Чому грип періодично викликає епідемії?

Чому грип періодично викликає епідемії?

Про вірус грипу відомо давно, а на початку XX ст. він став причиною наймасштабнішої пандемії, що охопила увесь світ і забрала життя мільйонів людей. Однак через 100 років практично нічого не змінилося: він так само здатний викликати важкі захворювання не тільки органів дихання, а й інших систем організму.

Чому інші віруси, що вражають дихальні шляхи людини, порівняно з грипом не такі агресивні та що їм заважає стати такими? І, нарешті, за рахунок чого вірус грипу так легко «перестрибує» від тварин до людини й назад, тоді як іншим для цього потрібні десятиліття і відбувається вкрай рідко. Про те, завдяки чому вірус грипу за довгі роки не розгубив свою войовничість – розглянемо в статті.

Мутації – основна причина появи нових вірусів грипу

Вважається, що для збереження здатності викликати захворювання у людини вірус грипу змушений постійно пристосовуватися до різних умов взаємодії з людським організмом, тобто мутувати. Такою здатністю володіє не тільки вірус грипу, інші віруси теж постійно змінюються. Однак при цьому вони не стають небезпечнішими для людини, натомість вірус грипу може за кілька років змінитися до невпізнання для імунної системи, що в підсумку призводить до масових захворювань. Напрошується висновок, мутації, які відбуваються у вірусу грипу, трохи відрізняються від інших вірусів, що дозволяє йому залишатися лідером щодо важких захворювань у людей, періодично ділячись першістю з новими представниками вірусного царства.

Основні механізми, які відповідають за безперервні зміни вірусу грипу

Для цього природою створені два механізми, які активно використовує вірус грипу – це антигенний зсув (антигенний шифт) і антигенний дрейф. Вони стосуються змін у двох поверхневих білках вірусу грипу – гемаглютиніну, що виконує роль якоря, яким вірус прикріплюється до клітини, і нейрамінідази – білка, за допомогою якого вірус прокладає собі дорогу до потрібних йому клітин, а його численне потомство виходить з них. Зміни цих білків призводять до появи нових вірусів, які здатні знову інфікувати людей. Адже з точки зору вірусів, їм набагато легше потрапити в організм людини або тварини, вижити в ньому і розмножитися, якщо імунна система стикається з ними вперше. Поки імунітет людини визначає, з яким вірусом грипу він зустрівся, новий вірус грипу активно пригнічує захисні сили організму, а завдяки тому, що він не зустрічає активної протидії, швидко поширюється та вражає інші органи і системи організму, що призводить до важкого перебігу захворювання та розвитку ускладнень.

Читайте також: Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?

За вираженістю зміни нейрамінідази і гемаглютиніну можуть бути різними. Наприклад, зазвичай віруси грипу, які заражають птахів (віруси пташиного грипу), не здатні інфікувати людину і викликати у неї захворювання на грип. Але якщо віруси пташиного та людського грипу одномоментно потрапляють в одну і ту саму клітину, наприклад, організму свині, висока ймовірність обміну генетичним матеріалом (РНК). У медицині таке перемішування РНК називається реасортацією, а утворені нові вірусні частки можуть містити РНК як пташиного, так і людського грипу, що призводить до утворення нового пандемічного штаму вірусу грипу. Цей механізм називається антигенним зсувом.

Реасортантний вірус завдяки наявності у нього РНК, властивих «людському» типу, зберігає здатність проникати в клітини людського організму, але антигени вірусу пташиного грипу змінюють його настільки, що імунна система більшості людей ідентифікує його як новий. Такий антигенний зсув може викликати пандемію грипу: саме так виникали добре відомі нам масові захворювання так званого «свиного» і «пташиного» грипу.

Читайте також: Вірусний менінгіт і енцефаліт: як уберегтися від захворювань

На відміну від антигенного зсуву антигенний дрейф є поступовим і більш незначною зміною нейрамінідази та гемаглютиніну вірусів грипу внаслідок мутацій, що відбуваються в молекулі РНК. Саме цей механізм є причиною щорічних сезонних спалахів захворюваності на грип. Антигенний дрейф є основною причиною, по якій люди можуть хворіти на грип більш ніж один раз на рік.

Розглянуті вище механізми дозволяють вірусу грипу «обманювати» імунну систему людини. Однак білки, які відповідають за його агресивні властивості, так само як і процес внутрішньоклітинного копіювання, мутацій не зазнають, оскільки найменші зміни в них можуть стати причиною зниження або втрати хвороботворної ​​здатності, що вірусу зовсім ні до чого. Тому якщо зміни в таких білках і відбуваються, вони відбраковуються самою природою.

Отже стає очевидним, що досягти повного вигнання вірусу грипу з людської популяції практично нереально. Велика кількість тварин, які хворіють на грип, а також відносна легкість, з якою вірус переміщається від тварин до людини і назад, помножене на постійні зміни, що відбуваються в самому вірусі, не додають оптимізму в тому, що пандемії грипу в майбутньому стануть історичним згадкою. Тому протистояти вірусу грипу потрібно за допомогою інших методів. Особливо це стосується дітей, які виявляються беззахисними як перед новими (пандемічними), так і щорічно циркулюючими (епідемічними) штамами вірусу, оскільки ні з тими, ні з іншими вони не зустрічалися.

Які сьогодні у нас є можливості, щоб ефективно протистояти вірусу грипу?

Одним із методів боротьби з вірусом грипу є застосування противірусних препаратів, націлених на білки, які для нього мають важливе значення, дозволяючи йому проникати і розмножуватися в клітині людини, а також забезпечують вихід з неї численному потомству. При цьому не має значення, зустрічалася раніше людина з цим вірусом або він для неї новий. У такій ситуації головне завдання – максимально заблокувати вірусні білки і знезброїти сам вірус. Адже якщо агресор не зможе потрапити в клітину або виявиться нездатним розмножитися в ній – на цьому його шкідлива діяльність закінчитися, не встигнувши сильно нашкодити людині. Особливо важливо це для дитини, імунна система якої поки не готова впоратися з вірусом грипу.

Читайте також: «Білі плями» протоколу лікування COVID-19, або МОЗ запрошує до реанімації

З цією метою лікар може призначити дитині противірусний препарат сироп Флавовір (рідкий екстракт Протефлазід), дія якого націлена на два ензими вірусу грипу – нейрамінідазу, про яку було сказано вище, і РНК-полімеразу, що відповідає за процес утворення вірусних копій. Флавовір блокує їх активність, не дозволяючи вірусу грипу викликати важке захворювання у неготового до протистояння організму дитини.

Таким чином, яким би мінливим не був вірус грипу, пригнічення його здатності до реплікації основних білків – найкраща стратегія в протидії моторному агресору.

Вікторія Талько, д.м.н, професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ; експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіологі