Грип у вагітних: подвійна відповідальність за здоров’я матері та майбутньої дитини

Грип у вагітних: подвійна відповідальність за здоров’я матері та майбутньої дитини

Захворювання на грип під час вагітності несе в собі загрози не тільки для майбутньої матері, але й дитини. Ситуація обтяжується обмеженнями в можливостях медикаментозного лікування без загрози заподіяти шкоду плоду. Все це змушує фахівців більш ретельно вести спостереження за вагітними та уникати вичікувальної тактики при захворюванні на грип.

На даний час взаємодія системи материнський імунітет – плацента – вірус грипу є об’єктом пильної уваги, оскільки  саме в цій системі закладено ключові особливості формування імунної толерантності жіночого організму та особливості його протиінфекційного захисту.

Значення імуносупресії при грипі у вагітних

Фізіологічне зниження рівня готовності імунної системи реагувати на чужорідні агенти є неодмінною умовою для виношування наполовину чужорідного (напівалогенного) плода. В її формуванні велике значення відводиться змінам гормонального фону вагітної – переважно імуносупресивний вплив прогестерону, хоріонічного гонадотропіну, альфа-фетопротеїну, бета2-мікроглобуліну та інших факторів. При цьому відбувається перебудова імунної відповіді жіночого організму: у вагітних переважає гуморальний імунітет, а клітинна ланка пригнічується з прицільним формуванням толерантності до антигенів плода.

Загалом, сьогодні при захворюванні вагітних грипом багато дослідників визначають фізіологічну імуносупресію як несприятливий фон, на який накладається пригнічувальний вплив вірусу грипу.

Читайте також: Грип при цукровому діабеті: симптоми, що повинні насторожувати

Саме з імуносупресивною здатністю вірусу грипу пов’язують розвиток важких форм захворювання у вагітних. При цьому виникає подвійна ситуація, коли з одного боку інфікування може призводити до формування стану глибокої імуносупресії аж до імунного паралічу, а з іншого – різке посилення секреції прозапальних цитокінів («цитокіновий шторм») є причиною розвитку у вагітних блискавичного перебігу грипу аж до летального результату.

При важкій (гіпертоксичній) формі грипу вірус проникає в кров (вірусемія) та інфікує клітини імунної системи – макрофаги і моноцити, викликаючи їх масовий апоптоз. Крім цього, інфіковані макрофаги і моноцити, що циркулюють у крові, сприяють поширенню вірусу, ураження різних органів і систем, в тому числі й плаценти. Проникнення вірусу грипу через гемоплацентарний бар’єр може привести до інфікування плода та розвитку його численних пошкоджень. В результаті можливий розвиток спонтанного аборту, передчасних пологів (II–III триместри вагітності), плацентарної недостатності, респіраторного дистрес-синдрому, антенатальної загибелі плоду і мертвонароджуваності, енцефалопатії новонароджених, церебрального паралічу, низької ваги при народженні, вроджених вад розвитку нервової та інших систем дитини. Зокрема, на сьогоднішній день підтверджено взаємозв’язок між захворюванням на грип на ранніх термінах вагітності та дефектів нервової трубки, вроджених вад серця, і таких вад розвитку, як заяча губа і вовча паща.

Предметом наукового вивчення є також і нейротропний вплив вірусу грипу на плід, що розвивається, та можливість формування таких віддалених наслідків внутрішньоутробного зараження ним, як аутизм, хвороба Паркінсона, шизофренія, іншими неврологічними захворюваннями.

Читайте також:  Грип і астма: у лікуванні головне не зволікати

Інтерес представляє точка зору, що до вірусу грипу, який потрапив у внутрішньоутробному періоді в плід, формується толерантність, тобто він перестає розпізнаватися імунною системою як чужорідний інфекційний агент. В майбутньому через відсутність у такої дитини відповідної запальної реакції імунної системи може виникати тривала персистенція вірусу грипу, а сама вона стає джерелом зараження для оточення.

Додаткові фактори, що обтяжують перебіг грипу при вагітності

Потреба в кисні для організму вагітної жінки значно зростає, що пояснюється високими метаболічними процесами в розвиненому плоді і подвійним навантаженням на деякі, наприклад, дезінтоксикаційні, системи його матері. Тому і мати, і плід вкрай вразливі до гіпоксії. Крім того, збільшена в розмірах матка зі зростаючим плодом тисне на діафрагму знизу вгору і обмежує її екскурсії під час дихання, що відображається на обсязі вдихуваного повітря.

На тлі імуносупресії грип у вагітних часто ускладнюється пневмонією з розвитком дихальної недостатності різного ступеня тяжкості. Але навіть незначна дихальна недостатність відразу позначається на стані матері і плоду, які потребують більшої оксигенації. В умовах гіпоксії активуються процеси вільнорадикального перекисного окислення з утворенням активних форм кисню, що чинять шкідливий вплив на легеневу тканину та сприяють розвитку її запалення, посилюючи тяжкість гіпоксії. До всього цього додається індукований вірусом грипу синтез прозапальних цитокінів, що в підсумку призводить до генералізованої запальної реакції.

Читайте також: Грип у похилому віці: як запобігти несприятливим наслідкам?

Крім запалення легенів, вірус грипу може призводити до розвитку таких ускладнень під час вагітності, як гестози, фетоплацентарна недостатність, маловоддя і холестаз. У дітей, народжених від жінок з грипозною пневмонією, реєструються внутрішньоутробне запалення легенів, церебральні ішемічні порушення та внутрішньошлуночкові крововиливи, судомний синдром, міокардіальні дисфункції.

Яка тактика ведення вагітних при захворюванні на грип найбільш оптимальна?

Хворі на грип вагітні жінки повинні перебувати під наглядом лікаря. Якщо стан прогресивно погіршується і виникають ознаки дихальної недостатності, показана госпіталізація до стаціонару. З причин, що призводять до несприятливого результату у вагітних, розглядають пізнє звернення жінки за медичною допомогою, несвоєчасне призначення етіотропної (противірусної) терапії, недооцінка стану вагітної та пізня госпіталізація.

Особливої ​​уваги потребує негайне, буквально при перших симптомах, призначення противірусних препаратів для пригнічення реплікації вірусу грипу і зниження його імуносупресивної здатності. При цьому важливо враховувати користь і ризики проведеної медикаментозної терапії та призначати препарати за умови лікарського контролю. Серед таких противірусних препаратів з прямим впливом на вірус грипу є препарати з діючою речовиною протефлазід. Їх блокуюча дія направлена на два вірусних ферменти – нейрамінідазу і РНК-полімеразу. Призначення препаратів з діючою речовиною протефлазід з перших годин появи симптомів респіраторного захворювання може дозволить знизити ризик погіршення перебігу грипу. При проведенні доклінічних досліджень препаратів з діючою речовиною протефлазід тератогенного, мутагенного, канцерогенного впливів на перебіг вагітності  не виявлено. Клінічний досвід застосування препаратів з діючою речовиною протефлазід у II та III триместрах вагітності та в період годування груддю небажаної побічної дії не виявив. Проте, необхідно дотримуватися загальних правил призначення лікарських засобів вагітним та в період лактації.

Анатолій Чумак, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лікар-імунолог