Початок навчального року в 2020 році особливий. Поряд зі звичайними передшкільними клопотами батькам дошкуляють питання: чи не стане відкриття шкіл поштовхом для поширення коронавірусної інфекції. А найголовніше: як найбільш ефективно вберегти свою дитину від зараження?
Сьогодні чіткі відповіді на ці питання не може дати ніхто. Нам не відомо точно, як саме коронавірус впливає на організм дитини. А наявні відомості – починаючи від меншої сприйнятливості до коронавірусу і закінчуючи можливістю розвитку важких станів – поодинокі й не дозволяють скласти повну картину.
Тому фахівці вкрай обережні у висновках стосовно впливу коронавірусу на дитячий організм. З іншого боку, очевидно, що неможливо кожен раз ставити життя на паузу при появі чергових вірусних загроз. А значить, людству необхідно докорінно змінювати стратегію протидії пандемії, що вразила земну кулю, та вчитися співіснувати з новим вірусом.
Читайте також: Перший раз у дитячий садок: щоб осінній старт був безпечним
Від цього всього не легше батькам, адже школярі у вересні сядуть за парти. Якщо навесні при всій незрозумілості і непрогрозованості ситуації діти були принаймні максимально захищені від коронавірусної загрози, то цієї осені їм доведеться «подивитися коронавірусу в обличчя». І як це може позначитися на стані їх здоров’я – не зовсім зрозуміло.
Безумовно, така невизначеність не додає нікому впевненості, а безпека кожної дитини важким тягарем відповідальності лягає на батьківські плечі. При цьому зрозуміло, що переводити дитину на домашню форму навчання або продовжувати карантин – не вихід із ситуації, адже рано чи пізно з вірусом доведеться зіткнутися. А отже, настав час для засвоєння разом з школярем азів інфекційної безпеки.
Багато батьків можуть заперечити: школи готуються до прийому учнів, розроблені спеціальні розпорядження від МОЗ і МОН, навіщо дитині ще знати правила протиепідемічної безпеки?
Відповідь досить проста: захист кожної людини від зараження будь-яким вірусом починається з неї самої. А в школах існують об’єктивні чинники, які так чи інакше будуть вносити корективи в розпорядження вищих інстанцій. В умовах перебування в дитячому колективі віруси поширюються дуже легко, і перервати цей процес буває досить складно.
Згадаймо хоча б респіраторні вірусні захворювання: їх збудники передаються від дитини до дитини дуже швидко, це нагадує ланцюгову реакцію. Те саме стосується й коронавірусу, шляхи передачі якого збігаються із застудними побратимами.
А отже, є імовірність, що і з коронавірусом дитина може зустрітися. Про це потрібно знати і готувати дитину до цього.
Яким правилам інфекційної безпеки доцільно навчити дітей напередодні школи
Оскільки від вірусу дітей сховати важко, потрібно вчитися йому протистояти. І тут хочеться нагадати ті постулати профілактики вірусних захворювань, які ми всі дуже добре знаємо, але в житті рідко дотримуємося. Наразі виникла саме та ситуація, в якій одного знання недостатньо для ефективного стримування вірусу – необхідно і дотримуватись цих постулатів.
Чому це важливо? Тому що в школі більшість розмежувальних заходів будуть працювати не завжди і не скрізь. Наприклад, складно дотримуватись соціального дистанціювання у 1,5 метри між дітьми в навчальному закладі. У класах при великій кількості учнів на такій відстані дітей за партії не розсадиш.
Читайте також: Дитина застудилася напередодні відпустки: що варто зробити?
Тому дитина повинна знати і самостійно дотримуватися правил, які дозволять захистити себе від зустрічі з коронавірусом – а не чекати, поки це проконтролює вчитель.
Які це правила?
Якщо починати з найголовнішого, то, по-перше, дитина може відвідувати навчальний заклад, якщо вона здорова. При появі у неї симптомів захворювання, навіть незначних, або скарг на погане самопочуття, краще залишити її вдома і звернутися до лікаря.
Потрібно щоранку у школяра самостійно вимірювати температуру тіла і після цього приймати рішення: відпускати його в навчальний заклад чи ні.
По-друге, видиме здоров’я ще не говорить про те, що дитина не захворіла, адже з моменту потрапляння вірусу в організм до появи перших симптомів має минути певний час.
Аби дитина не ставала джерелом вірусів для однокласників, їй потрібно носити маску, яку необхідно міняти кожні 3 години, інакше вона буде заражати вже себе. Тому кожен день батькам потрібно стежити за тим, щоб в шкільному рюкзаку лежала свіжа маска на зміну (і, бажано, не одна), а ввечері контролювати її використання.
Важливою умовою запобігання зараженню є дотримання гігієни рук. Цієї умови дітям дотримуватися дуже важко: часто вони забувають про те, що руки треба мити і не треба торкатися обличчя брудними руками.
Батькам потрібно проявити терпіння і навчити дитину стежити за чистотою рук, щоб «шкідливий вірус не сідав на шкіру рук». Потрібно покласти дитині антисептик для обробки рук і стежити за його використанням: флакон не повинен залишатися повним протягом декількох навчальних днів, інакше такий крок – це просто заспокоєння себе, а не протидія вірусу.
Читайте також: Лікарка розповіла, чому після тривалого карантину потрібно оздоровити дитину
Дитина мусить знати, що вона повинна триматися подалі від людей, у яких є симптоми захворювання.
Не зайвим буде, якщо батьки розкажуть школяреві про основні симптоми захворювання, аби він не вважав, що прояви нежиттю у шкільного друга є звичайним явищем, і що можна весело бігати з таким другом поряд на перервах.
Можливо, дотримання цих правил, поряд з анонсованими МОН профілактичними заходами, буде достатньо для того, щоб коронавірус не сів восени за парти разом з дітьми.
Але, може статись і так, що одних цих заходів буде недостатньо або в якийсь момент вони не будуть дотримані.
До речі, COVID-19 викликає симптоми, схожі на грип, що ускладнює їх диференціацію. Коронавірус може викликати високу температуру, кашель, біль у тілі, втому, іноді, блювоту і діарею. І грип, і COVID-19 можуть викликати пневмонію. У будь-якому випадку, перш за все телефонуйте до лікаря.
У разі появи у дитини перших симптомів гострих респіраторних вірусних інфекцій залишайтеся вдома та невідкладно зверніться до лікаря і дійте за його рекомендаціями. Дитині варто забезпечити постільний режим та рясне пиття. Лікар може одразу призначити препарати прямої противірусної дії, наприклад сироп Флавовір®. Відомо, що віруси грипу і коронавіруси це РНК-місткі віруси, які мають загальні механізми реплікації, а флавоноїди, що входять до складу препарату Флавовір, пригнічують проникнення і реплікацію ДНК і РНК-вірусів шляхом пригнічення вірусоспецифічних ферментів – ДНК і РНК-полімераз, тимідинкінази, зворотної транскриптази і нейрамінідази. Лікар може порекомендувати приймати Флавовір як етіотропне лікування та профілактика грипу, у тому числі спричиненому вірусами пандемічних штамів. Препарат блокує розмноження вірусів ГРВІ і грипу та захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету, зменшує кількість вірусів, які обумовлюють симптоми.
Таким чином, у сучасних умовах невизначеності батьки мусять докласти максимум зусиль для того, аби спробувати протистояти вірусним агресорам, що націлилися на здоров’я дітей. До цього потрібно починати готувати дітей уже сьогодні.
Галина Бут, сімейний лікар