Світ готується до “хвороби Х”

Світ готується до “хвороби Х”

«Хвороби Х» не існує. Поки. Просто світові вчені, науковці та медики, пам’ятаючи досвід пандемії COVID-19, умовно так назвають потенційну хворобу, яка може так само, як коронавірус, раптово з’явитися і заразити всю планету.

Враховуючи це, вони вирішили об’єднати досвід та зусилля, аби підготуватися до майбутніх ймовірних пандемічних загроз. Саме це обговорювали фахівці на останньому Всесвітньому економічному форумі в Давосі, пише smartmama

 Термін «хвороба Х» вживають з 2018 року. Ним експерти ВООЗ визначають інфекційні захворювання, які мають епідеміологічний потенціал, тобто у майбутньому можуть (!) призвести до пандемій. Яка хвороба буде наступною – точно назвати не може ніхто, однак версії,  ймовірність та причини досліджуються регулярно. Але визначаючи якусь хворобу як «хворобу Х», світова спільнота буде діяти більш злагоджено на її виявлення та оперативно реагувати на неї.

Попереджений – значить озброєний

Отже, коли вчені обговорюють «хворобу Х», йдеться про підготовку до гіпотетичної хвороби. А оскільки Україна є частиною світової спільноти, то відповідно бере участь у підготовці та прогнозуванні. «Політична та галузева співпраця – це те, що дозволяє нам всім підготуватися якомога краще. Зокрема, йдеться про оперативну розробку високоякісних діагностичних, терапевтичних засобів та вакцин.

Зараз мова про 100 днів на випадок наступної епідемії», – пояснює міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Про те, що щось таки буде і набагато смертоносніше, ніж COVID-19, – у ВООЗ говорять ще з 2021 р., але коли очікувати нову загрозу невідомо. Поки лунають попередження, фахівці тримають у полі зору наявні збудники та роблять підготовчі кроки.

В Україні розпал епідсезону

Поки світ обговорює загадкову загрозу під назвою «хвороба Х», в Україні розпал епідсезону, в якому вирують грип, COVID-19 та відносно для нас «новенький» RSV (респіраторно-синцитіальний вірус, має схожі з ГРВІ симптоми. Небезпечний для немовлят, людей похилого віку та осіб з ослабленим імунітетом). Наскільки добре українці впораються з ними, залежить від багатьох факторів: обізнаності, рівня вакцинації, дотримання правил гігієни, наявності тестів та ліків, доступності до лікарів та аптек врешті-решт.

Хоча поки за статистикою ситуація більш-менш контрольована, проте лікарі все частіше фіксують випадки так званої мікст-інфекції (або ко-інфекції), коли у пацієнта діагностують одночасно (або послідовно) віруси грипу та коронавірусу. У таких випадках хвороба має тривалий перебіг, з серйозними ускладненнями, є високий ризик летальності.

Як убезпечитися під час сезону інфекцій?

Найкраще, що можна зробити – це вакцинація. Це принаймні захистить або пом’якшить перебіг грипу або коронавірусу. Але поки більшість українців ігнорує цей вид захисту. Тому залишається за появи перших характерних ознак хвороби звернутися до лікаря, який, згідно з протоколом надання медичної допомоги, призначить відповідне противірусне лікування.

Якщо такої змоги немає, самостійно зробити тестування на грип і коронавірус (купити тести в аптеках або зробити в лабораторіях). У випадку позитивного результату якомога швидше проконсультуватися з лікарем. Ну і основне – тут у будь-якій ситуації не обійтися без противірусних препаратів прямої дії. Особливо, коли йдеться про високий ризик зараження кількома вірусами, контакт з хворим або появу перших симптомів хвороби. І критичну роль тут відіграє час – це дуже важливо за будь-якої інфекційної недуги, наголошують інфекціоністи. Тому лікар може призначити одразу противірусний засіб, особливо коли в домі є діти (є противірусні, призначені саме для дітей), літні особи, вагітні або люди з хронічними хворобами. Наприклад, противірусні препарати розроблені на основі флавоноїдів – рослинних екстрактів, здатних пригнічувати вірусні компоненти, що відповідають за розмноження вірусу в організмі. Таким чином один препарат може «працювати» проти декількох збудників хвороб, знижуючи вірусне навантаження.

Серед противірусних препаратів, що безпосередньо впливають на вірус є спеціально розроблений сироп для дітей Флавовір,  що продемонстрував противірусну активність не тільки щодо «звичних» вірусів, які викликають гострі респіраторні захворювання та грип, а й щодо вірусу SARS-CoV-2, що є причиною COVID-19. Також противірусний сироп Флавовір додатково сприяє підвищенню місцевого імунітету слизових оболонок у верхніх дихальних шляхах.

Реалії сьогодення вимагають бути напоготові. Адже важкість перенесення хвороби залежить від індивідуальних можливостей імунітету. А якщо організм отримає подвійний удар від кількох видів вірусів, то прогнозувати перебіг хвороби важко навіть лікарям.  Отже, час і швидкість початку противірусної терапії – запорука контролю над вірусною хворобою.

 

4 thoughts on “Світ готується до “хвороби Х”

  1. Naturally, I like your website, but you ought to edit a couple of your writings. Since many of them have grave spelling errors, it is hard for me to be honest about them. Still, I will most certainly be back.

  2. My brother recommended I might like this web site He was totally right This post actually made my day You cannt imagine just how much time I had spent for this information Thanks

  3. What i do not realize is in fact how you are no longer actually much more wellfavored than you might be right now Youre very intelligent You recognize thus considerably in relation to this topic made me in my view believe it from numerous numerous angles Its like men and women are not fascinated until it is one thing to do with Lady gaga Your own stuffs excellent All the time handle it up

Comments are closed.