Про це повідомив 30 листопада головний санітарний лікар країни Ігор Кузін в ефірі телемарафону, пише smartmama
«У трьох областях Україні перевищено епідемічний поріг – це Тернопільська, Житомирська і Чернівецька області. Там вже показники вищі, аніж стандартні для цього періоду. Тобто ці регіони вже можуть вводити певні обмежувальні протиепідемічні заходи», – сказав він.
З початку епідсезону в країні вже було зафіксовано понад мільйон випадків грипу та коронавірусу. Зараз коронавірус становить до 35 % від всіх випадків, але статистика стабільно зростає: за тиждень 20-26 листопада кількість хворих на COVID-19 збільшилася на 20 %.
«Щотижня в Україні госпіталізують у середньому 4200 пацієнтів. Реєструють як випадки реанімації, так і летальні випадки. За минулий тиждень від коронавірусної інфекції померло 56 осіб, зокрема одна дитина», – повідомив Кузін.
За його словами, серед усіх діагностованих випадків коронавірусу та грипу майже 50 % госпіталізацій, серед яких багато дітей.
«Еріс», «Арктур» та інші
Як повідомив головний санлікар, зараз в Україні циркулює 13 штамів коронавірусу. Відомо, що вже станом на середину жовтня Центр громадського здоров’я МОЗ виявив методом секвенування 10 випадків інфікування штамом «Еріс» (EG.5) – порівняно нового варіанту штаму коронавірусу SARS-CoV-2 «Омікрон».
Читайте ще: Колектив і діти: як захиститися від вірусів
Читайте ще: Колектив і діти: як захиститися від вірусів
Вперше про існування «Еріс» вчені довідалися у лютому 2023 року. Штам EG.5 має додаткову амінокислотну мутацію в шиповому білку в порівнянні з попереднім підваріантом XBB.1.9.2 і XBB.1.5. Перший випадок захворювання на новий штам на території України був зафіксований у червні.
«Еріс» має такі ж симптоми, як і інші «нащадки» «Омікрону»:
- нежить,
- біль у горлі,
- задишка,
- ломота у тілі,
- головний біль,
- лихоманка.
Станом на жовтень в Україні він був зафіксований у 6 областях – Дніпропетровській, Закарпатській, Сумській, Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій.
Ще один новий підваріант «Омікрону» – «Арктур» з’явився на території України на початку листопада. Про перший випадок «Арктуру» в країні повідомив 7 листопада голова Рівненської ОВА Віталій Коваль: штам було виявлено на території Дубенського району Рівненської області.
До «стандартних» симптомів COVID-19 «Арктур» додає сверблячий кон’юнктивіт (рожеве око) без гною, але з відчуттям липкості в очах. Крім того, новий штам відрізняється дещо підвищеним рівнем заразності – вона приблизно у 1,2 вища, ніж, наприклад, у легендарного штаму «Кракен».
Вакцинація та лікування
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) поки що радить не панікувати: ані «Еріс», ані «Арктур» не відрізняються важчим перебігом хвороби, аніж попередні варіанти «Омікрону». Однак для груп ризику будь-який штам ковіду продовжує становити небезпеку: згадаємо ще раз, що лише за передостанній тиждень листопада від COVID-19 померло 55 дорослих пацієнтів та одна дитина.
Найкращим способом убезпечити себе від захворювання залишається вакцинація. Згідно з оновленими рекомендаціями МОЗ України на 2023-2024 роки, курс первинної вакцинації та першого бустера проти коронавірусу має складатися з трьох щеплень.
Перший бустер вводиться через 5 місяців після первинної вакцинації. Особам з груп ризику – старшим 60 років, з серйозними супутніми захворюваннями та медичним працівникам рекомендується також вакцинуватися додатковою дозою через пів року після попередньої. Необхідність у бустерній дозі визначає лікар.
Якщо ви досі не отримали другу дозу вакцини або першу бустерну дозу, МОЗ рекомендує зробити це за першої ж можливості. Мінімальний інтервал до першої бустерної дози становить щонайменше 5 місяців для дорослих та 6 місяців для дітей.
Міністерство охорони здоров’я нагадує, що вакцинація від коронавірусу в Україні залишається безкоштовною – на відміну від вакцинації від грипу, яка є платною. На сьогодні МОЗ схвалило для використання в Україні дві вакцини проти грипу – корейську «ДжіСі Флю Квадривалент» (номер серії Q60223033) та французьку «Ваксигрип Тетра» (номер серії X3E722V).
Як і у випадку з коронавірусом, щеплення проти грипу не гарантує вам, що ви не захворієте, зате значно знизить ризик розвитку ускладнень. Утім, важливу роль також грає правильне лікування. Як неодноразово попереджало МОЗ, вірусні захворювання, до яких відносяться грип та COVID-19, категорично не можна лікувати антибіотиками: вони не лише не діють на віруси, а ще й призводять до антибіотикорезистентності та інтоксикації організму.
Вірусні захворювання лікуються виключно противірусними препаратами, причому бажано, щоб це був препарат прямої противірусної дії – тобто, безпосередньо блокував розмноження вірусу в організмі. У випадку з грипом, коронавірусом та іншими ГРВІ, коли на початку захворювання важко визначити, яким саме вірусом ви інфікувалися, важливо також, щоб препарат мав широкий спектр дії – був ефективним як проти РНК-вірусів, так і проти ДНК-вірусів.
Не менш важливий момент: препарат не має пригнічувати природний імунітет та викликати рефрактерність імунної системи. Це особливо важливо, коли йдеться про дітей, вагітних жінок, людей похилого віку та людей з хронічними захворюваннями. Серед противірусних препаратів прямої противірусної дії не викликають рефрактерності, зокрема, препарати на основі флавоноїдів – біологічно активних речовин, які містяться у рослинах. Тому їх можна рекомендувати для лікування вірусних захворювань у пацієнтів будь-яких категорій – у тому числі у дітей від народження.
Для лікування респіраторних вірусних захворювань у дітей лікар може призначити противірусний сироп Флавовір. Він ефективно блокує розмноження вірусів в організмі і водночас не пригнічує імунітет. Головне завдання при лікуванні – усунути причину захворювання – віруси, і не допустити зростання вірусного навантаження на організм дитини, оскільки саме висока патогенна активність є пусковим механізмом для подальшого наростання важкості хвороби та появи ускладнень. Тому важливо не втрачати час і звертатися до лікаря, який може призначити препарати, що безпосередньо діють на віруси.
У протоколі «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)» при легкому та середньому перебігу захворювання рекомендується призначення противірусних препаратів прямої дії. Сьогодні до інструкцій препаратів, дія яких на коронавірус науково підтверджена, внесено відповідні вказівки.