Чому активно повертається грип?

Чому активно повертається грип?

Йдеш вранці на роботу повним сил, повертаєшся – розбитим і хворим?…

Вже в перший вечір маєш температуру під 400?…

Не вщухають головний біль, біль у м’язах та задушливий сухий кашель?…Однак при цьому тест на коронавірус – негативний? Як так!?

Якщо все це про вас (або, принаймні, два пункти збігаються), то з великою вірогідністю – у вас грип. Звичайний, сезонний і вже призабутий за три роки пандемії (яка, до речі, ще не завершилася) та за рік війни.

Так, за увесь цей час сезонний грип майже зник – і з поля обрію, і з нашого життя. Майже. Допомогли небачені досі суворі заходи убезпечення від поширення COVID-19.

Коронавірус без перебільшення вплинув на світовий устрій.

Поки країни змагалися у кількості щеплених від COVID-19, геть занапастилися щеплення від щорічного сезонного грипу.

Саме цим пояснюється не просто стрімке зростання випадків захворювання, але й важкий перебіг грипу.

Медики і науковці прогнозували повернення грипу і ГРВІ на епідсезон 2022-2023, що, власне, і сталося.

Епідсезон почався у жовтні 2022 р. і триватиме аж до травня 2023 року. Почався він направду лавиноподібно: лише за один тиждень 2022 р. (із 21 до 27 листопада 2022 р.) в Україні на ГРВІ, грип та коронавірус захворіли  94 488 людей, з яких більше половини – діти (а саме – 53.2% або в абсолютних цифрах кількості маленьких пацієнтів – 50 278 дітлахів).

Вже в середині грудня істотний приріст реєстрували в столиці України: понад 20% хворих на тиждень (в абсолютних цифрах це – 9 140 нових випадків у Києві та понад 104 тисячі по всій країні за тиждень 5-11 грудня 2022 року).

До того ж, через війну і міграцію населення в Західні регіони України там спостерігався вищий показник захворюваності та більша кількість звернень до медичних закладів, аніж деінде. Серед них найбільшу тривогу викликала статистика сезонних ГРВІ у Тернопільській області. Однак наші лікарі впоралися, нині там істотної загрози епідемії також немає.

Десь ми цей грип-2023 вже бачили?..

Так-так, нинішній грип – аж ніяк не новий. Як і коронавірус у його «попередніх варіантах» вже залякував нас на початку «нульових», так і цей сезонний грип навідувався до нас у «десяті» роки.

Саме нинішній, свинячий грип А (H1N1), став винуватцем пандемії 2009-2010.

Саме він змусив нас вперше від початку тисячоліття в публічних велелюдних місцях носити маски.

Але робили тоді це не всі. І не за обов’язковою вимогою, а лише за рекомендацією ВООЗ та МОЗ.

Нині захворюваність на грип прийшла до нас із Південної півкулі Землі, а динаміка заражень на ГРВІ та грип стала чи не найвищою від тих часів.

Найнебезпечніші віруси – у комбінації, коли один нашаровується на інший

Клінічна картина, яку описували лікарі від перших днів епідсезону 2022-2023, найчастіше виглядала так:

  • стрімкий прояв симптомів (вранці ви ще здорові, а надвечір почуваєтесь так, ніби вже декілька днів хворієте);
  • болить голова;
  • болять м’язи (інколи – во всьому тілу);
  • температура 390-400 (в перші дні захворювання).

Рідше на «новий грип» хворіли діти, частіше – люди старші 60-ти років. І звісно ж – багато людей з імунітетом, ослабленим хронічними хворобами.

Однак у нового епідсезону 2022-2023 є одне але…

Це – неприємний сюрприз – нашарування, випадки, коли вам «щастить» захворіти одночасно і на COVID-19, і на  свинячий грип (H1N1 або H3N2).

На початку пандемії COVID-19 вірусологи попереджали про небезпеку підхопити на додачу ще й грип.

Але їх поодинокі голоси губилися в хорі панічних настроїв, які «трубили» про серйозні маловивчені загрози COVID-19.

Саме це і стало найнебезпечнішим із можливих варіантів – захворіти на коронавірус, а на його тлі підхопити ще й грип. Це загрожує істотними ускладненнями – і від COVID-19, і від грипу. Від нашарування одних на інші ці ускладнення можуть бути значно важчими, аніж у випадках коли організм стикається лише з одним із цих захворювань.

Такий «подвійний удар» найчастіше призводить до госпіталізацій та ускладнень, доволі великого відсотка госпіталізацій. Багато й тих, хто згодом хворіє на вірусні пневмонії. Такі випадки описані у всіх регіонах України.

Що робити і як рятуватися?

Цікаву нову тенденцію епідсезону 2022-2023 відмітив Центр громадського здоров’я України: виявляється хворіють нині в однаковій кількості дорослі та діти – 50 на 50%! У попередні епідсезони на ГРВІ і грип хворіли 70% дітей і лише 30% дорослих, з коронавірусом – навпаки: 15% дітей і 85% дорослих. Пояснюють це масовими переходами на дистанційну форму навчання.

Хто нині в групі ризику? Тут, власне, без несподіванок: маленькі діти (до 5 років), люди похилого віку (від 65 років), вагітні, люди із важкими (хронічними хворобами), та ті, хто за специфікою професії найчастіше контактує з людьми (касири, лікарі, педагоги тощо).

Рецепт запобігання цим підвищеним ризикам у всі часи один і той самий:

  • носити захисні маски,
  • робити щеплення (штам свинячого грипу, який панував в епідсезон 2009-2010 включений до більшості сучасних вакцин).
  • зміцнювати імунітет за допомогою вітамінів і БАДів, щоб організм був напоготові й міг протистояти потужним ударам із найменшою для себе шкодою.

Осінь і зима не можуть нас потішити розмаїттям свіжих овочів та фруктів, а отже – ми не отримуємо життєво необхідних вітамінів та корисних макроелементів. Тож, не зайвим буде «допомогти» організму брати їх з інших джерел.

Корисні у ситуаціях зустрічі з вірусами флавоноїди, наприклад, містяться вдитячому сиропі Флавовір. У клінічних та доклінічних дослідженнях флавоноїди продемонстрували здатність пригнічувати реплікацію ДНК- та РНК-вірусів та інгібуючу активність щодо вірусів грипу, ГРВІ Флавоноїди сиропу також пригнічують активність 3CL-протеази коронавірусу SARS-CoV2.

Призначається сироп Флавовір з метою етіотропного лікування і профілактики ГРВІ, грипу, в тому числі й спричиненого вірусами пандемічних штамів.

І, хоча нині статистика захворюваності на сезонні ГРВІ нижча від епідемічного порогу приблизно на третину, лікарі радять вакцинуватися, зміцнювати імунітет, щоб не дати хворобам жодного шансу!