Ульяна Супрун

Уляна Супрун знову взялася “лікувати” українців

Вже другу добу новинні сайти і соцмережі гудуть обговоренням переговорів у твіттер-акаунті Ілона Маска – за участю власника акаунту, ексміністерки МОЗ України Уляни Супрун та інфекціоніста Вадима Арістова. Про це пише MedOboz.

З написаного тисячами людей щодо цих трьох твітів можна  скласти об’ємний фоліант. А жовчю, виділеною під час коментування, можна було б продезінфікувати від коронавірусу ціле міністерство.

 

Для тих, хто все пропустив – короткий зміст попередніх серій:

 

1) Ілон Маск 1 квітня написав твіт (серйозний, не першоквітневий), запропонувавши власним коштом придбати апарати штучної вентиляції легенів для лікарні будь-якої країни.

2) В коментарі до цього твіту Уляна Супрун заявила про брак такого обладнання в Україні. Їх лише 3500 на 37 мільйонів осіб, – поскаржилася Маску колишня в.о міністра МОЗ.
3) У наступному реплаї під цим твітом український інфекціоніст Вадим Арістов зробив таке уточнення: в Україні дійсно лише 7% необхідних апаратів ШВЛ – проте переговори про такі подарунки варто проводити з Президентом України, а не з екс-в.о.-міністра. Після чого Арістов вказав на головного винуватця такої нестачі апаратів ШВЛ в Україні – це саме Уляна Супрун.

І ось через це твердження почався справжній несмішний цирк.

4) Одночасно з інфекціоністом в тому ж дусі висловилася у своєму фейсбук-акаунті Наталя Влащенко – заслужена журналістка України, письменниця і сценаристка: «Уляна Супрун, яка просить в твіттері Ілона Маска, купити нам ШВЛ – це практично симуляція недоумства. Краще б вона не знищувала санітарну службу і провела реальну реформу охорони здоров’я, ніж дуріти зараз в твітерах світових селебріті».

І понеслося!

Відомо, що Уляна Супрун має досить потужну ботоферму, яка накинулася на Вадима Арістова згуртованими рядами – найчастіше з матом та погрозами. Уже до вечора 2 квітня ім’я досі маловідомого фахівця стало в Україні не менш відомим, ніж ім’я самої екс-в.о.-міністра.

Розмова сліпого з глухонімим

Після масового нальоту Арістов опублікував в фейсбуці декалог – 10 докладних пунктів, чому саме вона винна в розвалі медицини в Україні. Ці десять уколів виявилися настільки болючими, що ціла фактчекінгова команда VoxCheck витратила ранок свого професійного свята (2 квітня – день фактчекера) на контр-декалог.

В результаті портал VoxUkraine опублікував «спростування» по кожній з 10 антисупрунських «заповідей» Арістова – передруковані потім десятками сайтів. Є така тонкість – якщо у Супрун неприємності, то її контраргументація чарівним чином розходиться по ЗМІ в разючих масштабах. Втім, цей феномен пояснив Арістов у одному з пунктів своєї «десятки»:

«Команда Супрун з кредиту Світового банку використала $6 млн на власний піар і тренінги». На що VoxCheck відповів з чистою наївністю, що нагадує діалог сліпого з глухонімим: «Не було ні кримінального провадження, ні судового рішення за цими звинуваченнями з розслідування порталу «Український репортер». Так. Звичайно. У наших реаліях не розслідується багатомільярдна корупція, куди там до піар-пустощів матері медичної «реформи»…

Утім, інші «відмазки» шанувальників Супрун були не кращими. Цим трагікомічним заочним діалогом можна насолоджуватися нескінченно. Наведемо лише фрагменти, що стосуються нинішньої ситуації, пов’язаної з жалюгідним становищем, у якому опинилася українська медицина перед  епідемією.

Арістов: Команда Супрун закрила в 2017 році санепідслужбу. Тому ми не маємо зараз ані швидкої діагностики (раніше лабораторії були в кожному регіоні), ані мережі для дезінфекції. Все розпорошено по багатьом відомствам або зникло.
VoxCheck: Неправда, в 2017 році уряд ліквідував санепідслужбу, оскільки її функції дублювали МОЗ, Держслужба праці та Держпродпотребслужба.
Арістов: Команда Супрун припинила підготовку епідеміологів.
VoxCheck: Неправда, підготовка епідеміологів триває.
Арістов: Команда Супрун витіснила з центральних органів охорони здоров’я багатьох спеціалістів з медичною освітою.
VoxCheck: Цьому немає підтвердження.
Арістов: Команда Супрун не створювала стратегічного резерву засобів індивідуального захисту і дезінфектантів, коли у більшої частини колишнього резерву закінчився термін придатності.
VoxCheck: Розвинені країни зараз теж страждають від нестачі засобів захисту. Це не вина конкретної особи.
Арістов: Команда Супрун скасувала статистичну форму №12. Через це зараз неможливо оцінити захворюваність на ГРВІ та пневмонію.
VoxCheck: Форма №12 була завеликою і застарілою.
Арістов: Представниця команди Супрун парламентарка Олександра Устінова (партія «Голос») ініціювала атаку і цькування у ЗМІ перших українських розробників ПЛР-тестів на коронавірус – які були готові ще у січні.

VoxCheck: Нардеп Олександра Устинова, яка не є представницею команди Супрун, заперечила закупівлю у російській компанії реагентів для даної розробки тестів. Представник розробника тестів визнав, що вони використовували російські реагенти. Ось чому розробка була згорнута.

Коментарі, як то кажуть, зайві …

 

Пік істерики

Однак не лише цей зловісний діалог займав екс-в.о-міністра Супрун у ці напружені дні. Сама вона, до речі, з Арістовим у дискусію не вступала. Мабуть, були більш важливі справи.

Бо, майже одночасно з твіт-реплаєм Ілону Маску, Уляна Супрун розмістила вкрай гнівний пост у своєму фейсбуці, присвячений одному з українських препаратів.

Тут варто пояснити, що команді Супрун не подобається чимало, але найпомітніше – різке і негативне ставлення до фармацевтики українського виробництва. Точніше, до всього, розробленого і випробуваного в Україні.

Так, зміни в системі державних закупівель медикаментів, ініційовані свого часу командою Супрун, можна фактично звести до двох незаперечних істин:

Перша. Закуповувати тільки іноземні препарати, ефективність яких має західну доказову базу.

Друга. Категорично не закуповувати українські препарати, якщо їх ефективність підтверджена не західними, а дослідженнями на пострадянському просторі.

Яскравий приклад такого підходу – той самий істеричний пост в фейсбуці Супрун. У ньому копірайтери за SMM-пультом «пані Уляни» ополчилися на президента Національної Академії Медичних наук України (НАМНУ), академіка Віталія Цимбалюка:

  • Самого вченого від імені Супрун зарахували до «академіків-шахраїв».
  • Усю НАМНУ зарахували до «псевдонауки».
  • А заодно і запропонували позбавити НАМНУ фінансування.

Що ж могло викликати такий недипломатичний потік отрути – надмірний навіть за мірками фейсбук-аккаунта яка не вирізняється стриманістю Уляни Супрун?

Причина істерики проста: напередодні  глава НАМНУ надіслав у кабмін офіційний лист, в якому запропонував звернути увагу на дослідження, яке довело ймовірну ефективність препарату з діючою речовиною протефлазід у профілактиці і лікуванні коронавірусної інфекції.

Якщо точніше, в звіті Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Громашевського значилося, що «досліджувані речовини статистично достовірно інгібують репродукцію коронавірусу».

Зрозуміло, «команда Супрун» не змогла винести такої наруги над власними принципами заперечення всього українського, тому основний мантрою Супрун стало обурення тим, що препарат «не внесено до західних протоколів лікування ГРВІ» і «не пройшов досліджень на Заході».

Особливе невдоволення Супрун викликав склад препарату – флавоноїди з двох дикорослих трав. При цьому, правда, пані екс-в.о.-міністр не надала ніяких посилань на «західні дослідження», що пояснюють, чому команда Супрун сумнівається у здатності біоактивних речовин рослин пригнічувати віруси.

До того ж,  препаратів на основі трав у світі взагалі – сотні, і це аж ніяк не гомеопатія. І той же Китай заявляв про ефективність проти коронавірусу власних препаратів,  з діючою речовиною, отриману з рослин.

Однак, команда Уляни Супрун схильна у всьому цьому сумніватися. І в акаунті Супрун з’являються словесні і візуальні глузування і знущання над нашою відсталістю – в стилі відомого мема про «подорожник від усього».

 

Шукайте, кому вигідно

 

Відповідь на витоки цього вибуху емоцій отримали сьогодні – у вигляді заяви МОЗ про те, що по всіх округах буде надісланий препарат Плаквеніл, отриманий з Франції.

«Не дивлячись на невелику тест-групу і відсутність масштабних клінічних випробувань, медики лікарні при Марсельському університеті повідомили про успішне застосування комбінації двох доступних препаратів для лікування хворих коронавірусів SARS-CoV-2. Йдеться про застосування гідроксихлорохіну (протималярійного і протартрітного, також помірно імуносуперсивного препаратів) і розповсюдженого антибіотику азитроміцину. Стаття вийшла в журналі “International Journal of Antimicrobial Agents”.

І далі: «Влада ЄС і частина медиків підкреслюють: можлива ефективність” Плаквенілу “(діюча речовина – гідроксихлорохін) при COVID-19 не доведена масштабними клінічними випробуваннями. Деякі побічні ефекти дуже небезпечні, і самолікуванням займатися суворо заборонено. У США при спробі самолікування плаквенілом помер чоловік, його дружина в критичному стані».

Картина виходить сюрреалістична. Смертельно небезпечний і невипробуваний препарат відправляється в Україну для масового застосування. Країна віддається під польові випробування?

За заявою міністра Степанова «Україна збирається закупити його для лікування 20 000 пацієнтів з поставкою на наступному тижні».

І в той же час глава Академії наук, що пропонує спробувати вітчизняний  препарат без побічних явищ, що показав результат лабораторних тестів, – обливається помиями Супрун і оголошується «академіком-шахраєм».

Читайте також: Український препарат блокує коронавірус – опубліковано офіційний звіт

2 thoughts on “Уляна Супрун знову взялася “лікувати” українців

  1. Ну не хочет тетя сваливать, и ведь есть кто ее поддерживает. Хотя… там по сути одни боты

  2. Академік – справжній шахрай як і вся АНУ.
    Автор не знає і знати не може що таке доказова медицина. Але в цивілізованому світі іншої не існує…
    Сліпі, рандомізовані, плацебоконтрольовані дослідження це нормальна світова практика.

Comments are closed.