ГРВІ та грип у вагітних: чим небезпечні та як лікувати

ГРВІ та грип у вагітних: чим небезпечні та як лікувати

Існує чимало вірусів здатних викликати гострі респіраторні захворювання. Окрім вірусу грипу, це і парагрип, аденовірусна, риновірусна, респіраторно-синцитіальна, ентеровірусна інфекції та багато інших.

В середньому протягом року кожна людина кілька разів хворіє на грип або інші гострі респіраторні інфекції. Вагітні жінки, маленькі діти і люди похилого віку входять до групи ризику розвитку важких форм і ускладнень застудних захворювань і частота їх інфікування вірусними інфекціями набагато вища. Особливо небезпечними для людини є пандемічні штами грипу. Смертність серед вагітних жінок при епідемії грипу викликаної штамом вірусу А/Н1N1 була дуже високою.

Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Клінічна картина гострої респіраторної вірусної інфекції, викликаної різними збудниками, є схожою між собою. Має місце інтоксикаційний синдром і катаральні явища, але в кожному окремому випадку є свої особливості.

 Грипозна інфекція

проявляється більш вираженим інтоксикаційним синдромом з вираженою лихоманкою, болем у м’язах, кістках, суглобах,  ломотою у  всьому тілі. Нежить, кашель та інші катаральні явища з’являються пізніше. При ускладненому перебігу може виникнути пневмонія, ураження центральної нервової системи (безсоння, судоми, запаморочення, розлади моторних і мовних функцій), серцево-судинної системи, порушення  системи згортання крові.

Небезпека ГРВІ та грипу для вагітних жінок

Грип та інші гострі респіраторні вірусні інфекції небезпечні для вагітної жінки  і є найбільш частими інфекційними захворюваннями у цей період. Вагітні жінки менш стійкі до вірусної інфекції через перебудову організму.

В другому і третьому триместрі вагітності відбуваються основні процеси пристосування до змін, яке зазнало тіло жінки в результаті зачаття дитини. Функціональний стан імунної системи фізіологічно пригнічений через можливість виникнення антигенної не сумісності між організмом матері і плоду.

Спостерігаються зміни в ендокринній, дихальній і серцево-судинній системах. Додатковими факторами, які підвищують ризик виникнення у вагітної жінки важких форм грипу є надмірна вага тіла, хронічні захворювання органів дихання та серцево-судинної системи, наявність шкідливих звичок (паління). Наявність у жінки захворювань, які передаються статевим шляхом (уреаплазмоз, цитомегаловірус, вірус простого герпесу, трихомоніаз і сифіліс) також компрометує їх імунну систему і таким чином збільшує вірогідність захворювання на грип і його ускладнення.

Ризики для майбутньої дитини

У вагітних жінок, які перехворіли на грип, виникають розлади плацентарного кровообігу через тромбози судин чи крововиливи у матково-плацентарних судинах. Плід може страждати від недостатності кисню і поживних речовин. Чимало авторів допускають можливість проходження вірусу через плаценту. Часто це призводить до передчасних пологів, загибелі плоду внутрішньоутробно або під час народження. Рівні смертності і захворюваності таких дітей підвищенні. Новонароджені, інфіковані внутрішньоутробно вірусом грипу можуть мати відхилення.

Профілактика грипу і ГРВІ у вагітних жінок

Профілактичні заходи боротьби з грипом поділяють на:

  • загальні
  • специфічні.

Основним джерелом вірусу грипу є людина, тому зараження відбувається при спілкуванні з хворими. Термін, коли людина може бути загрозою для оточуючих починається від останніх годин інкубаційного періоду до декількох перших діб хвороби. При виникненні ускладнень грипозної інфекції, наприклад пневмонії, хвора людина може створювати небезпеку для оточуючих до декількох тижнів.

Читайте також: Що таке імунна система. Як зміцнити імунітет

Всі хворі мають бути ізольовані в домашніх умовах чи стаціонарі, а спілкування вагітної жінки з ними обмежено або взагалі припинено. Приміщення, де знаходиться хвора людина, потрібно провітрювати і проводити часте вологе прибирання з миючими або дезінфікуючими засобами. Посуд, яким користується хворий, має бути індивідуальним і оброблятися шляхом кип’ятіння чи застосування мильно-содового розчину.

Для попередження інфікування необхідно уникати громадські місця, де спостерігається велика скупченість народу. Індивідуальні превентивні заходи включають в себе застосування марлевих чи одноразових масок, часте миття рук з милом. Однак марлеві пов’язки не є 100% захистом і їх необхідно змінювати на інші якомога частіше. Необхідно уникати обіймів і поцілунків, намагатися не торкатися обличчя руками на вулиці.

Медикаментозна профілактика ГРВІ та грипу у вагітних

Методи медикаментозної профілактики грипу дещо обмежені у вагітних жінок через можливий негативний вплив лікарських засобів на плід. Безперечно, основною вимогою до лікарських засобів, що використовуються під час вагітності, є їх безпечність. В якості специфічної профілактики грипу використовують інактивовані вакцини.

Лікування групу та ГРВІ у вагітних жінок

В лікуванні вагітної жінки, хворої на грип, необхідно зважувати всю серйозність ситуації. Для боротьби з інтоксикацією необхідне часте тепле питво. З цією метою використовують відвари різних трав, чай з лимоном, малиною, гаряче молоко з медом. Підвищення температури тіла є ознакою боротьби організму і реакції імунної системи.  Призначення жарознижуючих засобів необхідне при поганому самопочутті і температурі тіла не менше 38,5оС. Раннє звертання за медичною допомогою і госпіталізація до стаціонару може попередити важкі наслідки інфекції.

Читайте також: Вся правда про противірусні препарати

Медикаментозне лікування застуди у вагітних має свої обмеження, оскільки чимало лікарських засобів є строго протипоказаними у цей період. Етіологічне лікування грипу полягає в застосуванні противірусних засобів, що діють саме на причину хвороби. Однак лікарські засоби, що використовуються під час вагітності, мають відповідати певним вимогам:

  • відсутність токсичної чи тератогенної дії на плід;
  • володіння прямою активністю проти вірусів грипу;
  •  доведена, з позицій доказової медицини, ефективність щодо пандемічних штамів.

Переважна більшість противірусних препаратів, на жаль, не відповідають цим вимогам і є протипоказаними для використання в період вагітності і вигодовування груддю.

Якщо діагноз грипу буде підтверджений, лікар може призначити прямий противірусний препарат на основі флавоноїдів, який містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія полягає в пригніченні вірусних ферментів розмноження, що дозволяє перервати відтворення вірусних копій і таким чином стримати наростання вірусного навантаження на жіночий організм.

Читайте також: Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати

Своєчасно розпочате лікування дозволяє вберегти вагітну і її майбутньої дитини від наведених вище негативних впливів вірусу грипу. Клінічний досвід застосування препарату з активною (діючою) речовиною протефлазід в I – III триместрах вагітності та в період годування груддю негативного впливу не виявив. Важливим є і те, що згідно інструкції при проведенні доклінічних досліджень ембріотоксичного, тератогенного, фетотоксичного, мутагенного та канцерогенного впливів не виявлено. Рішення про доцільність застосування препарату в період вагітності та годування грудьми приймає лікар.

Симптоматичну терапію проводять надаючи перевагу засобам рослинного походження. Перед тим, як застосовувати будь-які медичні препарати необхідно обов’язково порадитися з лікарем. Дуже важливо зважити всі «за» та «проти» при отриманні лікування. Лікарські засоби застосовуються тільки за умов, якщо передбачувана користь для матері перевищує потенціальний ризик для плода.

Бут Галина

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.