Чому людям сняться кошмари?

Чому людям сняться кошмари?

Сьогодні українці переживають тривалий сильний стрес. Такий хронічний стан не проходить безслідно. Негатив та емоційна напруга суттєво впливають на буденне життя і стають причиною того, що людям сняться кошмари

Психічні травми, пережиті події, конфліктні ситуації, страхи стають причиною кошмарів, періодична поява яких є нормою повсякденного життя. Але якщо страшні сни повторюються регулярно, це може призвести до фізичного та емоційного виснаження. Адже, як відомо, поки людина спить, її організм відпочиває, окрім єдиного органу – мозку. Вночі він теж працює: обробляє і фільтрує отриману за день інформацію. Тому те, що людина бачить і чує вдень, стає темою її сновидінь вночі. Цілком природно, якщо напередодні нервова система була сильно вражена, то «вихід пари» відбувається шляхом нічного кошмару. Отже, сни – це дзеркало психічного стану.

Небезпечними нічні жахи стають тоді, коли сняться регулярно, заважаючи відпочинку та відновленню організму. Людина, якій наснилися страхіття, почуватиметься не надто бадьоро наступного дня, матиме сонливість і проблеми з концентрацією уваги. Якщо кошмари циклічно повторюються, може з’явитися страх перед засинанням (знову побачити страшне) або безсоння. Через це виникне хронічний недосип, який призведе до втоми, втрати енергії, порушення емоційного стану, ожиріння, ослаблення імунітету, загострення хронічних та серцево-судинних хвороб тощо.

У пошуках причин страху 

  • Нерви. Це основна причина майже всіх страшних сновидінь. Провокують нічні кошмари пережиті події, втрата близької людини, проблеми, депресія, тривога, стрес, емоційні потрясіння. Коли людина в реальності не справляється зі своїми емоціями, вони знаходять вихід у снах. Тому уві сні люди відчувають страх, розпач, печаль, гнів, злість, розгубленість, безпорадність тощо.

 

  • Хвороби. Часом тривожні сни говорять про наявні проблеми зі здоров’ям. Серед них – апное, хвороба Паркінсона, психічні та неврологічні розлади, синдром неспокійних ніг, мігрені, серцево-судинні захворювання, а також нездужання, що супроводжуються високою температурою, наприклад, грип.

 

  • Прийом медикаментів. Інколи кошмари стають побічним ефектом від прийому антидепресантів, наркотичних ліків, засобів проти підвищеного тиску. Або навпаки, різкого припинення прийому.

 

  • Гігієна сну та звички. Наприклад, через рясну вечерю з прийомом алкоголю може наснитися кошмар – бо перетравлення великого обсягу їжі потребує активності від організму. Те саме можна сказати про збудження мозку книгами, фільмами, відеоіграми зі страшними сюжетами. До речі, пандемія COVID-19 спричинила сплеск нічних кошмарів через порушення у людей звичного способу життя.

Позбутися жахіть

Зрозуміло, що спершу треба визначити причину, яка викликає кошмари. Але, як не дивно, саме поліпшення якості сну в більшості випадків допоможе позбутися нічних жахів. Для цього варто:

 

  • Прибрати чи мінімізувати вплив усього, що викликає хвилювання і стрес (перегляд новин, фільмів, важких сюжетів, читання відповідних книг).

 

  • Створити правильні умови у спальні: вкриватися теплою ковдрою, тримати повітря свіжим і прохолодним. Мінімізувати вплив стороннього світла та звуків. У ліжку не їсти, не переглядати гаджети, не працювати. Лягати і вставати в один і той самий час.

 

  • Заспокоїти нервову систему. Відомо, що такі лікарські рослини, як валеріана, кропива собача та глід прекрасно заспокоюють, полегшують засинання та сприятливо впливають на нервову систему. Три зазначені компоненти присутні у дієтичній добавці ВІТАСЕД. Прийом 2-3 капсул на добу приберуть нервове виснаження, розслаблять, поглиблять сон і допоможуть зняти нервову напругу. Рослинні складники діють м’яко, але результативно. На відміну від снодійних, дієтична добавка добре сприймається організмом, не має побічних ефектів та не викликає звикання.

 

  • Обов’язково скоротити споживання напоїв, що збуджують нервову систему (кофеїн, алкоголь), та вечеряти за 3 години до сну.

 

  • Використовувати методи релаксації. Обирати варто за індивідуальними вподобаннями – тепла ванна, ароматичні масла, йога, масаж, книга, малювання, в’язання, перегляд добрих фільмів, передач про тварин тощо. Тобто обрати те, що розслабляє.

 

  • Зосереджуватися на речах, що викликають позитивні емоції – це має витіснити негатив. Варто привчити себе радіти навіть дрібницям: гарній погоді, запаху кави, обіймам дитини, прогулянці з собакою, спілкуванню з рідними, смачній їжі.

 

Якщо кошмари повторюються і турбують довгий час, це може свідчити про серйозні розлади у психічному здоров’ї. У такому випадку не можна відкладати звернення за допомогою до лікарів (невролога або психотерапевта).