Як зберегти здоров’я у місті

Як зберегти здоров’я у місті

Попри складнощі та небезпеку війни, життя у містах завжди вважалося більш шкідливим: підвищений ризик стресу, забруднене середовище, шалений ритм, доступність шкідливих харчових спокус… З іншого боку, життя у місті надає корисні переваги, якими гріх не скористатися, пише moniheal

Про базові принципи здорового способу життя добре відомо: добре спати, правильно харчуватися, бути фізично активним. Їх можна і треба дотримуватися незалежно від місця проживання: мегаполіс, районний центр чи село високо в горах. Головне – правильно адаптувати їх під себе і середовище. Отже, поговоримо про ключові моменти динамічного життя міста, які впливають на здоров’я:

Сон

Містам притаманне забруднення шумом і світлом. Це означає, що вночі у вікно може блимати рекламна вивіска сусідньої аптеки і буде чутно гуркіт транспорту, крики пізніх гулянок та ще на додачу сирени нічних тривог. За таких умов регулярний недосип гарантований. Зачинене вікно, щільні штори, кондиціонер, беруші (краще обрати м’які силіконові), маска на очі допоможуть створити відповідну атмосферу відпочинку. А ще важливо заздалегідь облаштувати зручне спальне місце (ванна, коридор, підвал), куди можна перейти спати на випадок нічної тривоги. У такий спосіб питання сну буде вирішено.

До лікарів рукою дістати

На відміну від мешканців сіл та віддалених містечок, містяни часто нехтують такою розкішшю, як доступність медицини. Зокрема, через близькі соціальні контакти і перебування у місцях скупчення великої кількості людей, у містах більше хворіють, наприклад, на грип. Та водночас у мешканців міста більше можливостей потрапити на прийом до лікаря, щоб вилікуватися, перевірити або вчасно виявити недугу. Тому не треба відкладати візит до лікаря «на потім». А ще краще зробити обов’язковим ритуалом щорічний профілактичний огляд. Це значно зміцнить здоров’я.

Рух!

Парадокс, але однією з основних проблем мешканців міст являється малорухливий спосіб життя, що тягне за собою купу болячок (ожиріння, серцево-судинні захворювання, діабет). Блага цивілізації рано чи пізно негативно позначаються на здоров’ї. Тому містянам треба слідкувати, наскільки вони рухливі протягом дня. І за потреби додати активності, враховуючи вік, побутові звички, роботу, стан здоров’я, стиль життя. Але є два нюанси, які треба розуміти. По-перше, відвідування спортзалу ще не означає, що людина фізично активна. Більшість людей тренується в спортклубі по три години на тиждень, а весь інший час проводить пасивно. Це і є малорухливий спосіб життя. По-друге, якщо перукар працює стоячи, це також ще не означає, що він рухається з користю. Крім втомлених ніг, він майже нічого не отримує. Рухливість має стати звичкою, до якої потрібно поступово себе привчати: зробити десятихвилинну зарядку вранці, пішки прогулятися ввечері, відвести дитину в садок або на гуртки в сусідній квартал пішки, обирати сходи замість ліфта, використовувати велосипед замість маршрутки, під час поїздок містом певний відрізок дороги долати пішки або навіть відомих 10 тисяч кроків щодня.

Додати спорт

Він феноменально впливає не тільки на фізичне, а й психологічне здоров’я. Місто надає багато варіантів займатися будь-чим і будь-де. Якщо не пощастило жити в зеленому районі, поряд із парком, лісом чи набережною, у нагоді стануть спортклуби та гуртки з безліччю напрямів, де можна знайти однодумців. Тренування індивідуальні або групові. Можна самостійно. Онлайн, в студії чи на свіжому повітрі. Футбол, йога, спортивна ходьба, танці, ролики… Словом, обирати є з чого. Було б бажання.

Мати звичку: не поспішати

Як відрізнити мешканців міста від мешканців інших населених пунктів? Так, вони завжди кудись поспішають і роблять все швидко: ходять, розмовляють, їдять, одягаються, їздять, не терплячі до черг і тих, хто рухається повільніше. Це постійно тримає в напрузі нервову систему, що спричиняє додатковий стрес. У метушні робиться багато помилок. А насправді, якщо пригальмувати, то виявиться, що ніхто не спізниться на роботу, якщо піде в трохи спокійнішому темпі; добре відчується смак їжі, якщо не проковтнути фастфуд на бігу, а виділити на звичайний обід 10–20 хвилин; не зіпсується настрій, якщо на касі не підганяти чергу перед собою. Прибравши з буденного життя звичку поспішати, виявиться, що можна встигати все,  не втрачати контроль і поліпшувати якість свого життя, зокрема самопочуття.

Перезавантажуватися, або давати мізкам відпочивати

Шалений ритм міського життя емоційно виснажує і вимагає відпочинку. Щоб відволіктися і провітритися, достатньо змінити картинку перед очима. Варіантів перезавантаження безліч. Головне здивувати мозок, змінивши звичний розпорядок дня. Наприклад, після роботи спонтанно піти не додому, а в гості чи прогулятися містом, відвідати культурний захід, придбати нову книжку, погодувати горобців в парку. Розвантажить і принесе неабияке задоволення захоплення суспільно-корисною справою (плетіння маскувальних сіток, волонтерство, прибирання скверу, облаштування клумби біля дому, збирання підписів на петицію тощо). Такий відпочинок для душі не менш важливий. Оскільки це профілактика ментальних та фізичних хвороб.

Їсти смачне і корисне

Життя в місті дає можливість обирати якісні продукти незалежно від фінансових можливостей. Важливо не лінуватися це робити. На ринках, невеличких фермерських крамничках, великих супермаркетах – усюди знайдуться за прийнятними цінами свіжі овочі, фрукти, яйця, смачна молочка, випічка. Інше питання – культура харчування. Здорову їжу можна готувати самостійно вдома, замовляти, купувати в кулінарії чи ресторані. Так само і з водою. Коли якість води з крана викликає сумніви, можна пити кип’ячену, набирати в бюветі, замовляти доставку чи купувати. Головне пити її.

Згідно з даними ВООЗ, на стан здоров’я людини впливають чотири основні чинники: 50–55% спосіб та умови життя; 20–25% – екологія; 15–20% залежить від спадковості та 7–15% рівень медичного обслуговування. Отже, наше здоров’я залежить лише від нас, а не від місця проживання.