Перший раз у дитячий садок: щоб осінній старт був безпечним

Перший раз у дитячий садок: щоб осінній старт був безпечним

У житті кожної сім’ї, де підростає дитина, настає момент, коли батьки вирішують, що їхньому карапузу настав час іти у дитячий садок. З цього моменту змінюється життя не лише малюка, а й самих батьків. Про це інформує smartmama.

Дуже часто виникають ситуації, коли очікування дорослих від того, що дитина почне активно вливатися в дитсадкове життя, а у батьків з’явиться більше часу для себе, і мама зможе вийти на роботу, виявляються завищеними і не виправдовуються. І на це є безліч причин. Тому в ідеалі мамі потрібно в «запасі» мати часовий проміжок, поки дитина не адаптується до нового для неї життя, і тільки після цього планувати вихід на роботу.

Які фактори не дозволяють дитині відразу налаштуватися на новий колектив?

Їх досить багато. Вважається, що дитячий садок – перший крок на шляху соціалізації дитини. Ось тільки дитяча психіка може виявитись не готовою до того, що звична їй обстановка так раптово і різко змінитися, а мама почне зникати надовго і її замінять незнайомі тітки. Все це може бути досить серйозним стресом для малюка і ударом по його захисним силам. Опинившись на самоті в новому оточенні дитина може почати панікувати, а наступного разу маму відпустить від себе тільки з істерикою.

Але справжнім випробуванням для батьків стають часті дитячі хвороби. Якщо до цього часу дитина практично не хворіла, а з вірусами зустрічалася, тільки якщо їх тато принесе з роботи або старші діти захворіють – то з початком відвідування дитячого садочка ситуація може зміниться кардинальним чином.

Читайте також: Дитина застудилася напередодні відпустки: що варто зробити?

Не минуло й кількох днів, у які мама розривалась між роботою і садком – а вже дитина має перші симптоми вірусного захворювання. Зазвичай, така ситуація списується на недогляд вихователів. Або мама дорікає самій собі, мовляв, таким чином дитина реагує на розлуку з нею. Насправді не винні ані садок, ані спантеличена мама.

Причина частих респіраторних захворювань може бути у тому, що малюк перейшов зі звичних комфортних домашніх умов у нове вірусно-бактеріальне оточення, до якого кожна дитина приносить з дому свої віруси і бактерії і обмінюється ними з іншими малюками.

Незнайомі інфекційні агенти одночасно атакують дитячу імунну систему, яка з ними ще не стикалася і тому не може повноцінно дати відсіч. Їх вплив разом зі стресом від зміни обстановки призводить до того, що дитина через кілька днів може захворіти на респіраторну вірусну інфекцію. А мамі, не встигнувши як слід вийти на роботу, вперше доводиться брати лікарняний.

Але на цьому історія не закінчується. Одужавши, дошкільнятко нарешті вирушає в новий колектив і мама вже готова зітхнути з полегшенням, але… через декілька днів у дитини знову підвищується температура, з’являється нежить, і все починається знову.

Читайте також: Лікарка розповіла, чому після тривалого карантину потрібно оздоровити дитину

На якомусь черговому застудному захворюванні мамі починає здаватися, що низка ГРВІ ніколи не припиниться. І на сімейній нараді вирішується питання про те, що, мабуть, дитина ще не готова до дитячого садочка, а відтак виховуватиметься вдома під наглядом бабусь чи нянь. Або ж сім’я терміново шукає інший дитячий садок, припустивши, що в цьому погано дивляться за дітьми.

Перш, ніж зважуватися на такі кардинальні заходи, мамі варто розібратися в ситуації – знайти правильні відповіді на такі питання:

Чи нормально, що абсолютно здоровий (на думку мами) малюк в садку починає так часто хворіти на ГРВІ?

Це досить поширена ситуація. Адже, якщо розібратися, це перше зіткнення дитячої імунної системи без сторонньої підтримки з величезною кількістю збудників захворювань, з якими їй доведеться впоратися.

Чому без сторонньої? Тому що після народження, коли дитина теж змінює оточення з практично стерильного внутрішньоутробного на густозаселене безліччю інфекційних агентів, їй «допомагають» боротися з ними материнські антитіла проти більшості вірусів і бактерій, які вона отримує з грудним молоком.

Читайте також: Грип і ГРВІ у цьому сезоні поклали на ліжко в 50 разів більше українців, ніж Сovid-19

У карапуза, якого відводять в дитячий садок, такого захисту вже немає. А власний імунітет з більшістю збудниками захворювань поки не знайомий. Аби імунна система дитини почала швидко розправлятися із загрозою, їй потрібно спочатку зустрітися з кожним вірусом і запам’ятати його.

Скільки часу може займати таке «навчання» імунної системи дитини?

По-різному. Усе залежить від самої дитини та батьків, які займаються її лікуванням.

Чи можна уникнути такого знайомства з вірусами, якщо дитину не віддавати в садок, а залишити, наприклад, на піклуванні бабусь?

На жаль, ні. Якщо дитина не познайомитися з інфекційними агентами в молодшому дитячому віці, то ця зустріч може на неї очікує в школі.

Але якщо в садку можна хворіти 2-3 тижні й нічого не пропустити, то у школі вже з першого класу існують навчальні програми, які доведеться потім наздоганяти після тривалої відсутності навіть через хворобу, інакше дитина почне відставати в навчанні.

Тому основний етап «знайомства» імунної системи з вірусами краще пройти в дитячому садку.

Якщо респіраторні вірусні інфекції в дитячому садку неминучі, чи можуть батьки щось зробити в такій ситуації? Наприклад, полегшити самопочуття малюка, поки він хворіє?

Так, цілком можливо. Для цього необхідно лікувати застудні захворювання у дитини під наглядом лікаря, дотримуючись його рекомендацій.

Чому це важливо? Тому що дитина зіткнулася з великим числом незнайомих їй інфекційних агентів, а отже, в її організмі може лютувати не один, а відразу кілька вірусів.

З урахуванням обмеженої боєготовності імунної системи ця ситуація вимагає медичного контролю. Інакше є висока ймовірність того, що все може піти не за полегшеним сценарієм: до вірусного захворювання приєднається бактеріальне, з’являться ускладнення.

Або імунній системі не вистачить власних ресурсів, аби повністю розправитися з вірусами, які її атакували – і тоді дитина не скоро одужає від захворювання.

Тому, якщо зустрічі з вірусами уникнути неможливо, то слід захистити малюка від їх негативного впливу. Для цього можна за рекомендацією лікаря давати дитині противірусні препарати з прямим впливом на віруси, наприклад, такі як Флавовір. Це дозволить знизити чисельність вірусних копій, які активно розмножуються в дитячому організмі і є причиною респіраторного захворювання у дитини. Таким чином, вірус вдасться швидше подолати, а імунна система зможе не тільки витримати вірусний натиск, але і запам’ятати його.

Читайте також: «Білі плями» протоколу лікування COVID-19, або МОЗ запрошує до реанімації

В цілому, дитячий садок – не тільки перший етап входження дитини в соціальне життя, а й початок активної взаємодії з багатьма збудниками захворювань. Від того, як вибудуються взаємини між ними, залежатиме, як надалі імунітет дитини реагуватиме на збудників будь-якого захворювання і наскільки ефективно зможе справлятися з ними. І батькам під силу допомогти дитині побудувати ці відносини таким чином, аби перевага була завжди на боці малюка.

Галина Бут, сімейний лікар