10 міфів про медичні маски

10 міфів про медичні маски

Масове поширення вирусу SARS-CoV-2 породило безліч міфів, як про хворобу, так і про захисні маски. Чимало людей стверджують,   що медичні маски не лише не захищають, а й шкодять  здоров’ю. Існує думка, що маски затримують вуглекислий газ і отруюють організм. А чи правда, дізнаємось у цій статті.

 

Міф 1. Маска підвищує вміст вуглекислого газу і знижує вміст кисню в крові

Реальність. У жовтні-2020 опубліковане дослідження, в якому люди в медичних масках (як здорові, так і з обструктивним процесом в легенях) різноманітно рухались, аж до бігу і спорту, ще й у липневі спекотні дні.

Всім учасникам дослідження вимірювали газовий склад плазми крові до і після перебування в масці. Зміни цього складу – зокрема, підвищення рівня СО2 і зниження сатурації (рівня кисню) – не виявлено.

Також британський доктор Томас Лоутон, надівши шість масок, пробіг 33 кілометри, при цьому насичення крові киснем під час бігу не опускалося нижче 98% норми.

Дискомфорт і психологічні проблеми при носінні маски пов’язані не з тим, що «не вистачає кисню», а з тим, що дихальним шляхам доводиться докладати більше м’язових зусиль для вдихів і видихів – а ця постійна додаткова фізична праця дуже несподівана й малоприємна.

 

Міф 2. На масці зсередини накопичуються бактерії і заражають організм

Реальність. Бактерії слабо виживають на сухий тканини. «Бактерії накопичуються, безумовно. Але, якщо маска буде суха, скупчення бактерій буде незначним. У місцях скупчення людей вірусне навантаження ззовні набагато вище, ніж скупчення бактерій самої людини», – впевнений інфекціоніст Георгій Вікулов, директор російського Центру з профілактики та лікування вірусних інфекцій.

А ось маску, зволожену диханням, потом або макіяжем, потрібно негайно міняти.

 

Міф 3. Маску потрібно носити безперервно, а не тільки в місцях скупчення людей – принаймні, літнім людям

Реальність. Поза скупченням людей немає скупчення патогенів. І немає небезпеки заразити кого-небудь. А ні для чого решта маски не потрібні.

При цьому при носінні «просто на вулиці» або «в туалетній кімнаті» маски швидко покриваються пилом, частинками міського смогу зовні – а також вологою від дихання зсередини; під маскою виникає парниковий ефект.

Після цього маску потрібно негайно викидати (а багаторазову – прати), але цього ніхто настільки регулярно не робить.

Читайте також: У дитини охрип голос: причини та способи лікування

Вже через одну цю причину – через довготривале використання кожної маски – ефективніше маску поза скупченням людей тимчасово знімати (але, звичайно, не опускати під підборіддя або класти в брудну кишеню, а поміщати в стерильно чистий пакетик).

В цілому, нагадаємо, маски рекомендується носити дві, максимум три години.

 

Міф 4. Довге носіння маски викликає акне, дерматити

Реальність. На жаль, Американська академія дерматології підтвердила: маски можуть викликати прищі й пересушування шкіри.

Якщо одну й ту саму щільно надіту маску не знімати десяток годин і більше, до того ж перебуваючи в жаркому приміщенні, пріючи – тоді в залишках поту (і тонального крему, якщо він погано всмоктується) починається бродіння. І потім може виникнути «маскне» – акне через маски.

Крім того, безперервне носіння маски й її тертя (перш за все, на переніссі) сприяє виникненню мікротріщин, а потім і запалень.

Читайте также: Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?

Аби цього не було, повторимося, маски потрібно через дві години сукупного часу міняти. А в проміжках – знімати.

Також косметологи радять, як мінімізувати ймовірність маскне: «У тандемі з маскою добре поводяться креми із церамідамі й гіалуроновою кислотою – вони створюють на шкірі подобу захисного бар’єру і нівелюють тертя».

 

Міф 5. Людям, що перехворіли, маска не потрібна

Реальність. Імунітет людини до будь-якого штаму будь-якого коронавірусу – не довічний (як, наприклад, до вірусу кору). Можна інфікуватися тим же штамом повторно або стати його безсимптомним розповсюджувачем.

Також висока ймовірність появи все нових і нових штамів SARS-CoV-2, до яких немає антитіл у перехворілих іншим штамом.

І нарешті, маска захищає не тільки від SARS-CoV-2 – а й від вірусів грипу, від збудників інших ГРЗ. І захищає не тільки тих, хто носить маску, але й оточуючих, якщо людина є носієм збудника захворювання.

 

Міф 6. Маска викликає «хворобу легіонерів» (у вигляді важкого запалення легенів)

Реальність. Легіонельоз викликається бактерією легіонелою. Вона мешкає переважно у стоячих водоймах (звичайний шлях інфікування – вдихання води, водного аерозолю фонтанів), у вологому ґрунті, у водних системах у будівлях і в системах кондиціонування.

Науці невідома передача легіонел від людини до людини. Невідоме й безсимптомне хронічне носійство легіонел із загостреннями час від часу.

При цьому маска навіть у зволоженому повітряному середовищі від легіонел ззовні захистить. Але якщо ви, знявши маску, миєтеся під душем в малому будинку, в якому існують застійні явища у водній системі – то в такій системі легіонели можуть існувати, а вдихання душового аерозолю для них ідеальний спосіб інфікування.

Отже, захворювання на легіонельоз у цьому році пов’язані зі звичайними для легіонел шляхами зараження – які до масок стосунку не мають.

 

Міф 7. Маска послаблює імунітет

Реальність. Як підкреслила Американська Асоціація пульмонологів, реакція імунної системи на патогени нездатна змінитися ані на йоту від наявності на обличчі будь-якого механічного противірусного фільтра.

 

Міф 8. Маски необхідно носити дошкільнятам

Реальність. ВООЗ стверджує, що дітей не слід змушувати носити маски до п’яти років. В її рекомендаціях зауважено, що в деяких країнах мінімальний вік носіння маски 2-3 роки, але в такому випадку діти до 5 років в масках повинні перебувати під постійним наглядом дорослих, щоб забезпечити правильне використання маски і безпеку дитини.

Американські Центри з контролю і профілактиці захворювань (CDC) не рекомендують носити маски дітям молодше двох років. Агентство також наполягає на тому, що носіння маски з двох років до шкільного віку має безперервно контролюватися батьками

У Росії рекомендація щодо профілактики COVID-19 в період зняття обмежень вказує, що «для дітей у віці до 7 років основна рекомендація – це збереження соціальної дистанції», а не маски.

Читайте також: Дитина застудилася напередодні відпустки: що варто зробити?

В Україні нормативних всеукраїнських вказівок на мінімальний вік носіння маски не зафіксовано. Але міністр охорони здоров’я, кажучи про дитячі садки, ще в травні спеціально підкреслив: «У наших рекомендаціях немає вимоги, щоб діти постійно перебували в масках».

Оскільки все, що не заборонено, автоматично дозволено – значить, маска дошкільнику в Україні і Росії нині за законом необов’язкова.

Але якщо «на місцях» введено інше розпорядження (від установи освіти, ТРЦ, перевізника, місцевого органу влади) – це означає, що в цій локації дошкільнятам потрібно його виконувати. Знову ж, закон жодної організації не забороняє додавати до наявних карантинних обмежень додаткові власні правила на своїй території – наприклад, про обов’язок носіння масок дошкільнятами.

 

Міф 9. Дошкільнята можуть зазвичай не носити маски, але вони обов’язкові на дитячому майданчику і при занятті фізкультурою

Реальність. На думку ВООЗ, дітям до 5 років не потрібно носити маску під час занять спортом і фізкультурою, а також під час ігор на дитячому майданчику.

У цих випадках необхідно подбати, щоб були забезпечені інші заходи профілактики COVID-19: обробка рук, обмеження кількості дітей, які грають разом, дистанція між ними.

Нормативів з цього приводу в Україні і Росії немає.

До речі, дорослим під час занять спортом ВООЗ теж не рекомендує одягати маски.

 

Міф 10. Дошкільнята можуть зазвичай не носити маски, але вони є обов’язковими, якщо у них ГРВІ (зокрема, COVID-19)

У тому ж документі ВООЗ, який ми цитували вище, сказано, що діти до 5 років не мусять носити маски, якщо у них є простудні симптоми або вони хворі на COVID-19. В такому випадку, щоб не заразилися оточуючі особи, потрібно використовувати інші заходи профілактики.

Знову ж, у цьому й попередньому випадках хоч і немає законодавчих обмежень – але можливі та припустимі суворіші обмеження «на місцях».

Олег Кочевих, журналіст