Ураження нирок при респіраторному захворюванні у дітей – досить поширене явище. Дуже часто воно проходить непоміченим, адже його початкові прояви накладаються на симптоми ГРВІ, а батьки часто їх розцінюють виключно як прояви вірусного ураження дихальних шляхів. І тільки лікар, призначивши відповідні обстеження, виявляє проблему з нирками.
Як часто страждають нирки у дітей при застудних захворюваннях, які віруси ГРВІ цьому сприяють і за якими симптомами батьки можуть запідозрити негаразди з нирками – розглянемо в статті.
Насамперед потрібно сказати, що пошкодження нирок на тлі захворювань органів дихання – проблема досить поширена. З одного боку, нирки можуть піддаватися безпосередньому токсичному впливу вірусів. З іншого – нирки беруть участь у знешкодженні та виведенні всіх токсинів, що утворюються в організмі під час хвороби. Ситуація при респіраторній інфекції може посилюватися тим, що крім впливу вірусу, додатковим навантаженням на нирки лягає виведення всіх ліків, якими батьки намагаються самостійно лікувати дитину.
Читайте також: Лікарка розповіла, чому після тривалого карантину потрібно оздоровити дитину
Особливо дістається ниркам від застосовуваних жарознижуючих і знеболюючих засобів. Якщо дитина часто хворіє на вірусні респіраторні захворювання, нерідко виникає ситуація, коли «одне лікуємо, а інше калічимо». Наприклад, намагаючись знизити температуру, щоб зменшити страждання дитини, батьки не беруть до уваги той факт, що вірусу від таких маніпуляцій тільки краще – організм менш дієздатний при невисокій температурі, тому можна спокійно продовжувати свою хвороботворну діяльність і далі пошкоджувати внутрішні органи, числі зокрема і нирки.
Сьогодні ураження нирок при респіраторних захворюваннях дихальних шляхів часте ускладнення у дитячому віці. Початкові прояви пошкодження нирок, яке формується при вірусній інфекції, у більшості випадків дуже схожі на ГРВІ: інтоксикаційний синдром, підвищення температури тіла, озноб, головний біль. У дітей, особливо молодшого віку, можуть збільшуватися лімфатичні вузли, з’являтися біль в животі, виникати нудота. Перераховані симптоми батьками дуже часто розцінюються як типовий прояв застудного захворювання, а про те, що при цьому ще страждають нирки, вони можуть навіть не здогадуватися. І тільки поява таких симптомів, як біль у попереку (батькам досить складно виявити її у малюка), часті відвідування туалету, а також набряклість шкіри та її блідість наштовхують на думку, що в дитячому організмі зріє зовсім інше захворювання.
Як віруси ГРВІ впливають на нирки
Основними вірусами ГРВІ, які шкідливо впливають на нирки, є респіраторно-синцитіальний вірус, вірус грипу і парагрипу, аденовірус. Найчастіше ураження нирок при респіраторній інфекції виникає на 2–5 день захворювання, а прояви можуть зберігатися протягом 2–3 тижнів. За цей проміжок часу віруси можуть виділятися з сечею.
Читайте також: Грип і ГРВІ у цьому сезоні поклали на ліжко в 50 разів більше українців, ніж Сovid-19
Агресивна дія вірусів ГРВІ на нирки багатогранна. Вона може полягати як в безпосередньому ураженні тканини (інтерстицію) нирок і ниркових канальців, так і супроводжуватися ураженням ниркових судин та імунними розладами. Зазвичай повернення ниркової тканини до здорового стану в середньому займає до 6 місяців, що іноді стає фактором до переходу захворювання нирок в хронічну форму, чому сприяє тривале підтримуване вірусами збереження запалення.
Як уберегти нирки при респіраторних захворюваннях у дитини
Нерідко батьки самі вирішують, якими препаратами лікувати вірусне захворювання у дитини, замість того, щоб негайно звернутися до фахівця. Найчастіше таке самолікування дитини зводиться до полегшення самопочуття і зниження вираженості симптомів, тоді як причина страждань – вірус, залишається в організмі й продовжує свою хвороботворну активність. Це призводить до того, що стан дитини, незважаючи на лікування симптоматичними препаратами, може погіршуватися, а крім ознак ураження дихальних шляхів з’являтися нові, зокрема й прояви, які свідчать про ураження нирок вірусом.
Тому не варто при появі найменших симптомів нездужання у дитини хапатися за перший-ліпший жарознижуючий препарат, краще звернутися до лікаря. Педіатр, оцінивши стан дитини, може призначити противірусний препарат з прямою дією на віруси, який здатний ефективно боротися з респіраторними вірусами і максимально обережно впливати на дитячий організм. При респіраторній інфекції використання за рекомендацією лікаря прямих противірусних препаратів, наприклад, Флавовіру, дозволяє блокувати вірусне розмноження в клітинах і знижувати кількість вірусних часток або вірусне навантаження в організмі. Завдяки цьому неприємні симптоми захворювання (інтоксикація, головний біль і лихоманка) будуть не такими виснажливими. Тому цілком можливо обійтися без багатьох інших, симптоматичних, препаратів, які, крім тимчасового полегшення, не приносять нічого, але зате добре «б’ють по нирках». Крім того, зменшена кількість вірусів знизить ймовірність нанесення значної шкоди ниркам, що збереже їх здоровий стан.
Читайте також: Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?
Всі ми хворіємо на ГРВІ по декілька разів на рік. Тому, щоразу перш ніж дати своїй дитині якісь ліки, потрібно поставити собі питання: чого в такому самопризначенні більше – користі чи шкоди. А ще краще – звернутися до лікаря, який з огляду на всі можливі наслідки впливу ліків на дитячий організм, призначить найбільш ефективний і безпечний для дитини противірусний препарат з прямим впливом на віруси, що стали причиною застуди у дитини.
Галина Бут, сімейний лікар