З одного боку, ситуація з коронавірусом сьогодні краща, ніж торік – уже є вакцини. А з іншого боку – циркулює небезпечніший варіант Дельта
Очевидно, що ані локально, ані глобально викорінити коронавірус не вийде. Експерти прогнозують, що він приєднається до решти циркулюючих простудних коронавірусів.
Імовірно, років через п’ять у людей буде сильніший імунітет щодо SARS-CoV-2– або за рахунок вакцинації, або за рахунок перенесення хвороби. Це означає, що поки людям доведеться навчитися безпечно співіснувати з вірусом, пише CNN.
Це вимагає жорсткого контролю над захворюванням і дотримання балансу з обмеженнями й карантинами. Аби швидше досягти бажаного ефекту починати потрібно з щеплень.
Необхідно вакцинувати якомога більше людей. Навіть якщо не щепити дітей молодше 12 років, вони все одно будуть захищені, коли навколо них усі вакциновані. Тому не можна припиняти програми вакцинації, прищепити в першу чергу слабкі й незахищені категорії населення.
Чи потрібні маски в епоху масової вакцинації?
Маски також важливі, як і вакцини, особливо з урахуванням широкого розповсюдження варіанту Дельта. На противагу першим варіантам коронавірусу, Дельта майже в рівних кількостях фіксується у носі й верхній частині глотки інфікованих, вакцинованих і не вакцинованих людей.
Натомість вакциновані рідше заражаються, набагато рідше страждають від важких симптомів і майже завжди уникають госпіталізації та смерті.
Маска – універсальний захист, який зменшує кількість вірусу в повітрі й допомагає захистити від вдихання патогену. Від носіння масок можна буде відмовитися, коли рівень передачі вірусів впаде до безпечного. Скоріш за все, їх будуть використовувати в певних районах в певну пору року, де відбуваються спалахи застуди та грипу, викликані респіраторними вірусами.
Школи, садки, гуртки, виші: необхідні провітрювання, очищувачі повітря
Багатьох світових експертів охорони здоров’я турбує той факт, що очікуваний четвертий сплеск коронавірусних інфекцій збігається з відкриттям шкіл і решти навчальних закладів. Серед основних методів пом’якшення епідеміологічної напруги – знову ж маски і хороша вентиляція, над поліпшенням якої потрібно попрацювати.
Навіть відкриття одного або двох вікон має велике значення для руху повітря. Поліпшить якість повітря фільтрація у вигляді портативних очищувачів повітря. Це допоможе знизити кількість вірусу, який може витати в повітрі, ризик зараження і створити більш безпечне середовище. Але незважаючи на застосування відповідних запобіжних заходів, слід очікувати великих спалахів інфікування у навчальних закладах.
Тестування. Вираховування балансу між свободою і безпекою
Тепер тестування увійде у повсякденне життя людства, особливо тести на антигени, які важливі для визначення заразності безсимптомної людини. Основна функція експрес-тестів – діагностувати, заражена людина чи ні.
Не можна недооцінити ризики. Людям доведеться вчитися розставляти пріоритети, маючи більше знань і інструментів у вигляді тестів, масок і вакцин. Тепер усе зводитиметься до балансу – наскільки важливо відвідати той чи інший захід, прийти в гості до невакцинованих родичів, уникати чи ні скупчень людей, обідати у приміщенні чи ні.
Поки що важко сказати, коли досягне коронавірусна інфекція піку, та як швидко цей пік упаде. Незалежно від того, яким чином розвиватимуться події, люди мають прагнути скоротити передачу вірусу усіма необхідними засобами, навіть в умовах ефективних вакцин – використовуючи маски, дистанціювання, вентиляцію, фільтрацію, гігієну рук та уникання скупчень людей.