Грип у дітей. Сучасні можливості лікування

Грип у дітей. Сучасні можливості лікування

Настала осінь з її мінливою погодою, перепадами температури і постійною тривогою батьків за своїх дітей – маленьких і майже дорослих , – бо восени підвищується захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), та й грип чи то спорадичний, сезонний, чи епідемічний віддає перевагу саме цій порі року.

Симптоми грипу у дитини

  •  гострий початок  захворювання з лихоманкою 38,5 – 40º С.,
  • з’являються виражені симптоми порушення загального стану (сильний головний біль, біль у м’язах, суглобах, очних яблуках, гіперестезія, млявість, адинамія, блювота),
  • можливий розвиток геморагічного синдрому: носові та інші кровотечі, петехіальний висип на обличчі, шиї та верхній частині тулуба,
  • ознаки ринофарингіту помірні: закладеність носа, невеликі серозні виділення з носа, першіння, дряпання та біль у горлі, гіперемія задньої стінки глотки, м’якого піднебіння з ін’єкцією судин та петехіальними крововиливами на його слизовій оболонці),
  • можливі ін’єкція судин склери та ознаки трахеїту (сухий, болісний кашель з печінням та болем за грудиною).

Для ГРВІ характерний катаральний синдром

  • закладеність носа, виділення з носа, часто рясні,
  • біль у горлі, гіперемія зіву, гіперемія та зернистість задньої стінки глотки, можлива сиплість голосу,
  • сухий чи з виділенням харкотиння кашель, гіперемія кон’юнктив,
  • порушення загального самопочуття виражене помірно (головний біль, зниження апетиту, млявість, адинамія).

У дітей важливо діагностувати грип на ранніх стадіях 

Тому що серед усіх респіраторних вірусних інфекцій грип у дитинстві більше схильний до важкого перебігу з розвитком ускладнень, при чому як легеневих, так і позалегеневих. Крім того, вірус грипу здатний негативно впливати на місцевий імунітет респіраторного тракту. В результаті, не виявлене вчасно захворювання на грип загрожує переходом у більш важкий стан.

Ознаки тяжкого перебігу захворювання на грип

Одним із важких проявів грипу в дитячому віці є гіпертоксична форма, яка діагностується при появі у дитини симптомів нейротоксикозу, явищ менінгізму та інфекційно-токсичного шоку. Їх супроводжують серйозні гемодинамічні порушення: ознаки централізації кровообігу (блідість шкіри, холодні кінцівки), які можуть нашаровуватися на підвищену кровоточивість (геморагічний синдром), коли у дитини виникає носова кровотеча, з’являються петехії на обличчі, шиї, грудей і верхніх кінцівках, можуть виникати гематурія і кровохаркання.

Читайте також: Риновірусна інфекція у дітей: сучасні можливості профілактики та лікування

Всі перераховані вище симптоми можуть бути провісниками розвитку синдрому дисемінованого внутрішньосудинного зсідання крові (ДВС-синдрому). Можливі крововиливи у внутрішні органи (головний мозок, тканину легенів, наднирники з розвитком синдрому Уотерхауза-Фридериксена). У дітей раннього віку важкий перебіг грипу може призводити до міокардиту і гострої коронарної недостатності.

Вірус грипу впливає на локальний імунітет респіраторного тракту 

Негативний вплив вірусу грипу на місцевий імунітет полягає в руйнуванні миготливого епітелію дихальних шляхів, що призводить до збою в такому важливому захисному механізмі, як мукоциліарний кліренс. Крім того, вірус пригнічує фагоцитарну активність альвеолярних макрофагів, зменшує міграцію нейтрофілів у вогнище запалення, розташоване в дихальних шляхах.

Знижений локальний імунітет робить дихальні шляхи доступною ціллю для умовно-патогенної мікрофлори, якою рясно заселені верхні відділи респіраторного тракту. Зонами її первинного прикріплення стають модифіковані під впливом вірусної нейрамінідази глікопротеїни (сіалові кислоти) клітинних оболонок, а залишки зруйнованих вірусом клітин стають живильним субстратом для хвороботворної мікрофлори.

Читайте  також: Дитина застудилася напередодні відпустки: що варто зробити

Такий подвійний вплив вірусу грипу на дихальні шляхи – запалення і пригнічення локальних захисних механізмів призводить до того, що грипозна інфекція часто, а у дітей раннього віку особливо, стає плацдармом для розвитку бактеріальних ускладнень, таких як отити, синусити, запалення легенів, а у важких випадках – гострого респіраторного дистрес-синдрому.

Лікування грипу у дитини

Сучасні рекомендації щодо лікування грипу базуються на знаннях про механізми реплікації вірусу. Ключовим ферментом вірусу грипу є нейрамінідаза, яка визначає здатність вірусу шляхом розщеплення сіалових кислот долати захисний слизовий бар’єр і досягати тропних клітин – епітеліоцитів дихальних шляхів. На етапі виходу новоутворених вірусних частинок нейрамінідаза дозволяє їм відшаровуватися від клітинної мембрани і від інших вірусних частинок, що є важливою умовою для повноцінності нового вірусу і визначає його здатність заражати інші епітеліоцити для відтворення нових вірусних частинок. Тому інгібітори нейрамінідази є препаратами першого ряду в лікуванні захворювання на грип.

Читайте також: Парагрип у дітей: сучасні можливості профілактики та лікування вірусної інфекції

Наявність у деяких інгібіторів нейрамінідази здатності додатково блокувати інші важливі для відтворення вірусного потомства ферментів дозволяє впливати на вірус грипу одночасно на декількох рівнях. Так, наявність у противірусного препарату сиропу Флавовір здатності пригнічувати активність РНК-полімерази – ключового ферменту, який відповідає за процес внутрішньоклітинного копіювання вірусних часток, дозволяє більш повно впливати на вірусне розмноження, а разом із пригніченням нейрамінідази – впливати на весь життєвий цикл вірусу грипу. Сироп Флавовір містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету.

Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Згідно інструкції сироп Флавовір можна застосовувати від самого народження, що робить його препаратом вибору в лікуванні грипу навіть у дітей перших днів життя. Його дозування проводиться з урахуванням віку дитини та важкості перебігу основного захворювання. Середня тривалість лікування сиропом Флавовір при неускладненому перебігу грипу становить 5 днів, за наявності показань його застосування в лікувальних дозах можливо продовжити до 14 днів.

Таким чином, раннє призначення етіотропної терапії протигрипозними препаратамизначно знижує ймовірність розвитку бактеріальних ускладнень або погіршення стану дитини.

Анатолій Чумак

 

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.