Photo by sharp.com (c)

Штам Дельта і вагітність: спостереження лікарів

Практично у всіх країнах світу стає дедалі більше вагітних з важким перебігом СOVID-19, викликаних варіантом Дельта коронавірусу. Дайджест спостережень лікарів із різних країн світу про боротьбу вагітних з штамом Дельта зібрав GrippUA.

З літа 2021 року то в одній, то в іншій країні з’являються свідчення того, що штам Дельта у вагітних часто викликає важке захворювання СOVID-19. «Вагітні частіше, ніж невагітні, страждають важким захворюванням через COVID-19-Дельта», – такі спостереження зробила доктор Шеррі Росс із Providence Saint John’s Health Center in Santa Monica.

«Ці жінки не мають будь-яких інших захворювань. Однак вони важко хворіють», – зафіксувала і медикиня-професорка Кітті Блюменкамп (Утрехт, Нідерланди).

Те саме джерело повідомило, що після пологів породілля з СOVID-19, викликаним штамом Дельта, часто опиняється на апараті штучної вентиляції легенів у відділенні інтенсивної терапії.

Дані, зібрані Системою акушерського нагляду Великобританії (UKOSS), показали, що якщо лише 24% вагітних в першу хвилю СOVID-19, мали важке протікання захворювання, то штам Альфа дав уже 36% вагітних, а штам Дельта – 45% вагітних з важкою формою коронавірусної хвороби.

Також UKOSS зазначає, що 20% вагітних, що надійшли в лікарню з серйозними симптомами Covid-19-Дельта, народжували передчасно. А ймовірність розродження за допомогою кесаревого розтину подвоїлася. Кожна п’ята дитина, народжена від матерів із симптомами коронавірусу, також була госпіталізована у відділення для новонароджених».

«У порівнянні з початковим вірусом Covid нові штами (Альфа, а потім Дельта) спричинювали у вагітних жінок дедалі важчі захворювання», – зауважив Ендрю Шеннан, акушер із King’s College London. – Це включає необхідність у вентиляції легенів і реанімаційні заходи [для плода]. Імовірність виникнення пневмонії у вагітних підвищилася на понад 50% [при штамах Дельта й Альфа порівняно з іншими штамами]».

Читайте також: Штам Дельта: чи відрізняється постковідний синдром

Також лікарі відзначають невелике збільшення у вагітних з СOVID-19-Дельта випадків прееклампсії (мультисистемного ураження у другій половині вагітності).

Крім цього, частіше фіксуються у таких вагітних інфікування плода в утробі або новонародженого при пологах різними інфекційними агентами, що не SARS-CoV-2, що свідчить про слабкість імунітету, переданого плоду від вагітної матері з СOVID-19.

Стосовно ж коронавірусу, згідно з даними американського регулятора CDC, 13% немовлят, народжених жінками з COVID-19, мають позитивний результат на коронавірус

«У вагітних Дельта-інфекція спричинює ризик сепсису. Існує також ризик утворення тромбів, які можуть нанести удар по плаценті, що може викликати дистрес плода або навіть мертвонародження», – пояснює механізм виникнення загроз доктор Сінді Дюк з Nevada Fertility Institute.

Так, у штаті Міссісіпі число мертвонароджень останнім часом зросло вдвічі.

Нагадаємо, що згідно зі сторінкою «СOVID-19 і вагітність» порталу ВООЗ (присвяченій, правда, поки що не Дельті, а першим штамам пандемічного коронавірусу), «дослідження показали, що COVID-19 під час вагітності був пов’язаний з підвищеною ймовірністю передчасних пологів. Особливо високий ризик розвитку серйозних ускладнень у разі зараження COVID-19 у вагітних старшого віку; вагітних із надмірною вагою або супутніми патологічними станами та захворюваннями, такими як гіпертензія (підвищений кров’яний тиск) або діабет».