Важкі наслідки COVID-19 у дітей: що варто знати про мультисистемний запальний синдром

Важкі наслідки COVID-19 у дітей: що варто знати про мультисистемний запальний синдром

Пандемія COVID-19 торкнулася практично кожного жителя нашої планети. Не оминула вона стороною і дітей. Ще навесні цього року багато хто вважав, що коронавірусна інфекція у дітей перебігає легко, а в деяких випадках навіть безсимптомно, і ця категорія населення навіть розглядалася як майже невразлива для нового коронавірусу.

Через півроку з’ясувалося, що важкі випадки захворювання у дітей теж виникають і більш того – їх відносять до загрозливих життю станів. І хоча сьогодні світова громадськість здебільшого стурбована безпрецедентним зростанням захворюваності на COVID-19 серед дорослих, тоді як до дітей такого пильної уваги немає, розслаблятися все ж не варто. Чому – обговоримо в цій статті.

Яке важке захворювання при COVID-19 розвивається у дітей?

Йдеться про зареєстровані випадки мультисистемного запального синдрому у дітей, або як його називали раніше – Кавасакі-подібного синдрому – тяжкого стану, виникнення якого пов’язують з перенесеним захворюванням на COVID-19 у дитини. Рівень смертності при ньому за даними експертів такий самий як у дорослих, і набагато вище, ніж при дитячому COVID-19.Цей синдром розвивається через 3 – 4 тижні після перенесеного захворювання, яке у дітей може мати невиражені прояви з боку органів дихання, а значить, досить складно визначити, чи хворіла на COVID-19 дитина і прорахувати можливі терміни появи у неї в подальшому дитячого мультисистемного запального синдрому. Такий розвиток подій можливо передбачити, якщо дитина побувала в контакті з людиною, у якої підтвердили COVID-19. Але якщо контакт невідомо коли відбувся або запідозрити його неможливо, то все виявляється набагато складніше.

Що таке мультисистемний запальний синдром у дітей та чому він розвивається?

Сьогодні механізми розвитку цього синдрому багато в чому залишаються нез’ясованими. Якщо раніше його вважали хворобою Кавасакі, то на даний час від цієї точки зору відійшли і розглядають мультисистемний запальний синдром у дітей як окреме захворювання, що має спільні риси з хворобою Кавасакі, що вказують на запалення судин (васкуліт) і ймовірну аутоімунну природу захворювання. Синдром характеризується одночасним розвитком запалення у внутрішніх органах організму дитини. Найбільш часто вражаються серце, легені, травний тракт та багато інших систем. Важливим є той факт, що лише у кожної другої дитини наявні супутні захворювання, і половина з них мають надлишкову вагу.

Як проявляється мультисистемний запальний синдром у дітей?

З огляду на те, що запальний процес розвивається одночасно в декількох органах, прояви синдрому можуть бути різними у кожної дитини та мати різну ступінь вираженості. Однак проведений аналіз даних на підставі наявних на сьогодні спостережень у дітей, які вже перехворіли на це захворювання, продемонстрував, що найбільш частими проявами були підвищення температури тіла до позначки 38,5 ° С і вище, біль в животі, який може бути дуже інтенсивним як при гострому апендициті, блювання та пронос. При цьому дуже швидко розвиваються симптоми шоку – зниження рівня артеріального тиску, перебої в роботі серця, дихальні порушення, блідість шкіри і слизових оболонок, а також ураження нервової системи, що проявляється порушеннями свідомості.

Можливі наслідки перенесеного COVID-19 в дитинстві та їх вплив на здоров’я дитини

Незважаючи на існуючу до недавнього часу точку зору щодо переважно легкого та навіть безсимптомного перебігу COVID-19 у дітей, сьогодні ситуація змінилася. Зареєстровані випадки ураження серця при цьому захворювання, що може вимагати в майбутньому тривалого лікарського контролю і відповідного ступеню ураження цього органу лікування. Сьогодні зафіксовані випадки запалення серцевого м’яза, а також розширення (аневризми) артерій, які кровопостачають серце (коронарні судини).

Читайте також: Не забувайте старого ворога: грип в епоху коронавірусів став ще небезпечнішим

Крім того, у лікарів викликають настороженість наслідки, що виникають з боку нервової системи, які пов’язують як безпосереднім впливом SARS-CoV-2 на нервову тканину, так і впливом змін, що відбулися в соціумі – тривалої соціальної ізоляції, порушень життєвого укладу, змін психологічного мікроклімату в родині. Тому сьогодні у кожної третьої дитини, яка перехворіла на COVID-19, спостерігається тривале зниження когнітивних функцій – пам’яті, уваги, сприйняття, мислення, що може негативно позначитися на психомоторному розвитку дитини та її здатності до навчання.

Що робити в такій ситуації батькам?

Тому батькам в даній ситуації потрібно бути пильними, стежити за здоров’ям дитини та спільно з навчальним закладом намагатися відслідковувати її контакти. Якщо є інформація про те, що в дитячому садку або школі є підтверджений випадок COVID-19, краще перестрахуватися і заручившись підтримкою лікаря провести профілактичні заходи і знати, як може проявити себе коронавірусна інфекція у дитини, щоб вчасно виявити розвиток захворювання.

Читайте також: Чи будуть діти менше хворіти на ГРВІ на дистанційному навчанні?

У сьогоднішній ситуації пандемії багатьом батькам може здаватися, що нічого не можна зробити і залишається тільки сподіватися, що можливо COVID-19 не зачепить дитину і омине її стороною. Це не зовсім так. Адже кожному з нас під силу помітити у дитини перші симптоми порушення здоров’я і відразу звернутися за медичною допомогою. А значить – все в руках кожного з батьків, який несе відповідальність за свою дитину.

Галина Бут, сімейний лікар

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.