Лікарі попереджають: ацетилсаліцилова кислота небезпечна для дітей

Лікарі попереджають: ацетилсаліцилова кислота небезпечна для дітей

Високу температуру і головний біль у дитини хочеться швидше зняти. Але вживання без консультації з лікарем «дуже популярних», «рідних» ліків – наприклад, що містять ацетилсаліцилову кислоту – іноді дає прямо протилежний, сумний ефект.

Одне з поширених важких наслідків використання ацетилсаліцилової кислоти як жарознижуючого і знеболюючого – синдром Рея.

 

Читайте також: Готовність номер один: коронавірус зустрічаємо у всеозброєнні

 

Можете перевірити: про цей побічний ефект написано у всіх інструкціях до будь-яких ліків, що містять ацетилсаліцилову кислоту. А деякі комплексні препарати, що містять цю речовину, і зовсім заборонені для лікування дітей.

 

Що таке синдром Рея і як він пов’язаний з ацетилсаліциловою кислотою?

 

При синдромі Рея найбільше страждають печінка і головний мозок. А ураження цих органів означає шкоду для всього дитячого організму. Якщо синдром Рея своєчасно не виявити і не лікувати – він може привести до незворотного пошкодження мозку або смерті.

Є кілька теорій, що пояснюють розвиток синдром Рея. Одна з них грунтується на тому, що ацетилсаліцилова кислота в несформованому дитячому організмі призводить до порушень в печінці – печінка перестає якісно справлятися із завданням відфільтровування токсичних речовин, що потрапили в кров.

 

Читайте також: Лікування грипу вдома: поширені помилки

 

Якщо точніше, вважається, що при синдромі Рея пошкоджуються компоненти клітин, які називаються мітохондріями – вони відповідають за насичення організму енергією. Енергія необхідна печінці для переробки токсинів.

В умовах «енергетичної кризи» печінка не відфільтровує токсичні речовини, через що токсини накопичуються у крові до небезпечних концентрацій. І незабаром ушкоджують самий уразливий орган – головний мозок, викликаючи його набряк.

 

Які перші симптоми синдрому Рея?

 

Незмінна умова для появи цього синдрому – вірусне захворювання. Після того, як дитина, температуру або головний біль якої знімали ацетилсаліциловою кислотою, йде на поправку – у неї раптом з’являється багаторазова блювота.

Блювота може тривати від кількох годин до доби – вона значно виснажує дитину. До неї приєднуються млявість, сонливість, які змінюються збудженням. Можуть з’являтися марення і галюцинації.

У важких випадках дитина стає загальмованою – перестає спілкуватися з батьками і відповідати на  запитання. Якщо захворювання прогресує, у дитини можуть виникнути судоми або вона впаде в глибоку кому. Це стан пов’язаний з ураженням головного мозку.

 

Як не допустити виникнення синдрому Рея?

 

Виникнення синдрому Рея однозначно пов’язане з прийомом препаратів, що містять ацетилсаліцилову кислоту. Тому необхідно максимально обмежити самостійне застосування ліків – а використовувати їх тільки після консультації лікаря. Особливо це стосується медикаментів для симптоматичного лікування – знеболюючих і жарознижуючих, до складу яких іноді входить ацетилсаліцилова кислота або її похідні.

В цілому ж важливо пам’ятати, що симптоматичне лікування не впливає на причину розвитку захворювання – а при застуді це віруси. Вони нікуди не дінуться, тому знятий або полегшений на кілька годин симптом через деякий час повернеться.

 

Читайте також: Як противірусні препарати впливають на вірус грипу

 

Щоб дійсно допомогти своїй дитині скоріше видужати і полегшити його страждання – слід приймати за рекомендацією лікаря препарати спрямованої дії на віруси: противірусні препарати.

Противірусні ліки можуть побороти і збудник хвороби, і наслідки його впливу на дитячий організм – температуру, біль, запальні процеси.

І нарешті, не варто затягувати зі зверненням до лікаря, а потім – з початком лікування. Чим раніше з моменту появи перших ознак захворювання почнеться прийом прямих противірусних препаратів – тим менше виражені будуть прояви застуди. А значить, може і взагалі не знадобитися окреме симптоматичне лікування – жарознижуючі, знеболюючі й протизапальні ліки.

Галина Бут, сімейний лікар