Сезон застуди та грипу починається, як правило, восени. Вчені пояснюють, як різке падіння температури дозволяє вірусам поширюватися і чому люди більш схильні до інфекцій саме в холодні місяці
Вірусні інфекції, що викликають застуду або грип, можуть принести серйозні наслідки для здоров’я. За даними Центру з контролю і профілактики захворювань (CDC), «застуда – основна причина, чому діти пропускають школу, а дорослі – роботу». Хоча більшість випадків застуди та грипу проходять самі по собі, але щорічно від грипу помирає від 290 тис. до 650 тис. чоловік у світі, повідомляє medicalnewstoday.
По-перше, потрібно розрізняти застуду і грип – віруси, що викликають їх, не обов’язково поводяться однаково. У більшості випадків застуда проявляється болем у горлі, закладеним носом, кашлем і чханням. Існує більше 200 вірусів, які викликають застуду, але, безумовно, найбільш поширеними винуватцями є коронавіруси і риновіруси. Чотири коронавіруси викликають 10-30% простудних захворювань. Вони належать до тієї ж родини вірусів, що і SARS-CoV-2, що викликає COVID-19. Цікаво, що майже четверта частина людей, інфікованих вірусом застуди, взагалі не відчуваэ ніяких симптомів. Грип викликається також вірусом типів: А, В і С. У застуди та грипу є загальні симптоми, але для грипу також характерні висока температура, біль у тілі, озноб та ін.
Грип може виникати у будь-який час року, але в більшості випадків спостерігається передбачувана сезонна картина. За даними CDC, перші ознаки активності грипу зазвичай починаються приблизно у жовтні і сягають піку в розпал зими. Однак бувають винятки, коли спалахи грипу тривали до травня.
Віруси застуди та грипу намагаються проникнути в організм через ніс. Однак носова оболонка має складні механізми захисту від мікробів. Людський ніс постійно виділяє слиз. Віруси «застряють» у липкому слизу (соплях), що вистилає носові ходи. Якщо їх ковтають, то кислоти шлунку нейтралізують мікроби. Однак холодне повітря охолоджує ніздрі й уповільнює вироблення слизу. Як тільки вірус проходить через цей захисний механізм, імунна система бере під свій контроль боротьбу із зловмисником. Фагоцити, спеціальні імунні клітини, поглинають і нейтралізують віруси. Однак дослідники також зв’язали холодне повітря із зниженням їх активності.
Читайте ще: Риновірусна інфекція: причини захворювання та профілактика
Ще один фактор – вітамін D. Взимку рівні УФ-випромінювання набагато нижчі, ніж влітку. Це безпосередньо впливає на те, скільки вітаміну D може виробляти наш організм. Деякі дані дозволяють припустити, що вітамін D бере участь у створенні протимікробної молекули, яка обмежує здатність вірусу грипу до реплікації у лабораторних дослідженнях. Отже, деякі вважають, що прийом вітаміну D у холодні місяці може допомогти запобігти захворюванню на грип. Дійсно, клінічне дослідження 2010 року показало, що школярі, які щодня приймали вітамін D3, мали більш низький ризик зараження грипом А. Однак на сьогоднішній день великомасштабних клінічних випробувань не проводилося, а розбіжності між окремими дослідженнями не дозволяють вченим стверджувати, що вітамін D сприяє захисту від захворювання.
Ще один фактор, який може сприяти розвитку застуди і грипу – через несприятливі погодні умови, в осінні і зимові місяці, люди постійно перебувають у приміщенні. Це призводить до двох наслідків: заповненості людьми приміщень, де легко поширюється вірус, і до центрального опалення, що викликає сухість повітря, що, як відомо, пов’язано із захворюванням.
Шанс застудитися взимку дуже високий. Фактично, за оцінками CDC, дорослі люди хворіють на застуду по 2-3 рази на рік. Кращий метод захистити себе – це часто мити руки водою з милом, не торкатися очей, носа або рота і триматися подалі від хворих людей, прищеплюватись.