ГРДС, відмови нирок та інші безпосередні причини зупинки серця.

Про те, якою була б статистика, якби й в Україні (та більшості країн світу) смерті від ускладнень грипу і ГРВІ реєструвалися, як смерті від цих вірусних інфекцій, а не переважно від проблем із серцем на тлі вірусної інфекції – ми побачимо на прикладі США.

Читайте також: Уроки пандемії: хлорохіновая істерія, питання без відповідей і хто врятує потопаючих

Адже в Америці причиною смерті на тлі грипу в статистиці завжди називають тільки грип (правда, на жаль, на інші важкі ГРВІ це правило не поширюється й у США).

Отже, за останні 5 років смертність від грипу в США становила 22-61 тисячу осіб на рік. Зазначимо, що в США у 8 разів більше населення, ніж в Україні, й перерахуємо смертність на 100 тисяч осіб. Отримаємо 7-19 померлих від грипу щорічно на кожні 100 тисяч американців.

В Україні цей же рівень кількості померлих дав би 3-8 тисяч українців, які вмерли від грипу щорічно. І це ми не враховували різницю рівня медицини та фармацевтики: тобто порахували, що в нас від ускладнень на тлі грипу вмирає той же відсоток інфікованих грипом, що й у США.

Читайте також: Лікарка розповіла, як захиститися від вірусів, що спричиняють ГРВІ

А що ж Сovid-19? Від нього, нагадаємо, в Україні померло 1 500 осіб за 20 тижнів – тобто орієнтовно помре, як би це сумно не звучало, 4-6 тисяч за рік.

Але це стільки ж або менше, скільки за нашими розрахунками в Україні орієнтовно помирає від ускладнень одного тільки грипу.

Як бачимо, один тільки грип при «американському» способі вказування причини смертності приблизно дав би не меншу, а ймовірніше помітно більшу кількість смертей в Україні, ніж Сovid-19.

Безумовно, смертність, порахована від кількості захворілих, від грипу буде помітно нижчою, ніж від Сovid-19 – що й говорити, інфекція SARS-CoV-2 «сильніша» і поки «незнайоміша» організму, ніж віруси грипу. Але загальна кількість померлих від грипу в Україні буде, швидше за все, вищою.

А якщо до грипу додати ще й смертність від ускладнень на тлі інших ГРВІ…

Читайте також: Як підготувати дитину до повернення у дитячий садок після карантину

І, нарешті, найнесприятливіший варіант – це «букет» у вигляді SARS-CoV-2 та інфекції, що приєдналася – грипу або іншої гострої респіраторної вірусної інфекції. Статистики з таких випадків немає, однак з урахуванням показників захворюваності, імовірність такого вбивчого «коктейлю» у багатьох захворілих скидати з рахунків не можна.

І це виводить профілактику та раннє лікування грипу і ГРВІ в умовах пандемії Сovid-19 на рівень життєво важливої необхідності.

Як допомогти імунітету впоратися з вірусами ГРВІ та грипу?

Очевидно, якщо пандемія коронавірусу викликала дуже серйозні профілактичні заходи – то віруси грипу і ГРВІ, що приблизно приводять на цвинтарі й у реанімації не меншу кількість людей, мають теж викликати не меншу активність населення.

Оптимальний шлях у цьому випадку – постійно і щодня профілактично застосовувати противірусні засоби. З огляду на тривалість прийому, бажано вибирати препарати, що не мають побічних ефектів. Серед наявних на фармринку України лікарі найчастіше призначають «Флавовір» – препарат із діючою речовиною, отриманою з рослинних флавоноїдів. При практичній відсутності протипоказань, вона, як зазначено в інструкції, має пряму противірусну дію на широкий спектр вірусів грипу і ГРВІ.

Читайте також: Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?

Особливо важливо давати такі засоби дітям – адже 63% недужих на ГРВІ та грип (понад 3 мільйонів захворілих в Україні в епідсезон 2019-2020 років) це діти й підлітки до 16 років. Летальні випадки від ГРВІ та грипу щорічно фіксуються й серед цієї вікової групи.

Щоденне профілактичне отримання організмом рослинних противірусних засобів на початковій (у тому числі безсимптомній) стадії інфікування вірусами грипу й ГРВІ дозволяє швидко зменшити вірусне навантаження – точніше, не дати їй досягти максимуму, при якому хвороба переходить у стадію важких ускладнень.