Вірусний менінгіт і енцефаліт: як уберегтися від захворювань

Вірусний менінгіт і енцефаліт: як уберегтися від захворювань

Про здатність вірусу грипу викликати ускладнення, які за тяжкістю нерідко перевершують типові для нього ураження дихальної системи, добре відомо всім. Цей вірус досить багатоликий за своєю хвороботворною дією: крім здатності розмножуватися в епітеліальних клітинах дихальних шляхів людини він ще може вражати клітини судин. Саме з останньою властивістю багато лікарів пов’язують його руйнівний вплив на внутрішні органи, який називають «токсичною дією вірусу грипу».

Найбільш вразливим у цьому плані являється головний мозок. У дитячому віці його підвищена чутливість пояснюється недостатньою сформованістю. Нервова тканина, яка розвивається, вкрай сприйнятлива до будь-яких впливів, наприклад, токсичних, а також до пониженого вмісту кисню в крові.

В результаті це може призвести  до того, що вплив вірусу на дитячий мозок не обмежується розвитком інтоксикаційного синдрому, як у дорослих. Його неприємні симптоми добре відомі більшості з нас: головний біль, загальна слабкість, підвищена стомлюваність, дратівливість. У дітей токсичний вплив грипу на головний мозок може закінчуватися розвитком важчих станів.

Читайте також: Школа в нових реаліях: основи інфекційної безпеки для дітей

З огляду на особливості дитячого віку руйнівний вплив вірусу на судини мозку може стати надмірним, а ураження нервових клітин – критичним, і тоді додається запальне пошкодження тканин мозку (енцефаліт), його оболонок (менінгіт) або поєднане ураження, що буває найчастіше (менінгоенцефаліт). Хоча зазначені стани виникають досить рідко, їх наслідки можуть бути вкрай важкими.

Наслідки перенесеного вірусного менінгіту та енцефаліту у дітей

Основними наслідками грипозного ураження мозку у дітей є формування рухових розладів, судомного синдрому, порушень зору, затримки психомоторного розвитку.  Іноді ознаки ураження мозку з’являються вже після того, як дитина перехворіла. Тому батькам потрібно бути напоготові та бити на сполох при появі щонайменших натяків на те, що дитячий мозок страждає від токсичного впливу вірусу.

Початкові симптоми, які дадуть батькам підказку

Визначити ураження центральної нервової системи на фоні застудного захворювання, коли воно тільки формується, досить складно. Про те, що вже й мозок страждає від токсичного впливу вірусу, свідчить тяжкий перебіг захворювання на грип. Це може бути виражено  у підвищенні температури тіла до 38-39 °С, появі сильного головного болю і запаморочення, світлобоязні. Дитина іноді бурхливо реагує на будь-які тактильні впливи, що пояснюється гіперчутливістю шкірних покривів. Може виникати нудота, яка призводить до блювання, що не пов’язане з прийомом їжі, а після неї дитина не відчуває полегшення. У немовлят з’являється вибухання великого джерельця як ознака розвитку набряку головного мозку.

Читайте також: Чому при ГРВІ у дітей можуть страждати нирки

При ураженні тканини мозку у дітей можуть виникати порушення координації рухів і нечіткість мови, а поява судом свідчить про несприятливий перебіг захворювання. Нерідко виникають психічні порушення, які супроводжуються змінами поведінки дитини – занепокоєнням, маренням і галюцинаціями або навпаки загальмованістю аж до втрати свідомості.

Як уберегти дитину від токсичної дії вірусу

З наведених симптомів, які вказують на можливе ураження дитячого мозку, стає ясно, що вони не є характерними виключно для цього стану, адже так часто проявляється й респіраторне захворювання. Часто в житті буває непросто провести паралель між застудним захворюванням і його ускладненням. А чекати того моменту, коли у дитини розвинуться вже типові прояви ураження мозку, такі як судоми, втрата свідомості, точно не варто. Зазначені симптоми – це своєрідна підказка батькам, про те, що в дитячому організмі назріває катастрофа, яку в жодному разі не можна допустити.

Тому батькам важливо не займатися самодіагностикою стану дитини і визначати «на око» наявність симптомів ураження мозку при ГРВІ. При появі симптомів нездужання у дитини потрібно негайно звернутися до лікаря, і за його рекомендацією давати їй противірусні препарати, наприклад такі, як Флавовір, з прямим впливом на віруси, які викликають гострі респіраторні захворювання. Дія Флавовіра полягає в пригніченні здатності вірусів відтворювати себе в клітинах дихальних шляхів, тим самим істотно знижуючи їх чисельність і зменшуючи токсичність. Залежність в цьому випадку пряма: чим меншою буде кількість вірусів в дитячому організмі, тим менш вираженим буде їх токсичний вплив на дитячий мозок. А цього можна досягти тільки завдяки прийому противірусних препаратів з прямою дією на патогени.

Читайте також: Грип і ГРВІ у цьому сезоні поклали на ліжко в 50 разів більше українців, ніж Сovid-19

Таким чином, своєчасне звернення за медичною допомогою і ранній початок прийому прямих противірусних препаратів – це не тільки можливість швидкого одужання дитини. Застосування зазначених препаратів дасть змогу знизити ймовірність того, що вірус грипу, який потрапив в дитячий організм, зможе завдати йому непоправної шкоди.

Галина Бут, сімейний лікар