Грип у дітей. Сучасні можливості лікування

Грип у дітей. Сучасні можливості лікування

Настала осінь з її мінливою погодою, перепадами температури і постійною тривогою батьків за своїх дітей – маленьких і майже дорослих , – бо восени підвищується захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), та й грип чи то спорадичний, сезонний, чи епідемічний віддає перевагу саме цій порі року.

Симптоми грипу у дитини

  •  гострий початок  захворювання з лихоманкою 38,5 – 40º С.,
  • з’являються виражені симптоми порушення загального стану (сильний головний біль, біль у м’язах, суглобах, очних яблуках, гіперестезія, млявість, адинамія, блювота),
  • можливий розвиток геморагічного синдрому: носові та інші кровотечі, петехіальний висип на обличчі, шиї та верхній частині тулуба,
  • ознаки ринофарингіту помірні: закладеність носа, невеликі серозні виділення з носа, першіння, дряпання та біль у горлі, гіперемія задньої стінки глотки, м’якого піднебіння з ін’єкцією судин та петехіальними крововиливами на його слизовій оболонці),
  • можливі ін’єкція судин склери та ознаки трахеїту (сухий, болісний кашель з печінням та болем за грудиною).

Для ГРВІ характерний катаральний синдром

  • закладеність носа, виділення з носа, часто рясні,
  • біль у горлі, гіперемія зіву, гіперемія та зернистість задньої стінки глотки, можлива сиплість голосу,
  • сухий чи з виділенням харкотиння кашель, гіперемія кон’юнктив,
  • порушення загального самопочуття виражене помірно (головний біль, зниження апетиту, млявість, адинамія).

У дітей важливо діагностувати грип на ранніх стадіях 

Тому що серед усіх респіраторних вірусних інфекцій грип у дитинстві більше схильний до важкого перебігу з розвитком ускладнень, при чому як легеневих, так і позалегеневих. Крім того, вірус грипу здатний негативно впливати на місцевий імунітет респіраторного тракту. В результаті, не виявлене вчасно захворювання на грип загрожує переходом у більш важкий стан.

Ознаки тяжкого перебігу захворювання на грип

Одним із важких проявів грипу в дитячому віці є гіпертоксична форма, яка діагностується при появі у дитини симптомів нейротоксикозу, явищ менінгізму та інфекційно-токсичного шоку. Їх супроводжують серйозні гемодинамічні порушення: ознаки централізації кровообігу (блідість шкіри, холодні кінцівки), які можуть нашаровуватися на підвищену кровоточивість (геморагічний синдром), коли у дитини виникає носова кровотеча, з’являються петехії на обличчі, шиї, грудей і верхніх кінцівках, можуть виникати гематурія і кровохаркання.

Читайте також: Риновірусна інфекція у дітей: сучасні можливості профілактики та лікування

Всі перераховані вище симптоми можуть бути провісниками розвитку синдрому дисемінованого внутрішньосудинного зсідання крові (ДВС-синдрому). Можливі крововиливи у внутрішні органи (головний мозок, тканину легенів, наднирники з розвитком синдрому Уотерхауза-Фридериксена). У дітей раннього віку важкий перебіг грипу може призводити до міокардиту і гострої коронарної недостатності.

Вірус грипу впливає на локальний імунітет респіраторного тракту 

Негативний вплив вірусу грипу на місцевий імунітет полягає в руйнуванні миготливого епітелію дихальних шляхів, що призводить до збою в такому важливому захисному механізмі, як мукоциліарний кліренс. Крім того, вірус пригнічує фагоцитарну активність альвеолярних макрофагів, зменшує міграцію нейтрофілів у вогнище запалення, розташоване в дихальних шляхах.

Знижений локальний імунітет робить дихальні шляхи доступною ціллю для умовно-патогенної мікрофлори, якою рясно заселені верхні відділи респіраторного тракту. Зонами її первинного прикріплення стають модифіковані під впливом вірусної нейрамінідази глікопротеїни (сіалові кислоти) клітинних оболонок, а залишки зруйнованих вірусом клітин стають живильним субстратом для хвороботворної мікрофлори.

Читайте  також: Дитина застудилася напередодні відпустки: що варто зробити

Такий подвійний вплив вірусу грипу на дихальні шляхи – запалення і пригнічення локальних захисних механізмів призводить до того, що грипозна інфекція часто, а у дітей раннього віку особливо, стає плацдармом для розвитку бактеріальних ускладнень, таких як отити, синусити, запалення легенів, а у важких випадках – гострого респіраторного дистрес-синдрому.

Лікування грипу у дитини

Сучасні рекомендації щодо лікування грипу базуються на знаннях про механізми реплікації вірусу. Ключовим ферментом вірусу грипу є нейрамінідаза, яка визначає здатність вірусу шляхом розщеплення сіалових кислот долати захисний слизовий бар’єр і досягати тропних клітин – епітеліоцитів дихальних шляхів. На етапі виходу новоутворених вірусних частинок нейрамінідаза дозволяє їм відшаровуватися від клітинної мембрани і від інших вірусних частинок, що є важливою умовою для повноцінності нового вірусу і визначає його здатність заражати інші епітеліоцити для відтворення нових вірусних частинок. Тому інгібітори нейрамінідази є препаратами першого ряду в лікуванні захворювання на грип.

Читайте також: Парагрип у дітей: сучасні можливості профілактики та лікування вірусної інфекції

Наявність у деяких інгібіторів нейрамінідази здатності додатково блокувати інші важливі для відтворення вірусного потомства ферментів дозволяє впливати на вірус грипу одночасно на декількох рівнях. Так, наявність у противірусного препарату сиропу Флавовір здатності пригнічувати активність РНК-полімерази – ключового ферменту, який відповідає за процес внутрішньоклітинного копіювання вірусних часток, дозволяє більш повно впливати на вірусне розмноження, а разом із пригніченням нейрамінідази – впливати на весь життєвий цикл вірусу грипу. Сироп Флавовір містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету.

Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Згідно інструкції сироп Флавовір можна застосовувати від самого народження, що робить його препаратом вибору в лікуванні грипу навіть у дітей перших днів життя. Його дозування проводиться з урахуванням віку дитини та важкості перебігу основного захворювання. Середня тривалість лікування сиропом Флавовір при неускладненому перебігу грипу становить 5 днів, за наявності показань його застосування в лікувальних дозах можливо продовжити до 14 днів.

Таким чином, раннє призначення етіотропної терапії протигрипозними препаратамизначно знижує ймовірність розвитку бактеріальних ускладнень або погіршення стану дитини.

Анатолій Чумак