Застудні захворювання у дітей нерідко супроводжуються ураженням мигдаликів. Сьогодні підтверджена роль більшості вірусів ГРВІ: грипу і парагрипу, аденовірусів, риновірусів, коронавірусів, респіраторно-синцитіальних вірусів. У 50 – 80% випадків саме вони є причиною появи болю в горлі. До 10% вірусного ураження мигдаликів належить вірусу Епштейна-Барр – збудника інфекційного мононуклеозу. Крім нього, вражати мигдалики можуть також віруси простого герпесу, цитомегаловірус та ВІЛ.
Чому при вірусних захворюваннях уражаються мигдалини і наскільки є безпечним такий стан? Ці та інші питання ми розглянемо в статті.
Що таке мигдалики і яка їх роль в дитячому організмі
Мигдалики у людини є острівцями імунної системи, які розташовані на перехресті дихальної та травної систем і утворюють лімфатичне кільце Пирогова – Вальдейєра. Вони виконують важливу захисну функцію, грають роль бар’єру, що не дозволяє вірусам і бактеріям поширюватися організмом. Цей механізм грає величезну роль в дитячому віці, коли відбувається знайомство організму дитини з довкіллям, з вірусами і бактеріями.
Досить часто у дітей молодшого віку мигдалики стають ареною, на якій розгортається запальний процес. Найбільш помітне запалення піднебінних мигдаликів (тонзиліт), яке може визначити мама оглянувши горло дитини.
В яких дітей частіше розвивається вірусний тонзиліт?
Вірусний тонзиліт найчастіше розвивається у дітей молодшого віку. Захворювання виникає у дітей, які часто хворіють на застуду. Мигдалики також часто вражаються у малюків з перинатальною патологією, харчовою алергією, рахітом, порушенням носового дихання, гіповітамінозом, глистовими захворюваннями, кишковими інфекціями та іншими станами, які змінюють або послаблюють імунітет дитини.
Які симптоми вказують на розвиток у дитини вірусного тонзиліту?
Про наявність вірусного ураження мигдаликів, крім типових симптомів застуди – підвищеної температури тіла, нежитю, кашлю і чхання, почервонілих очей, які сльозяться, свідчить така скарга, як біль в горлі, що посилюється при ковтанні. Якщо на це може вказати дитина віком понад 4-5 років, то у малюків, які ще не вміють розмовляти, можуть виникнути труднощі. Мама може запідозрити вірусне запалення мигдаликів за такими ознаками: дитина відмовляється від їжі або пиття, стає неспокійною і плаксивою під час годування. Через хворобливе ковтання у дитини може виникати підвищення слиновиділення.
Крім того, вірусний тонзиліт нерідко супроводжується збільшенням і хворобливістю шийних лімфатичних вузлів, охриплістю або зміною голосу, болем у вусі. Нудота та блювання, біль в животі часто виникають у маленьких дітей і також можуть бути проявами вірусного захворювання. Тонзиліт може призводити до значного збільшення розмірів мигдаликів, що викликає утруднення дихання, порушення сну і хропіння.
Наскільки безпечний вірусний тонзиліт?
Оскільки тонзиліт розвивається на фоні застуди і є одним із проявів формування імунітету дитячого організму, то нічого страшного в цьому немає. Однак при частих застудах відбувається перебудова тканини мигдаликів, що з часом призводить до того, що при тонзиліті у дітей мигдалики не виконують свою бар’єрну функцію, а стають вогнищем хронічної інфекції і причиною алергізації (сенсибілізації) дитячого організму. Крім того, під впливом частих вірусних інфекцій відбувається активація власних умовно-патогенних бактерій (стрептококів), які в нормі живуть на слизовій оболонці ротової порожнини. При зниженні захисної функції мигдаликів вони здатні викликати бактеріальний тонзиліт, що відомий своїми ускладненнями.
На ранніх етапах розвитку запального процесу буває складно розрізнити вірусний і бактеріальний тонзиліт. Особливо, якщо врахувати, що в 97,5% випадків при захворюванні бактеріальним тонзилітом визначається вірусна інфекція.
Ускладнення бактеріального тонзиліту зазвичай є результатом поширення бактерій на інші органи і системи організму, а також загальної алергізації. З ускладнень тонзиліту найчастіше зустрічаються: гнійні запалення середнього вуха (середній отит), формування перитонзилярного абсцесу (скупчення гною навколо мигдаликів). Крім того, бактеріальне ураження мигдаликів може призводити до розвитку ревматичної лихоманки (ревматизму), яка супроводжується ураженням суглобів з появою болю і набряку, та клапанів серця, що призводить до формування вад серця та перебоїв у його роботі. Ураження нирок (гломерулонефрит) також нерідке ускладнення хворих мигдалин.
Як не допустити ускладнень?
Оскільки часті захворювання у маленьких дітей є своєрідним тренуванням імунної системи і сприяють формуванню її захисної функції, то участь мигдаликів у запальному процесі в якості «тренувального плацдарму» імунної системи є важливим механізмом. Але нерідко беручи на себе вірусний удар, замість посилення бар’єру вони перетворюються на джерело хронічної інфекції, порушуючи самопочуття дитини і призводячи до багатьох важких захворювань. Тому важливо не займатися самолікуванням, а вчасно звертатися до лікаря.Він допоможе визначити наявність у дитини чинників, що сприяють розвитку тонзиліту, ступінь ураження мигдаликів і порушення їх функції. З огляду на те, що вірусний і бактеріальний тонзиліт дуже схожі за своїми симптомами, лише лікар зможе за допомогою спеціальних діагностичних методів визначити причину болю в горлі та збільшення мигдаликів. І звичайно ж, лише лікар зможе призначити адекватне лікування, дотримання якого не тільки поліпшить стан дитини, а й дозволить зменшити ймовірність розвитку ураження інших органів у дитини.
Галина Бут, сімейний лікар
Читайте ще: Набридливий кашель у дитини – непростий симптом
Читайте ще: Захворів – сиди вдома, або Чому небезпечно переносити застуду на ногах