Найчастіші мікст-інфекції при ГРВІ у дітей

Найчастіші мікст-інфекції при ГРВІ у дітей

Який  перебіг має гостра респіраторна інфекція у дітей, які особливості типові для кожного з вірусів, що вражають дихальні шляхи, – добре відомо. Але в реальній клінічній практиці причиною ГРВІ у дітей може бути не один вірус, а асоціація декількох вірусних агентів, кожен з яких сам по собі володіє патогенними властивостями, а в комбінації з іншими їх хвороботворна активність може посилюватися.

Згідно з сучасними даними, частота мікст-інфекцій ГРВІ в дитячому віці може в середньому досягати 23%. Можливе як одномоментне потрапляння в організм дитини декількох вірусів, так і ситуації, коли на захворювання, викликане одним вірусом, нашаровується інший, що істотно змінює клінічну картину та впливає на наслідки і терміни одужання.

Які вірусні асоціації при патології респіраторного тракту найбільш часто зустрічаються в дитячому віці?

Найчастіше у дітей реєструється поєднане інфікування вірусами грипу і парагрипу, риновірусами, респіраторно-синцитіальним та метапневмовірусом, аденовірусами та бокавірусами. Іншими словами, віруси, які найбільш часто викликають застудні захворювання, одночасно є причиною і вірусних асоціацій. При цьому переважним є мікст-інфікування різними серотипами вірусів грипу, вірусу грипу з аденовірусами, респіраторно-синцитіальним вірусом, метапневмовірусом, парагрипу, бокавірусом. Можливі інші комбінації вірусів, що вражають респіраторний тракт.

Як вірусні асоціації впливають на перебіг і прогноз гострого респіраторного захворювання у дітей?

Перш за все, наявність вірусних мікст-інфекцій ускладнює перебіг респіраторного захворювання і негативно впливає на його прогноз. Багато в чому це пов’язано з тим, що віруси, які вражають респіраторний тракт, тропні до різних його відділів, тому присутність в дихальних шляхах одночасно декількох вірусних агентів викликає більш значне ураження і супроводжується більш вираженою запальною реакцією. В такому випадку вірусне захворювання від самого початку набуває важкого перебігу. Це підтверджується даними, отриманими при вивченні впливу мікст-інфекції, в структурі якої був вірус грипу А, і моноінфекції цього вірусу на перебіг і прогноз захворювання. Важкий перебіг грипозної інфекції в половині випадків достовірно частіше спостерігався при її поєднанні з іншими вірусами ГРВІ – аденовірусами, респіраторно-синцитіальним і вірусами парагрипу. На підставі цих даних зроблено висновок про те, що поєднане інфікування вірусом грипу з іншими збудниками ГРВІ є предиктором важкого перебігу захворювання.

Читайте також: Грип у вагітних: подвійна відповідальність за здоров’я матері та майбутньої дитини

Схожі дані отримані щодо поєднання риновірусної та респіраторно-синцитіальної інфекції – станів, які в ранньому дитинстві можуть набувати несприятливого перебігу. Так, моноінфекція риновірусом у більшості дітей має легкий перебіг, але при поєднанні з іншими вірусами, які вражають дихальні шляхи, виникають більш важкі форми захворювання. Одночасне зараження риновірусом і респіраторно-синцитіальним вірусом за частотою розвитку тяжкого перебігу практично не відрізняється від моноінфекції респіраторно-синцитіальним вірусом.

Отримані в дослідженнях дані дозволили зробити висновок про те, що вірусні асоціації у дітей обтяжують перебіг респіраторного захворювання, сприяють подовженню його тривалості, при наявності хронічних станів можуть призводити до їх загострення або ставати фоном для формування ускладнень, пов’язаних з приєднанням вторинних бактеріальних інфекцій. Особливо несприятливий прогноз щодо одночасного зараження вірусами, що вражають респіраторний тракт, визначається в ранньому дитячому віці, коли важкий перебіг ГРВІ супроводжується загрозою зриву компенсаторно-пристосувальних механізмів організму дитини, що в поєднанні з несформованою імунною відповіддю може давати поштовх до розвитку хронічних захворювань.

Які діти знаходяться в групі ризику щодо розвитку мікст-інфекцій вірусами ГРВІ? 

До цієї категорії можна віднести дітей раннього віку, у яких незрілість імунних сил стає сприятливим ґрунтом для одночасного зараження декількома вірусами. Особливо це важливо у відношенні респіраторно-синцитіального вірусу, який вражає переважно дітей раннього віку і викликає бронхіоліт. Нашарування на нього риновірусної інфекції, яка у малюків також здатна вражати дистальні відділи респіраторного тракту, лише погіршить стан дитини. Або вірус грипу, який тропний до епітелію не тільки верхніх, але й нижніх дихальних шляхів, а зараження ним пов’язане з високим ризиком розвитку пневмонії, також несприятливо позначається на прогнозі перебігу захворювання.

Читайте також: Ентеровірусна інфекція у дітей:  сучасні можливості профілактики та лікування

До групи ризику також можна віднести і дітей, які відвідують організовані колективи, де ймовірність одночасно заразитися кількома вірусами ГРВІ набагато вища, ніж в домашніх умовах. У такій ситуації мікст-інфікуванню також сприяє реалізація відразу декількох шляхів передачі вірусної інфекції: повітряно-крапельного і контактно-побутового.

Якою має бути противірусна терапія при вірусних асоціаціях при ГРВІ?

Крім складності визначення, який вірус або асоціація декількох вірусних агентів стали причиною тяжкого перебігу респіраторного захворювання у дитини, перед лікарем стоїть непросте завдання, якій лікувальній стратегії віддати перевагу?

З огляду на високу поширеність у дітей мікст-інфекцій ГРВІ, які обумовлюють від самого початку важкий перебіг і ризик ускладнень, в даному випадку доцільність одночасного впливу на активність кожного вірусу не викликає сумнівів. Але тут виникає проблема, оскільки для визначення вірусів потрібен час, якого при тяжкому перебігу респіраторної інфекції у дитини просто немає.

Читайте також: Вірус грипу і захисні бар’єри респіраторного тракту у дітей: битва нерівних

Значить, кращою тактикою буде призначення противірусного препарату, який би діяв відразу на всі можливі віруси, що викликають респіраторне захворювання. Завдання непросте з урахуванням того, що всі віруси ГРВІ різні, починаючи з того, що вони ДНК і РНК-вмісні. Тому потрібен препарат, який буде впливати на ключові ферменти кожного з вірусів, при цьому ці ферменти будуть разюче відрізнятися. Шляхом тривалих досліджень такий фермент був знайдений – це ДНК/РНК-полімераза, основний фермент вірусів, завдяки яким вони реплікуються в інфікованій клітині. Без нього вірус, який потрапив до внутрішньоклітинного простору, не зможе відтворити численне потомство, а значить, інфекційний процес сповільнитися, якщо не перерветься повністю. Здатністю блокувати ДНК/РНК-полімерази володіє прямий противірусний препарат Флавовір сироп (до складу якого входить рідкий екстракт Протефлазід). Він дозволений до застосування з народження, а його доза визначається відповідно до віку дитини. Це дозволяє призначати Флавовір з раннього дитинства при будь-яких гострих вірусних захворюваннях дихальних шляхів: як моноінфекціях, так і вірусних асоціаціях, оскільки він блокує ключовий і спільний для вірусів ГРВІ фермент – ДНК-полімеразу і РНК-полімеразу. Завдяки цьому знижується кількість вірусних копій і зменшується вірусне навантаження, що виражається в полегшенні перебігу захворювання у дитини і прискоренні термінів одужання. Це робить проблему мікст-інфекцій при ГРВІ цілком вирішуваною.

Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика

 

One thought on “Найчастіші мікст-інфекції при ГРВІ у дітей

  1. Автор статті дуже влучно зауважила, що причиною ГРВІ у дітей найчастіше можуть бути декілька вірусів. Тому для лікування маленького пацієнта, потрібно обирати противірусний препарат, який буде блокувати ДНК/РНК полімерази різних вірусів. Препарат має бути з прямою противірусною дією та високим ступенем безпеки (можливість призначення з перших днів життя).

Comments are closed.