Цифровий архів-анамнез життя людини – новий тренд у телемедицині

Цифровий архів-анамнез життя людини – новий тренд у телемедицині

Телемедицина першу чверть століття розвивалася у форматі «дистанційне обговорення клінічного випадку» – тобто час від часу дистанційні консультації з лікарем. Або, в кращому випадку, регулярні онлайн-бесіди. Це добре, але замало. Про це повідомляє MedOboz.

Навіщо потрібен медичний архів-анамнез у електронному сховищі

Якісна сімейна медицина, не кажучи вже про серйозне системне лікування, передбачає знання лікарем якомога повнішого анамнезу життя (так званого катамнезу) людини.

Та й для доброї разової консультації потрібно хоча б у поверхово глянути на «архів» даних, що стосуються систем організму,  які турбують пацієнта.

І ця потреба лікарів у big data про «минуле» кожного людського організму стосується не лише записів про симптоми і діагнози, прописане лікування, амбулаторні обстеження, але й даних аналізів, результатів діагностики, в ідеалі, взятих в динаміці, за чималий  період.

Саме тут телемедицина в інтернеті та телефонії гальмувала. Адже переказувати під час онлайн-консультації або по телефону всю свою паперову медичну «картку» малореально. Повідомити «цифри» та інші параметри своїх аналізів без спеціальної освіти нереально взагалі.

Фотографувати різні звіти та довідки або перенабирати і надсилати лікарям меседжі з даними – заняття трудомістке; і, до речі, ще не факт, що його не доведеться повторювати (якщо відправлене кілька років тому повідомлення не збереглося).

Читайте також: В Україні запрацювала електронна платформа онлайн-моніторингу здоров’я

Але навіть якщо уявити, що якась вперта людина  відсканувала і надіслала лікарю увесь доступний анамнез – цей набір даних буде дуже складний для сприйняття лікарем і непридатний для швидкого й детального вивчення. Адже він позбавлений структури, візуальності та зіставлення. Щоб зрозуміти принаймні один параметр у динаміці, потрібно буде довго і нудно «гортати». Це така сізіфова праця, на яку у лікаря немає часу навіть в офлайн, при особистій зустрічі з наявною паперовою «карткою». Ще складніше це зробити дистанційно.

До того ж, дані за декілька років, знайдені в різних довідках кожного пацієнта (їх у лікаря не один десяток, а у сімейного лікаря рахунок йде на тисячі), просто неможливо втримати в голові. Спробуйте взяти три загальних аналізи крові або три кардіограми і подумки прослідкувати динаміку різних параметрів від однієї діагностики до іншої!

Ось якби з усіх показників одного і того ж діагностичного параметра, що досліджувався кілька разів, були графіки, діаграми, які можна оцінити одним поглядом – такий анамнез можна було б вивчити дуже швидко.

І ще один аспект – якісному архіву-анамнезу потрібна можливість швидко та легко зіставляти параметри, спостереження, діагнози за один і той самий час. Якщо параметр діагностики високочутливий до захворювань, станів організму і цифри «скачуть» вгору-вниз від аналізу до аналізу (як, скажімо, це властиво ШОЕ – швидкості осідання еритроцитів), тоді хочеться швидко побачити, що діагностувалося в організмі в період кожного аналізу; інакше вивчати таку динаміку не зовсім ефективно.

Що зроблено в цьому напрямку

Над вирішенням цих першорядних питань електронного медичного архіву довгий час працювала група українських лікарів та вчених-медиків у співпраці з програмістами. Результатом став онлайн-сервіс моніторингу стану організму Moniheal.com – однією з найважливіших функцій якого виявився медичний архів з можливістю побудови графіків та діаграм за кожним параметром і зіставлення одних показників з іншими.

Більше того, медичний архів у Moniheal.com захищений від несанкціонованого доступу і містить функцію надання пацієнтом віддаленого індивідуального доступу лікаря до всього архіву, до обраного пацієнтом розділу або лише до одного аналізу.

Особливо важливо, що поповнення архіву автоматизоване. Зареєстрованому в Moniheal.com користувачу достатньо лише вказати діагностичним центрам і амбулаторіям контакт свого акаунту в онлайн-сервісі для пересилання результатів,  а сервіс автоматично розпізнає результати і поміщає їх в архів. Також сервіс дає змогу синхронізуватися з системами автоматизації управління даними багатьох українських клінік.

Крім цього, система сервісу Moniheal озброює лікаря і пацієнта ще однією унікальною можливістю. Як уже повідомлялося, «серцем» цієї електронної платформи є система моніторингу, що формує в автоматичному режимі проект необхідних людині досліджень та аналізів на поточний рік життя. І саме доступ до електронного архіву пацієнта дає лікарю інформацію про те, які аналізи і діагностичні дослідження необхідно додати до проекту моніторингу з урахуванням індивідуальних показників стану здоров’я конкретного пацієнта.

І нарешті, в онлайн-сервісі реалізована можливість заносити в окремий архів дані про членів своєї сім’ї, наприклад, дітей.

Позаяк йдеться про те, що в Україні повноцінно реалізується інструмент для впровадження нового світового тренду – «перелаштування» медицини від лікування симптомів до ранньої діагностики і профілактики. А рішення цієї проблеми передбачає постійну, тісну і динамічну співпрацю людини зі своїм сімейним лікарем, яку може забезпечити тільки сучасний мережевий інструментарій.

Спробувати роботу сервісу можна за посиланням: Moniheal.com.

 

Довідка: Телемедицина в Україні юридично нормована і легальна. Законодавча база її застосування – Наказ МОЗ № 681 від 19.10.2015 «Про затвердження нормативних документів щодо застосування телемедицини в сфері охорони здоров’я».

Читайте також: Аденоїди у дитини: чому важливо лікувати

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.