Антимонопольний комітет блокує гуманітарну допомогу для лікарів – причини і наслідки

Чому АМКУ штрафує тих, хто за свій рахунок забезпечує профілактичним захистом українських лікарів, блокуючи тим самим таку діяльність?

На тлі скандалу зі спробою Антимонопольного комітету оштрафувати тютюнового монополіста – компанію «Тедіс» – на 6,5 млрд грн, сума в 3,2 млн грн виписана АМКУ компанії «Екофарм», виглядає майже несерйозною. Про це пише ПіК.

Тим більше, що скандал з компанією «Тедіс», який підтримав Володимир Зеленський, коштував посади екс-главі АМКУ Терентьєву, а «Екофарм» змушена боротися з комітетом наодинці.

Хоча історія більш ніж захоплююча.

Особливо на тлі зростання масштабів пандемії коронавірусу.

Коротенько суть конфлікту така:

АМКУ в особі заступника голови комітету Дар’ї Чередниченко (запам’ятайте це ім’я) звинуватив «Екофарм» у порушенні законодавства «про несумлінну конкуренцію».

Приводом стала публікація компанією на корпоративному сайті, призначеному для лікарів, результатів лабораторних тестів дії препарату «Протефлазід» на коронавірус, схожий з SARS-CoV-2. Тобто найважливішим свідченням «протизаконної діяльності» фармкомпанії став, на думку АМКУ, офіційний документ –  Звіт Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМНУ «Про вивчення антивірусної активності препарату “Протефлазід”, його активних структур на моделі коронавірусу трансмісійного гастроентериту свиней».

Читайте також: Грип і ГРВІ у цьому сезоні поклали на ліжко в 50 разів більше українців, ніж Сovid-19

Запам’ятаєте і цей важливий пасаж. Оскільки у світі на травень 2020 року налічується 43 видів РНК-вмісних вірусів, об’єднаних у дві підродини. З них людину вражає сім. Включаючи й SARS-CoV-2, що викликає гостру респіраторну інфекцію COVID-19, оголошену ВОЗ пандемією.

Крім цього, АМКУ вважає «обтяжуючою обставиною» офіційне звернення-лист від «Екофарму» до МОЗ України – із пропозицією безкоштовно забезпечити своїм противірусним лікарським засобом українських лікарів для профілактики ГРВІ.

Слово «безкоштовно» теж бажано зафіксувати.

Врешті АМКУ дійшов висновку, що компанія «Екофарм» винна в поширенні «неправдивої інформації». Відповідно, її потрібно оштрафувати. Хоча яким чином кваліфікацію «неправдива інформація» можна прив’язати до наукового звіту й пропозиції про безкоштовні поставки противірусного препарату для профілактики ГРВІ в умовах пандемії – знають тільки в Антимонопольному Комітеті.

Співробітники якого вгледіли в цій історії та несумлінній рекламі, хоча малоймовірно, щоб такий захоплюючий текст – «Флавоноїди, що входять до складу препарату, пригнічують реплікацію ДНК і РНК вірусів як in vitro, так і in vivo. Доведено, що механізм прямої противірусної дії полягає в інгібуванні вірусоспецифічних ферментів – ДНК і РНК-полімерази, тимідинкінази, зворотної транскриптази та нейрамінідази» – викликав різкий купівельний ажіотаж серед населення.

Але, як відомо, якщо зірки запалюють, виходить, комусь це потрібно.

Раз така справа, то сумнів експертів АМКУ щодо того, чи є згадування «тимідинкінази, зворотної транскриптази та нейрамінідази» рекламою, виходить за рамки наукового диспуту.

Тим більше, що все це відбувається в Україні, де для боротьби з конкурентами давно використовуються гібридні методи. Включаючи в числі інших трюків і залучення державних інститутів, які володіють монопольним правом на насильство.

Як слідчі та судові органи при рейдерських захопленнях, так і той же АМКУ. Який на свій розсуд може і відкривати справи, і виносити вироки, підмінюючи собою слідство, суд, присяжних, а в деяких випадках – учених-вірусологів.

Читайте також: «Білі плями» протоколу лікування COVID-19, або МОЗ запрошує до реанімації

Тобто є для тих, у кого є доступ, дуже зручним офіційним дрюком.

І тут починається друга частина протефлазідно-марлезонського балету, де на сцену виходять згадувана вище Дар’я Чередниченко разом із екс-в.о. міністра охорони здоров’я Уляною Супрун. Яких за цивілізаційними нормами взагалі не можна було допускати до цієї справи.

Чередниченко – через банальний конфлікт інтересів. Або, як то кажуть, можливості наявності особистої зацікавленості.

Супрун – через відкриту дискредитацію української науки, української медицини та української фармакології.

Зрозуміло, що в сумнівні часи на поверхню виносить чимало шарлатанів, які воліють зловити у мутній воді велику рибу.

Пандемія Ковіду – саме звідти.

Коли знахарі й шарлатани починають активно просувати на ринок усілякі панацеї. Від ослиної сили і ковпачків з фольги до «чарівного зілля», що випалює вірус.

Причому, що неефективніше діє влада, як ми це бачимо в Україні, то ширше поле діяльності для знахарів.

І тут роль АМКУ, який за допомогою ст. 15-1 Закону «Про захист від недобросовісної конкуренції» повинен ставити надійний щит на шляху смертоносної реклами, справді надважлива.

Як це трапилося, скажімо, із препаратом компанії «Юрія-Фарм», що відкрито рекламувала на телебаченні свій продукт під виглядом засобу саме від Ковід-19. За що й отримала штраф у розмірі 528 000 гривень. (При цьому «Екофарм» за публікацію наукового звіту, у якому Ковід-19 навіть не згадується, оштрафували на 3,2 млн, що викликає цілком зрозумілий дисонанс).

Абсолютно протилежна історія сталася з таким препаратом, як хлорохін (гідроксихлорохін – плаквеніл).  Де рекламними агентами виступили особисто президент США Дональд Трамп і його бразильський колега Болсонару.

І всі, включаючи МОЗ України, дружно кинулися включати хлорохін в офіційні протоколи лікування ковідної інфекції. Всупереч попередженням ВОЗ і провідних учених про те, що хлорохін – це надто ризиковий варіант, адже має безліч важких побічних ефектів.

Створивши реальний ажіотаж, оскільки в Україні рекламним агентом виступив сам глава МОЗУ Степанов.

Але АМКУ цю рекламну кампанію якось дивно пропустив.

Причому, в Україні ця історія не закінчилася й після того, як хлорохін виключили із протоколів спершу в Бразилії, де його застосування різко підвищило смертність хворих, а потім – практично в усьому світі.

Читайте також: Уроки пандемії: хлорохіновая істерія, питання без відповідей і хто врятує потопаючих

Чому?

По-перше, тому що про користь хлорохіна розповідав сам міністр охорони здоров’я Степанов. По-друге, тому що Україна закупила чимало хлорохіна. Відповідно, з ним потрібно щось робити. По-третє, тому що Україні у вигляді гуманітарної допомоги хлорохін подарували два таких фармацевтичних гіганти, як «Санофі» та «Сандоз».

Який зв’язок, запитаєте ви, гуманітарної допомоги від світових фармацевтів із замголови АМКУ Дар’єю Чередниченко, яка ініціювала розслідування щодо «Екофарму»?

Дуже прямий.

Справа в тому, що чоловік пані Чередниченко – Юрій Чередниченко – працює на одній з керівних посад в українському представництві фірми «Сандоз» із зарплатою понад мільйон гривень на рік. Що підтверджує декларація про доходи Дар’ї Чередниченко.

І про це попереджали українські ЗМІ, коли пані Чередниченко у вересні 2019 року виграла конкурс на заміщення посади заступника голови АМКУ. Увійшовши в керівництво комітету разом із екс-головою Терентьєвим. З яким до цього торгувала продуктами в мережі магазинів Metro Cash & Carry Україна, паралельно підвищуючи свої знання в розумінні процесу інгібування вірусоспецифічних ферментів – ДНК і РНК-полімерази, тимідинкінази, зворотної транскриптази та нейрамінідази…

Про гуманітарний акт «Сандоз», що поставив в Україну тисячі доз, як згодом з’ясувалося, непридатного для лікування Ковід-інфекції препарату, повідомили десятки медіа-ресурсів. (При цьому про те, що «Екофарм» висловив готовність безкоштовно поставити свій препарат для українських лікарів з профілактичною метою, десятки ЗМІ скромно промовчали).

Однак, як виявилося, гуманітарна допомога гуманітарній допомозі не рівня.

Плаквеніл, що відправив на той світ нез’ясовану до кінця кількість Ковід-пацієнтів, лише у червні прибрали із протоколів МОЗ України для лікування важкохворих і дітей. Але незрозуміло чому, залишили для всіх інших. При цьому ніхто навіть не подумав косо подивитися убік фармкомпаній, що подарували Україні ці збанкрутілі ліки.

Читайте також: Новий коронавірус SARS-CoV-2 проти світової Фарм: хто переможе і чим намагаються лікувати зараз

Але, як ми пам’ятаємо, одним із головних обвинувачень на адресу «Екофарму» від АМКУ була саме гуманітарна допомога! Тобто безкоштовне надання противірусних ліків для профілактики лікарського персоналу. Однак дружина топ-менеджера «Сандоз-Україна» вгледіла в цьому порушення закону, оскільки така гуманітарна програма могла, за визначенням дружини, викликати інтерес «невстановленої групи осіб».

Що врешті зупинило передачу «Екофармом» препарату до лікарень.

Цікаво, до речі, яку реакцію припинення поставок «Протефлазіду» викличе в «невстановленої групи осіб»? Під якими, зрозуміло, в АМКУ мають на увазі лікарів.

До чого тут екс-в.о. міністра МЗУ Супрун?

А до того, що за дивним збігом обставин ця іноземка, яка здійснила в Україні «медичну реформу», що ще довго буде викашлювати населення, першою, одразу після публікації вищезгаданого наукового звіту, пішла в атаку і на «Екофарм» і на НАМН України.

Читайте також: Інститут епідеміології включив вітчизняний противірусний препарат до протоколу лікування Сovid-19 у своїй клініці

Обізвавши академіків шахраями, а те, чим займається Національна академія медичних наук України, псевдонаукою. Нагадаємо, що науковий інститут Академії займався в цей час пошуком діючої речовини, здатної впливати на коронавіруси…

І в Україні це їй спокійно сходить із рук.

Хоча в себе на батьківщині в Штатах, вона б не вилазила із судів, відбиваючись від мільйонних позовів за дифамацію або приниження ділової та наукової репутації.

Чи вирішать українські академіки, яких іноземна громадянка обізвала шахраями, звертатися з позовами до Супрун у суд, це питання до українських академіків. Які, як повідомляється, плюнули на Супрун, МОЗ і АМКУ, включивши рішенням Наукової ради «Протефлазід» до локального протоколу лікування Ковіду в клініці вірусології інституту ім. Громашевського.

«Екофарм» повідомив, що готовий позмагатися в суді з АМКУ. Чи захоче український фармвиробник заодно поставити на місце іноземну громадянку Супрун – це питання до керівництва «Екофарму».

А процес проти АМКУ може бути більш ніж захоплюючий.

Читайте також: Буде суд: фармкомпанія не погодилась із штрафом, накладеним АМКУ

Тому що в суді можна було б поцікавитися, чому АМКУ бере на себе право оцінювати результати наукових праць, називаючи їх, за лекалами іноземної громадянки Супрун, «недостовірною інформацією» і «несумлінною рекламою»? І чому Антимонопольний комітет штрафує тих, хто за свій рахунок забезпечує профілактичним захистом українських лікарів, блокуючи тим самим таку діяльність? Водночас, коли сам АМКУ звинувачується в «розпилі» мільйонів бюджетних гривень, виписаних на підвищені зарплати та премії.

P.S. 5 серпня АМКУ розмістив на своєму сайті попередження про те, що в АМКУ виявлено Ковід. У зв’язку із чим рекомендовано не відвідувати офіс комітету. Де, чим і за яким протоколом будуть лікувати хворих АМКУ не повідомляється. Але ця новина вкотре змушує знову замислитись – чи падає просто так цегла на голову?..

Андрій КАПУСТІН, журналіст