Десятки тисяч тонн додаткових медичних відходів виникли внаслідок пандемії COVID-19 та створили величезну загрозу здоров’ю людей та навколишньому середовищу. Згідно з новою доповіддю ВООЗ, є гостра потреба у покращенні методів поводження з медичними відходами
Згідно з аналізом ВООЗ, приблизно 87 тисяч тонн засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) було закуплено та розподілено між країнами з березня 2020 р. по листопад 2021 р. Більшість цього матеріалу перетворитися на сміття. Це лише загальне уявлення про масштаби проблеми. Адже тут не враховувалися товари, закуплені поза ініціативою ВООЗ, а також відходи, що виробляються людьми, зокрема одноразові медичні маски, передає news-medical.
Якщо говорити мовою цифр, то було розподілено понад 140 мільйонів тестових наборів, які утворюють 2600 тонн пластику та 731 тисячу літрів хімічних відходів. До того ж у світі було зроблено понад 8 мільярдів щеплень, у результаті чого утворилося 144 тисячі тонн додаткових відходів у вигляді шприців, голок та безпечних контейнерів.
Поки країни вирішували питання забезпечення лікарів ЗІЗ, проблемі безпечного поводження з медичними відходами приділялося менше уваги. Тепер важливо правильно утилізувати відходи, не вплинувши на довкілля. Це означає наявність рекомендацій про те, що робити із ЗІЗ та товарами медичного призначення після їх використання.
Сьогодні 30% медичних установ (60% з них розташовані у найменш розвинених країнах) не мають обладнання для обробки звичайних відходів, не кажучи вже про додаткові від COVID-19. Це впливає на людей, що живуть поблизу сміттєзвалищ та місць поховання відходів, через забруднене повітря, погану якість води та шкідників, які переносять хвороби.
У звіті зібрали рекомендації щодо більш ефективних, безпечних та екологічно стійких методів поводження з відходами. Це, наприклад, використання екологічно чистої упаковки, багаторазових засобів індивідуального захисту (наприклад, рукавичок та медичних масок), матеріалів, що переробляються або біорозкладаються; інвестування у технології обробки відходів без спалювання та вторинну переробку.