Сovid-19 у дітей та підлітків: що варто знати

Сovid-19 у дітей та підлітків: що варто знати

Коронавірус SARS-nCo-2 поширюється й серед дітей – однак у віковій групі до 20 років легкий плин захворювання відзначений в 97,5% хворих. Натомість серед молоді й людей літнього віку шанс ускладнень у дев’ять разів вищий, ніж у дитини. Про це пише MedOboz.

Версії, чому SARS-nCo-2 вберігає багатьох дітей

Втім, Сovid-19 – не єдина хвороба з такою аномалією. “Ми спостерігаємо схожі тенденції, наприклад, з вітряною віспою. Дорослі хворіють на вітрянку набагато важче, ніж діти”, – нагадує Ванесса Раабе, доцент кафедри інфекційних захворювань в NYU Langone.

Щодо причин слабкого враження організму при Сovid-19 у більшості дітей та підлітків є три припущення:

 

1. У дітей на SARS-nCo-2 ще спрацьовують антитіла до інших коронавірусів?

На думку лікаря Бадді Крича з Дитячої лікарні Вандербільта, організм дитини зазвичай піддається бомбардуванню з боку інших коронавірусів, що викликають застуду, може мати антитіла в крові, які саме в дітей до певної міри захищають і від вірусу SARS-nCo-2. При цьому імунні реакції антитіл дітей, очевидно, сильніші, ніж у дорослих.

“Діти на цей новий коронавірус реагують так само, як і будь-який інший коронавірус”, – відзначив Крич.

2. Легені дітей не уражені димом цигарок і забрудненим повітрям?

Інші експерти припускають: річ у тому, що легені дітей менше піддавалися впливу диму цигарок і забруднюючих речовин, ніж у дорослих.

Відомо, що паління підвищує кількість ACE 2-рецепторів у клітинах легенів, до якого (і тільки до якого) здатний приєднуватися новий коронавірус.

3. Спрацьовує “виключення суперінфекції”?

У вірусологів є термін “виключення суперінфекції”. Якщо клітина інфікована вірусом певної групи, то проникнення інших вірусів цієї ж групи в таку клітину неможливо. “Виключення суперінфекції” добре описано для так званих аренавірусів. Цілком можливо, що він проявляється й з коронавірусами.

Отже, теорія виглядає так: якщо в клітину дитини проникнув інший коронавірус, відносно безпечний, то SARS-nCo-2 до неї не потрапить, тому що з погляду коронавірусів вона зайнята.

А в організмі дитини різних коронавірусів набагато більше, ніж у дорослого, оскільки його імунна система ще не стабілізувалася.

Які симптоми коронавірусу Сovid-19 у дітей?

Крім підвищення температури, сухого кашлю й знесиленості (постійного сну) у дітей та підлітків із Сovid-19 набагато частіше, ніж у дорослих, спостерігаються шлунково-кишкові проблеми – діарея й блювота.

У значної групи хворих дітей декілька днів спостерігалися лише шлунково-кишкові симптоми. Є випадки, коли інші симптоми, крім шлунково-кишкових, у дітей із Сovid-19 так і не з’явилися. У дорослих така симптоматична картина зустрічалася рідше, лише в поодиноких випадках.

Що робити, аби вчасно розпізнати симптоми респіраторної вірусної інфекції та Сovid-19

У разі появи у дитини перших симптомів гострих респіраторних вірусних інфекцій залишайтеся вдома та невідкладно зверніться до лікаря і дійте за його рекомендаціями. Дитині варто забезпечити постільний режим та рясне пиття. Лікар може одразу призначити препарати прямої противірусної дії, наприклад сироп Флавовір®. Відомо, що віруси грипу і коронавіруси це РНК-місткі віруси, які мають загальні механізми реплікації, а флавоноїди, що входять до складу препарату Флавовір, пригнічують проникнення і реплікацію ДНК і РНК-вірусів шляхом пригнічення вірусоспецифічних ферментів – ДНК і РНК-полімераз, тимідинкінази, зворотної транскриптази і нейрамінідази. Лікар може порекомендувати приймати Флавовір як етіотропне лікування та профілактика грипу, у тому числі спричиненому вірусами пандемічних штамів. Препарат блокує розмноження вірусів ГРВІ і грипу та захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету, зменшує кількість вірусів, які обумовлюють симптоми.

Читайте також: Герпес у дитини: чим лікувати застуду на губах

Важливо знати, якщо у дитини з’явилися проблеми з диханням, млявість та відмова від води варто негайно звернутися за медичною допомогою. Якщо коронавірус підтвердиться – будуть проведені всі необхідні медичні заходи.

Наразі близько 80 компаній у світі працюють над розробкою ліків, вакцини або “імунних коктейлів” саме проти коронавірусу SARS-CoV-2 і допоки вчені шукають панацею, дітям і дорослим під час пандемії Сovid-19 слід дотримуватися профілактичних заходів.

Оновлена інформація: Днями у Великобританії та Франції двоє дітей померло та ще  понад 230 дітей у Європі захворіли на новий небезпечний для життя синдром, можливо, пов’язаний із вірусом COVID-19. Про це повідомляє Reuters з посиланням на Європейський Центр із контролю та попередження хвороб, головний офіс якого базується у Швеції, повідомляє УНН із посиланням на Голос Америки. Всесвітня організація охорони здоров’я закликала медиків бути напоготові у боротьбі з рідкісним синдромом, втім попереджає, що його зв’язок із вірусом COVID-19 ще не досліджений.

Педіатричний синдром багатосистемного запалювання (paediatric inflammatory multisystem syndrome, PIMS) — так називають нову загадкову хворобу дітей фахівці. Вона викликає симптоми, схожі на хворобу Кавасакі та токсичний шок — це підвищена температура, висип на тілі, збільшені гланди, і в найгірших випадках — запалення серця.

Всі діти та підлітки із загадковою хворобою мали принаймні два із наступних симптомів: висип або ознаки запалення навколо рота, долонь або ступнів; шок або низький кров’яний тиск; проблеми із серцем; порушення кровотечі; гострі шлунково-кишкові розлади. Висока температура зазвичай тримається понад три дні.

“Я закликаю усіх лікарів по всьому світові співпрацювати з вашою державною владою та ВООЗ, щоб бути напоготові і краще зрозуміти цей синдром у дітей”, — заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адганом Ґебреєсус. За даними ВООЗ, випадки цієї хвороби значно зросли в час пандемії коронавірусу, утім нею хворіють також діти, у яких не підтверджений вірус COVID-19.

 

Читайте також: Коронавірусна інфекція у дітей може починатися не з кашлю

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.