Тяжкість грипу та ГРВІ залежить від маси тіла

Тяжкість грипу та ГРВІ залежить від маси тіла

Останнім часом до переліку груп ризику щодо несприятливого перебігу і наслідків грипу додалася ще одна нозологія – ожиріння. Доведено, що люди з ожирінням відрізняються високою сприйнятливістю до вірусних агентів, яку пов’язують з розвитком метаболічної імуносупресії. З чим пов’язаний такий стан та як він позначається на імунному статусі – розглянемо в статті.

Дослідження виявили зниження при ожирінні противірусної імунної відповіді, що робить легеневу тканину сприйнятливою до вірусного пошкодження і приєднання вторинних бактеріальних інфекцій. Багато в чому це пов’язано з участю жирової тканини в підтримці запального процесу і підтверджується наявністю у хворих на ожиріння системних маркерів хронічного запалення низької інтенсивності, яке не пов’язане з інфекційними процесами.

Основні патогенетичні механізми участі жирової тканини в підтримці запального процесу

Сьогодні визнаним є факт взаємозв’язку хронічного запалення і ожиріння, що проявляється підвищеним рівнем прозапальних цитокінів у крові: фактора некрозу пухлини-альфа, С-реактивного білка, інтерлейкіну-6, інгібітора активатора плазміногену-1, моноцитарного хемотаксичного фактора-1, цитокін-трансформуючого фактора росту-бета, які володіють системним впливом. Їхнім джерелом є макрофаги, вони інфільтрують жирову тканину. Крім того, вважається, що жирова тканина функціонує як окремий ендокринний орган, в якому виробляється безліч біоактивних речовин, відомих як секретовані фактори жирової тканини або адипокіни. Вони володіють прозапальною (лептин, резистин, фактор некрозу пухлини-альфа) та протизапальною (адипонектин) активністю. У хворих з ожирінням посилюється експресія і секреція прозапальних цитокінів, що підтримують системне хронічне запалення в організмі. При цьому тривале існування хронічної активації імунної системи з часом призводить до виснаження резервних можливостей імунітету.

Читайте також: Грипозна пневмонія у дорослих: якою має бути стратегія захисту легенів?

У запуску багатьох патологічних процесів при ожирінні основна роль відводиться двом ключовим адипокінам: лептину та адипонектину. З лептином пов’язані численні ефекти на запальні та імунні реакції людського організму: він впливає на проліферацію та активацію Т-лімфоцитів, знижуючи їх кількість (лімфопенія), посилює вироблення прозапальних цитокінів. Підвищенням рівня лептину на тлі зменшення адипонектину пояснюється зниження адаптивної імунної відповіді на потрапляння в організм людини інфекційного агента. Зокрема, відповідь з боку Т- і В-лімфоцитів, які активуються внаслідок вторгнення вірусу, виявляється уповільненою і неповною. Крім того, на кількість і функціональний стан Т-лімфоцитів негативно впливають і підвищені на тлі ожиріння рівні жирних кислот, холестерину та інсуліну.

Вплив ожиріння на вірусне запалення в респіраторному тракті та легеневої тканини

Прозапальна спрямованість імунної відповіді при ожирінні відображається на респіраторному тракті та легеневій тканині. Зокрема, відбувається порушення міграції макрофагів в альвеоли при їх запаленні та зниження кількості альвеолярних макрофагів в легенях. При цьому спостерігається зниження вироблення прозапальних цитокінів при стимуляції альвеолярних макрофагів. Крім імунних розладів, на тлі ожиріння відбуваються порушення в самій системі дихання. Зокрема, знижується життєва ємність легень (ЖЄЛ), зменшується вентиляція легень і знижується газообмін у них.

Читайте також: Грип при цукровому діабеті: симптоми, що повинні насторожувати

Через недостатню ефективність противірусного захисту відбувається пролонгація періоду знаходження вірусу грипу в респіраторному тракті, що подовжує період вірусовиділення таким хворим практично вдвічі. Крім того, в період захворювання на грип вони відчувають більше вірусне навантаження порівняно з хворими на грип з нормальним індексом маси тіла.

Основні наслідки захворювання на грип у хворих з ожирінням

Унаслідок виникаючих на тлі ожиріння порушень у роботі респіраторної системи, які посилюються розвитком метаболічної імуносупресії та доповнюються пригнічуючим впливом вірусу грипу на імунну систему, у даної категорії пацієнтів захворювання на грип достовірно частіше обтяжується ураженням нижніх дихальних шляхів і легеневої тканини, що вимагає проведення лікування в умовах стаціонару. Виникнення первинної (вірусної) пневмонії та вторинних бактеріальних ускладнень може призводити до гострого пошкодження легенів, гострого респіраторного дистрес-синдрому, при яких високий ризик летального наслідку. Доведено, що ожиріння підвищує тривалість перебування у відділеннях інтенсивної терапії та тривалість штучної вентиляції легенів. При ожирінні третього ступеня ризик госпіталізації та смерті на тлі грипу практично подвоюється.

Читайте також: Грип і астма: у лікуванні головне не зволікати

Ще однією, не менш важливою проблемою ведення пацієнтів з ожирінням, є те, що змінений імунний статус у них є причиною низької ефективності вакцинопрофілактики грипу.

Основні переваги ранньої противірусної терапії при грипі у пацієнтів з ожирінням

З огляду на особливості противірусної імунної відповіді при ожирінні, яка в умовах хронічного системного запалення не може в повній мірі забезпечити боротьбу з вірусом грипу та ефективно протистояти йому, а також високий ризик розвитку важких ускладнень, таким хворим доцільно призначати противірусну терапію з перших днів захворювання на грип. При цьому важливо максимально швидко заблокувати вірусну реплікацію і не дати можливості вірусу проникнути в легені, що можливо при призначенні противірусних препаратів з прямим впливом на вірус грипу – наприклад, препаратів, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія спрямована на два вірусних ферменти – нейрамінідазу і РНК-полімеразу. Пригнічення РНК-полімерази заблокує внутрішньоклітинну реплікацію і не дозволить утворитися великий армії вірусу, а пригнічення нейрамінідази стане перешкодою для поширення вірусного агента по респіраторному тракту. Такий подвійний ефект препаратів з рідким екстрактом протефлазіду може суттєво полегшити перебіг грипу у хворого з ожирінням, а також захистить його від приєднання вторинних бактеріальних ускладнень і розвитку життєзагрозливих станів.

Читайте також: Грип і гіпертонія: небезпечна співдружність

Таким чином, підвищення обізнаності про зв’язок ожиріння і тяжкого перебігу захворювання на грип поліпшить розуміння патологічних процесів в організмі хворого, і більш раннього призначення даній категорії пацієнтів прямих противірусних препаратів, в складі яких міститься діюча речовина – рідкий екстракт протефлазід.

Анатолій Чумак, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лікар-імунолог