Важкі наслідки COVID-19 у дітей: що варто знати про мультисистемний запальний синдром

Важкі наслідки COVID-19 у дітей: що варто знати про мультисистемний запальний синдром

Пандемія COVID-19 торкнулася практично кожного жителя нашої планети. Не оминула вона стороною і дітей. Ще навесні цього року багато хто вважав, що коронавірусна інфекція у дітей перебігає легко, а в деяких випадках навіть безсимптомно, і ця категорія населення навіть розглядалася як майже невразлива для нового коронавірусу.

Через півроку з’ясувалося, що важкі випадки захворювання у дітей теж виникають і більш того – їх відносять до загрозливих життю станів. І хоча сьогодні світова громадськість здебільшого стурбована безпрецедентним зростанням захворюваності на COVID-19 серед дорослих, тоді як до дітей такого пильної уваги немає, розслаблятися все ж не варто. Чому – обговоримо в цій статті.

Яке важке захворювання при COVID-19 розвивається у дітей?

Йдеться про зареєстровані випадки мультисистемного запального синдрому у дітей, або як його називали раніше – Кавасакі-подібного синдрому – тяжкого стану, виникнення якого пов’язують з перенесеним захворюванням на COVID-19 у дитини. Рівень смертності при ньому за даними експертів такий самий як у дорослих, і набагато вище, ніж при дитячому COVID-19.Цей синдром розвивається через 3 – 4 тижні після перенесеного захворювання, яке у дітей може мати невиражені прояви з боку органів дихання, а значить, досить складно визначити, чи хворіла на COVID-19 дитина і прорахувати можливі терміни появи у неї в подальшому дитячого мультисистемного запального синдрому. Такий розвиток подій можливо передбачити, якщо дитина побувала в контакті з людиною, у якої підтвердили COVID-19. Але якщо контакт невідомо коли відбувся або запідозрити його неможливо, то все виявляється набагато складніше.

Що таке мультисистемний запальний синдром у дітей та чому він розвивається?

Сьогодні механізми розвитку цього синдрому багато в чому залишаються нез’ясованими. Якщо раніше його вважали хворобою Кавасакі, то на даний час від цієї точки зору відійшли і розглядають мультисистемний запальний синдром у дітей як окреме захворювання, що має спільні риси з хворобою Кавасакі, що вказують на запалення судин (васкуліт) і ймовірну аутоімунну природу захворювання. Синдром характеризується одночасним розвитком запалення у внутрішніх органах організму дитини. Найбільш часто вражаються серце, легені, травний тракт та багато інших систем. Важливим є той факт, що лише у кожної другої дитини наявні супутні захворювання, і половина з них мають надлишкову вагу.

Як проявляється мультисистемний запальний синдром у дітей?

З огляду на те, що запальний процес розвивається одночасно в декількох органах, прояви синдрому можуть бути різними у кожної дитини та мати різну ступінь вираженості. Однак проведений аналіз даних на підставі наявних на сьогодні спостережень у дітей, які вже перехворіли на це захворювання, продемонстрував, що найбільш частими проявами були підвищення температури тіла до позначки 38,5 ° С і вище, біль в животі, який може бути дуже інтенсивним як при гострому апендициті, блювання та пронос. При цьому дуже швидко розвиваються симптоми шоку – зниження рівня артеріального тиску, перебої в роботі серця, дихальні порушення, блідість шкіри і слизових оболонок, а також ураження нервової системи, що проявляється порушеннями свідомості.

Можливі наслідки перенесеного COVID-19 в дитинстві та їх вплив на здоров’я дитини

Незважаючи на існуючу до недавнього часу точку зору щодо переважно легкого та навіть безсимптомного перебігу COVID-19 у дітей, сьогодні ситуація змінилася. Зареєстровані випадки ураження серця при цьому захворювання, що може вимагати в майбутньому тривалого лікарського контролю і відповідного ступеню ураження цього органу лікування. Сьогодні зафіксовані випадки запалення серцевого м’яза, а також розширення (аневризми) артерій, які кровопостачають серце (коронарні судини).

Читайте також: Не забувайте старого ворога: грип в епоху коронавірусів став ще небезпечнішим

Крім того, у лікарів викликають настороженість наслідки, що виникають з боку нервової системи, які пов’язують як безпосереднім впливом SARS-CoV-2 на нервову тканину, так і впливом змін, що відбулися в соціумі – тривалої соціальної ізоляції, порушень життєвого укладу, змін психологічного мікроклімату в родині. Тому сьогодні у кожної третьої дитини, яка перехворіла на COVID-19, спостерігається тривале зниження когнітивних функцій – пам’яті, уваги, сприйняття, мислення, що може негативно позначитися на психомоторному розвитку дитини та її здатності до навчання.

Що робити в такій ситуації батькам?

Тому батькам в даній ситуації потрібно бути пильними, стежити за здоров’ям дитини та спільно з навчальним закладом намагатися відслідковувати її контакти. Якщо є інформація про те, що в дитячому садку або школі є підтверджений випадок COVID-19, краще перестрахуватися і заручившись підтримкою лікаря провести профілактичні заходи і знати, як може проявити себе коронавірусна інфекція у дитини, щоб вчасно виявити розвиток захворювання.

Читайте також: Чи будуть діти менше хворіти на ГРВІ на дистанційному навчанні?

У сьогоднішній ситуації пандемії багатьом батькам може здаватися, що нічого не можна зробити і залишається тільки сподіватися, що можливо COVID-19 не зачепить дитину і омине її стороною. Це не зовсім так. Адже кожному з нас під силу помітити у дитини перші симптоми порушення здоров’я і відразу звернутися за медичною допомогою. А значить – все в руках кожного з батьків, який несе відповідальність за свою дитину.

Галина Бут, сімейний лікар