Як працюватимуть школи та дитсадки: останні рекомендації МОЗ і МОН перед 1 вересня

Як працюватимуть школи та дитсадки: останні рекомендації МОЗ і МОН перед 1 вересня

Влітку 2020 року кількість змін правил, за якими діти будуть займатися в садках, діти і підлітки – у школах, молодь – у коледжах, технікумах, вузах – перевищила всі розумні межі. І немає гарантій, що правила й далі не змінюватимуться щотижня.

 

До кінця серпня кожне «шкільно-карантинне» нововведення – вже не більше ніж «білий шум», «шум в каналах зв’язку» для умів вчителів, батьків і учнів, які стежили за цим всім.

Ми просто втомилися від усіх цих оновлень правил (і до речі, це стосується не тільки шкіл та садочків, але й транспорту, ринків, кафе, концертів і так далі).

Тому, перш, ніж ви прочитаєте нижченаведені розпорядження різних органів влади – прийміть головну пораду для зменшення стресу і хаосу:

Краще менше стежити за карантинними діями вищої і місцевої влади щодо садків і шкіл – а більше слухати розпорядження директора і вчителів «вашої» школи (школи вашої дитини) / завідуючої «вашого» садка / ректора «вашого» вузу / керівника «вашого» гуртка, «ваших» курсів.

Адже автономія державних (а тим більше, приватних) установ освіти у нас все більша, а в рік пандемії вона мимоволі стає максимальною. Тому не так важливо, що нового вирішили умовні Степанов, Ляшко, Шкарлет, Шмигаль, мер і рада вашого міста – а важливо, як це все імплементували в навчальному закладі керівництво і співробітники (й чи імплементували взагалі). Тут може бути багато дивовижних відкриттів.

 

Рекомендації МОЗ і Міносвіти про роботу шкіл і садків від 22-30 серпня 2020 року

 

«Червона зона» епідемічної небезпеки – навчання дистанційне

 

У «помаранчевій», «жовтій» і «зеленій» зонах навчання офлайн можливе. Але місцева влада або дирекція школи може вирішити й інакше, відправляючи всіх на «дистанційку» цілком або час від часу – підкреслив глава МОЗ,

У «червоній зоні» дитсадки і школи не мають права працювати офлайн.

Але в реальності, наприклад, після потрапляння Чернівців в червону зону місцева влада «повстала» – і все-таки дозволила садочкам працювати, відкриття шкіл теж анонсувалося і до нього почали готуватися. Після цього поліція відкрила справу проти чернівецької влади. І все одно сади там пропрацювали весь робочий тиждень до кінця дня 28 серпня. Школи ж у «ковід-дисидентській» столиці Буковини 1 вересня не відкриються; сади 31 серпня все-таки теж з другої спроби закрилися.

 

«Помаранчева зона» – лінійок першого вересня не буде

Святкові заходи 1 вересня можна проводити тільки в «жовтій» і «зеленій» зонах.

Про можливе святкуванні Дня Вчителя на початку жовтня (виступи учнів в актовій залі школи; корпоративне застілля для педколективу) не повідомляється. За логікою приписів, в «помаранчевій зоні» заборонено і це. Втім, нелогічності в таких нормативах зараз багато, відтак вгадати підсумкове рішення досить важко.

 

Вимірювання температури вдома

Батьків зобов’язали вдома вимірювати температуру щоранку дитині (а працівників шкіл та садочків – зобов’язали вимірювати її щоранку собі). Якщо вище 37,2°C – дитина або педагог в школу виходити права не має.

 

Вимірювання температури на вході в школу

Його необхідно в кожній школі робити безконтактним термометром і тільки працівникам школи.

Але це в документі МОЗ написано: «тільки працівникам». Якщо медсестра або директор школи захочуть – вимірюватимуть температуру й кожному учневі: чи то на вході, чи вчитель це зробить перед першим уроком у класі (саме так відповів представник Центру громадського здоров’я МОЗ на відповідне запитання журналістки «Української Правди»).

 

Якщо у дитини виявили ознаки ГРВІ у школі чи садочку

Дитину до приходу батьків слід відвести в окреме приміщення – ізолятор, який повинен бути створений в школі й садочку окремо від медпункту. Школа і садок за згодою батьків можуть відразу викликати мобільну групу тестування на SARS-CoV-2.

Коли дитина або педагог з симптомами інфекційної хвороби покине приміщення, там повинні провести провітрювання поза графіком і дезінфікувати високо-контактні поверхні.

 

Кому носити маски та інші засоби захисту

У липневій версії рекомендацій в масках мали приходити, пересуватися і перебувати на перервах всі учні. У нових рекомендаціях вирішили інакше: учні 1-4 класів можуть приходити в школу або пересуватися без масок або респіраторів.

Але в тому ж коментарі «Українській правді» фахівець Центру громадського здоров’я уточнив (або заплутав): «Те, що можна не носити – не означає, що носити не рекомендується. Якщо дитині правильно пояснити, і вона буде носити і користуватися маскою правильно, то звичайно, маску рекомендується носити. Єдиним винятком є ​​діти до двох років».

Вимоги до працівників шкіл і садків, а також до учнів 5-11 класів суворіші: перебувати в школі можна тільки за умови використання респіратора, захисного щитка або маски, зокрема, виготовленої самостійно. Маски необхідно міняти раз на три години.

У регіонах, що відносяться до помаранчевого рівнем епідеміологічної небезпеки, педагогам необхідні захисні щитки.

Останнє уточнення глави МОЗ: учневі достатньо однієї одноразової маски в день: для змін. На уроках можна бути без маски.

 

Хто оплачує маски, щитки для педагогів, антисептики і термометри для шкіл, рукавички для працівників харчоблоків

Міносвіти повідомило, що профінансувати працівників державних шкіл та садочків щитками, масками (одна маска на три години) і антисептиками зобов’язані органи місцевого самоврядування.

Чи зроблять це останні всюди і вчасно? Відповідь безсумнівна: ні. «Проколів» цієї схеми фінансування вже дуже багато – і буде ще більше.

Тому адміністрація школи має право просити у батьків учнів добровільно допомогти вчителям з масками і антисептиками (закон «Про загальну середню освіту» не забороняє благодійні внески).

Однак школи і садки не мають права вимагати від батьків таких внесків і посилатися при цьому на документи МОЗ, МОН, КМУ. В жодному документі жодного органу влади не прописана «батьківська» схема фінансування засобів захисту педагогів. Внески «на маски вчителям/вихователям» можуть бути тільки за бажанням батьків; а посилання на авторитет влади при вимозі внесків з батьків – серйозний обман; справа підсудна.

Про приватні школи й садки в цьому аспекті документи МОЗ та МОН не повідомляють нічого. Значить, приватні установи вирішують питання оплати масок для педагогів самостійно, будь-яким зручним для себе чином.

 

Батькам до школи й садочка не можна

Батькам, няням, іншим особам, які супроводжують дитину (крім супроводу учнів з інвалідністю) в школу й сад у 2020/21 навчальному році заходити заборонено по всій Україні.

Батьківські збори офлайн у школі автоматично унеможливлені.

 

Тканинні багаторазові рушники в садках і школах – не можна

У санітарних кімнатах повинні бути паперові рушники

 

Вологі серветки замість антисептика й миття рук – не рекомендуються

Використовувати вологі серветки з метою знезараження або замість миття рук МОЗ у своєму документі не рекомендує.

 

Заняття – в одному класі; можна – на вулиці

Всі заняття кожнго учнівського колективу МОЗ рекомендує проводити в одному й тому самому класі, аби мінімізувати пересування учнів або вихованців. Після кожного навчального заняття необхідно проводити провітрювання протягом не менше 10 хвилин.

 

Початок занять і зміни – у різний час для різних класів

МОЗ і МОН просять навчальні заклади створити схему різного часу початку навчання, різного часу змін для різних класів (садочкових груп), аби мінімізувати зустрічі учнів на вході в школу й на перервах.

 

Харчування – на відстані 1 метр, без самообслуговування і фонтанчиків

У МОЗ рекомендують, аби учні одночасно отримували їжу та вживали її, не порушуючи фізичної дистанції в 1 метр. «Шведський стіл» і самообслуговування в період карантину заборонені.

За столом має бути не більше чотирьох осіб. Відстань між столами – не менше 1,5 м.

Столи мусять мало не безперервно дезинфікуватися (і документи міністерств не вказують, хто саме з персоналу за це відповідає – а директори шкіл цим уже незадоволені, позаяк незазначення відповідального автоматично покладає відповідальність на директора).

Все це в теорії. На практиці харчування залишиться переважно у садках. Маса шкіл вже оголосила про те, що в 2020/21 навчальному році не відкриває їдальні та буфети – оскільки повністю виконати вищеназвані норми виявилося важко.

Шкільні фонтанчики з питною водою заборонені.

 

Якщо хтось захворів на Сovid-19

Якщо коронавірус підтвердять у когось із учнів, весь клас мусить піти на самоізоляцію. Вчителі відправляються на самоізоляцію самостійно. Детальну схему дій в цьому випадку регулює окремий документ МОН.

А заступник мера Києва повідомив київське особливе правило: при виявленні коронавирусу в учня, працівника школи, членів їх сімей вся школа йде на дистанційне навчання.

 

Яка ситуація з групами продовженого дня?

І нарешті, на тему ГПД жодного слова в документах МОЗ і МОН не було. Зате була усна відповідь міністра Максима Степанова: немає ніяких застережень для функціонування ГПД.

 

Вузи, технікуми, коледжі – користуються своєю автономією

Чи стосується все вищевикладене студентів коледжів, технікумів і вузів – жоден документ не повідомляє. Значить, ректорати і деканати можуть використовувати ці ж схеми, а можуть і не використовувати.

Отже, тут, повторимося, варто стежити лише за розпорядженнями педколективу вашого закладу вищої чи фахової передвищої освіти.

Олег Кочевих

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.