Ураження бронхіального дерева на тлі ГРВІ є найпоширенішим станом у малюків, пік розвитку якого припадає на ранній дитячий вік. Однак після діагностування вірусного бронхіту в дитини і розробки плану лікування, необхідно враховувати наявність у маленького пацієнта коморбідних станів.
Оскільки запалення бронхів не існує ізольовано, на його перебіг і прогноз можуть впливати наявні стани. Які це фактори, чому про них необхідно пам’ятати лікарю і як їх наявність позначається на вірусному бронхіті – розглянемо в статті.
На вірусний бронхіт впливає безліч факторів, деякі з яких вважаються суто педіатричними. У ранньому дитинстві значення мають анатомо-фізіологічні особливості бронхіального дерева, в тому числі й вроджені аномалії, неспроможність мукоциліарного кліренсу і сурфактантної системи, а також відтермінований імунний старт.
Читайте також: Як уникнути поліпрагмазії в лікуванні ГРВІ у дітей
Несформований протиінфекційний захист в цей період обумовлює високу сприйнятливість до вірусних інфекцій, насамперед ГРВІ, адже деякі представники відомі здібностями пошкоджувати імунітет. Інші віруси можуть довго персистувати в дитячому організмі, знижуючи напруженість захисних сил і сприяючи формуванню вогнищ хронічної інфекції.
Найпоширеніші коморбідні стани
Сьогодні ні в кого не викликає сумнівів той факт, що несприятливий преморбідний фон у дитини сприяє обтяженню перебігу основного захворювання, у даному випадку вірусного бронхіту. Тому наявність соматичної патології впливає на тяжкість перебігу, наслідки, а також терміни одужання, розтягуючи їх до 3-х тижнів і довше. Наприклад, наявність алергічних захворювань у дитини, як пов’язаних, так і не пов’язаних з респіраторним трактом, обумовлюють більш високу частоту ГРВІ порівняно з дітьми, які не мають алергічної патології.
Кожна 3 – 5 така дитина хворіє набагато важче, а спектр збудників ГРВІ у неї набагато ширший. Ці дані можна перенести на вірусний бронхіт, який при поєднанні з алергопатологією супроводжується розвитком явищ бронхообструкції та експіраторної задишки. На тлі набряку слизової бронхів і гіперпродукції бронхіальної слизу відбувається ще більше посилення бронхообструктивного синдрому, в клінічній картині з’являються симптоми дихальної недостатності. Така сама картина спостерігається у дітей, які страждають на атопічний дерматит, який часто загострюється на тлі вірусного бронхіту.
Читайте також: Сучасні підходи у лікуванні дітей, які часто хворіють на ГРВІ
Перебіг вірусного бронхіту
Перебіг вірусного запалення в бронхах багато в чому залежить від гемоциркуляторних порушень, з яких найбільш частим станом в ранньому дитинстві є залізодефіцитна анемія. Її обтяжуючий вплив на запальний процес у бронхах обумовлений гіпоксичними порушеннями, ступінь яких корелюється з тяжкістю анемії. У клінічній картині бронхіту будуть виділятися такі симптоми, як млявість, загальна слабкість, зниження або відсутність апетиту, порушення сну. Затяжний перебіг основного захворювання і подовження термінів одужання пояснюється зниженим регенераторним потенціалом епітелію респіраторного тракту на тлі різного ступеня вираженості гіпоксичних і трофічних розладів.
Захворювання ЛОР-органів, зокрема найбільш часто діагностований у ранньому дитинстві середній отит, також можуть погіршувати перебіг вірусного бронхіту у дитини, сприяти появі явищ бронхообструкції, супроводжуватися затяжною лихоманкою і симптомами вираженої інтоксикації.
У ролі обтяжуючого фактору вірусного бронхіту у дитини можуть виступати дисметаболічні розлади, зокрема нефропатії. На тлі подовження термінів перебігу респіраторної патології та збереження симптомів інтоксикації в аналізах сечі будуть визначатися зміни, типові для нефропатії, зокрема наявність кристалурії (частіше оксалатурії).
І нарешті, на вірусний бронхіт впливають структурні зміни в стінці бронхів, що виникають на тлі системних захворювань, наприклад при дисплазії сполучної тканини, коли порушення її дозрівання стосується в першу чергу багатих на колаген структур, до яких відносять дихальні шляхи. Розвиток запального процесу в них, зокрема вірусного бронхіту, сприяє подовженню і модифікації перебігу цього захворювання. Однією з можливих причин на тлі диспластичних змін в стінці бронхів є недосконалість механізмів, відповідальних за евакуацію бронхіального вмісту, що призводить до його застою і створення умов для приєднання бактеріальної мікрофлори.
Читайте також: Як флавоноїди впливають на коронавірус SARS-CoV-2: закордонні дослідження
Наведений перелік найпоширеніших коморбідних станів, що обтяжують перебіг вірусного бронхіту в дитини раннього віку, може бути розширений і доповнений кожним клініцистом, який щодня стикається з малюками, які мають симптоми запалення бронхів, анамнез яких рясніє різноманітними захворюваннями. В такому випадку важливий виважений індивідуалізований підхід з урахуванням всіх факторів, здатних вплинути на перебіг вірусного бронхіту.
Яку тактику лікування можна вважати найоптимальнішою?
В умовах коморбідності важливим стає цілеспрямований вплив на причини розвитку гострої респіраторної вірусної інфекції у дитини, тобто призначення етіотропної противірусної терапії, що дозволяє полегшити перебіг і скоротити тривалість захворювання. Крім того, при призначенні специфічної противірусної терапії вдається зменшити тривалість персистенції вірусу в дихальних шляхах, що часто спостерігається при коморбідних станах і є важливою умовою для підтримки запальної відповіді на вірус, приводячи до довшого збереження симптомів. Тому діти з вірусними бронхітами, а діти з поєднаною патологією тим більше, потребують призначення противірусної терапії.
Читайте також: Українські епідеміологи повідомили нові докази ефективності Протефлазіду
На початку статті вже було сказано, що несприятливий преморбідний фон істотно розширює перелік вірусних агентів, здатних вражати епітелій бронхів. Тому етіотропна противірусна терапія повинна призначатися з урахуванням цього факту. Одним з оптимальних варіантів є застосування прямих противірусних препаратів, до складу яких входить активна (діюча) речовина – рідкий екстракт протефлазід, а для дітей від народження сироп Флавовір. Призначення Флавовіра дозволяє впливати віруси ГРВІ, яких налічується близько 200 типів, через здатність його діючої речовини блокувати ключові ферменти вірусної реплікації – ДНК і РНК-полімерази. Це дозволяє знизити число вірусних копій, які націлені на подальше зараження здорових клітин і як наслідок розширення зони запалення в бронхіальному дереві. Завдяки антинейрамінідазній активності сироп Флавовір блокує нейрамінідазу вірусу грипу, тим самим чинить подвійний пригнічуючий вплив на віруси ГРВІ.
Читайте також: Зниження весняного імунітету і ризик захворіти на COVID-19
Таким чином, проблема коморбідності і посилення впливу супутніх захворювань на перебіг і прогноз вірусного бронхіту у дітей раннього віку вимагає від клініциста більш пильної уваги і призначення лікування з урахуванням всіх обтяжуючих факторів, а також впливу за допомогою прямих противірусних препаратів на причину основної патології – вірус.
Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика