“Загроза пандемії грипу існує завжди” – так заявив Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебреес (Tedros Adhanom Ghebreyesus). 11 березня 2019 року на сайті ВООЗ була опублікована Глобальна стратегія щодо грипу на 2019-2030 роки, спрямована на захист людей в усіх країнах від загрози нової пандемії грипу
Пандемія виникає, коли новий вірус грипу, який які раніше не вражав людей, з’являється, розповсюджується від людини до людини і викликає захворювання у людей
Віруси грипу непередбачувані: ніколи немає повної впевненості в тому, коли і де виникне наступна пандемія. Однак експерти одностайні в думці, що чергова пандемія грипу неминуча. Це пояснюється тим, що вірус грипу типу А здатний передаватися від тварин до людей, внаслідок чого загроза пандемії грипу стає цілком реальною.
Яким чином виникають пандемії грипу
Періодично з’являється вірус грипу А, який відрізняється від існуючих вірусів сезонного грипу людини. Цей вірус є досить новим, завдяки чому він переважає над сезонними вірусами типу А. Через його новизну у людей може бути відсутній специфічний імунітет, за винятком осіб похилого віку, які могли стикатися з схожим вірусом в минулому. Через відсутність імунітету у людей вірус викликає величезну кількість важких захворювань і смертей – так виникає пандемія грипу. У міру формування імунітету у людей і змін пандемічного штаму вірусу він перестає бути причиною масового захворювання на грип, викликаючи лише сезонні спалахи цієї хвороби.
ВООЗ розробила основні критерії для визначення пандемічного штаму вірусу грипу:
- Здатний заражати людей.
- Здатний викликати захворювання у людей.
- Здатний легко поширюватися від людини до людини.
Яка кількість людей захворіє
Оскільки новий вірус грипу відрізняється здатністю швидко поширюватися серед людей, експерти вважають, що в середньому близько чверті населення інфікуються пандемічним штамом. У більшості заражених цим вірусом виникає важке захворювання з ускладненнями, а деякі вмирають. Пандемія може протікати у вигляді однієї або двох хвиль підйомів захворюваності, які можуть бути розділені декількома місяцями або роком. Іноді друга хвиля грипу відрізняється від першої значним охопленням населення світу і як наслідок більш масовою захворюваністю. Кожна з хвиль може тривати до 4 – 5-ти місяців і так само як і сезонний грип мати період наростання і зниження захворюваності.
Чи пандемії грипу однакові?
Ні, пандемії грипу завжди відрізняються, починаючи від країни виникнення і закінчуючи заподіяною шкодою. З трьох пандемій грипу, що виникли в XX столітті, найбільш важкою була перша – в 1918/1919 роках (добре відома «іспанка», яка забрала мільйони людських життів), дві інші пандемії 1957 і 1968-70 років по тяжкості не відрізнялися від інших. Перша пандемія грипу XXI століття, що виникла в 2009/2010 році і відома нам як свинячий грип, за своїми наслідками була значно слабшою порівняно з «іспанкою».
Коли виникне наступна пандемія грипу і який вірус її викличе
Однозначної відповіді на це питання сьогодні немає. Людство не може точно передбачити, коли саме серед людей з’явиться новий штам вірусу грипу: цієї осені або взимку, або влітку в іншій півкулі, або через 5 – 10 років.
Як все починається
Це досить дискусійне питання. Теоретично існує як мінімум три варіанти розвитку пандемії.
Перший полягає в тому, що тварини (частіше свині) одночасно заражаються відразу двома типами грипу: людським і штамом тваринного або пташиного грипу. При їх потраплянні в клітину цієї тварини між вірусами грипу відбувається обмін генетичним матеріалом, що призводить до появи нового вірусу. Але одного лише утворення нового вірусу мало. Цей новий для людини і тварини вірус повинен мати здатність до зараження людей і поширення від людини до людини, інакше пандемії не буде, а вчені лише констатують факт появи нового вірусу грипу у тварин.
Другий варіант полягає в тому, що вже наявний штам вірусу грипу тварин змінюється і стає здатним заражати людей і поширюватися серед них. Наприклад, віруси грипу вільно циркулюють в популяціях диких птахів, але іноді вони змінюються з появою штамів, які можуть заражати людину. За даними ВООЗ, штам пташиного грипу H5N1 з 2003 року забрав життя щонайменше 386 осіб. Вважається, що іспанський грип 1918 року також походить від штамів пташиного грипу.
Третій варіант – це зміна (мутація) існуючого вірусу грипу людини з утворенням нового штаму.
Це тільки відомі варіанти початку пандемії. Всі ми були свідками пандемії в 2009/2010 роках, коли вірус свинячого грипу привів до пандемії A (H1N1), що почалася в Америці і згодом поширився по всьому світу. Примітно, що пандемії грипу зазвичай вражають молодші вікові групи в порівнянні з сезонним грипом. Однак, оскільки вірус грипу згодом «адаптується» до людей, він частіше заражає групи ризику.
Чи всі в рівній мірі схильні захворіти на грип
Ні. І тому є пояснення. По-перше, деякі люди можуть бути невразливі через наявність у них перехресного імунітету (несприйнятливість до інших збудників захворювань, які генетично схожі з тими, які раніше вже викликали захворювання або були введені в організм людини як вакцинного штаму). По-друге, існують категорії людей (групи ризику), які мають більше шансів захворіти. При різних пандемії сприйнятливість до нового вірусу цих груп ризику буде різною.
Які прогнози
Сьогодні відомі понад 70 видів вірусів, що викликають грип у тварин: H7N7, H5N9, H7N4 і інші. На даний час вивчається можливість того, які віруси грипу тварин з більшою ймовірністю можуть змінюватися і ставати пандемічними. Так, медична спільнота стурбована можливістю виникнення пандемій, викликаних вірусами пташиного грипу (H5N1 або H7N9), які заразили багатьох людей, але до сих пір не набули здатності легко передаватися між людьми. Додатковий ризик полягає в тому, що віруси собачого грипу (тип A, H3N8) можуть поширюватися на людей, з огляду на близькість власників домашніх тварин і собак в Північній Америці і Європі. Серйозну стурбованість викликає те, що більшість людей у світі не мають імунітету до цих штамів, тому пандемія, викликана цими вірусами, може бути досить масштабною і мати сумні наслідки.
Про те, як поширюються віруси грипу серед людей і як уберегти себе і близьких, ви можете дізнатися, прочитавши статтю на сайті.