Цукровий діабет є лідером серед захворювань ендокринної системи. У його лікуванні основний напрям лікування зволиться до підтримки рівня цукру в крові на безпечних показниках. Однак нерідко виникають ситуації, коли захворювання на грип сприяє порушенням контролю глікемії, а виникаючі при цьому прояви суб-або декомпенсації у пацієнта нерідко списуються на токсичні прояви грипу, що загрожує затримками в наданні необхідної допомоги. Як наслідок – висока частота як грипозних ускладнень, так і декомпенсації цукрового діабету.
Чому грип може негативно позначатися на контролі цукрового діабету?
Це багато в чому пояснюється тим, що цукровий діабет є системним захворюванням, а значить при ньому страждає весь організм людини, оскільки виникаючі на його фоні обмінні порушення відображаються на стані всіх внутрішніх органів і систем. При цьому їх функціональні резерви суттєво знижені, на що нашаровується розлади не тільки вуглеводного, але і жирового та білкового обміну. У такій ситуації резерви імунної системи так само виявляються під загрозою виснаження, що виливається в підвищену сприйнятливість хворого з цукровим діабетом до будь-яких інфекційних агентів, в першу чергу вірусу грипу.
Важливе значення має той факт, що цукровий діабет – це не ізольований, а коморбідний стан, незмінними супутниками якого є атеросклероз, артеріальна гіпертензія та інші патологічні процеси. Виникаючі при цьому обмінні порушення призводять до того, що дози протидіабетичних препаратів (інсуліну, пероральних та ін’єкційних цукрознижувальних засобів), які забезпечували контроль глікемії до захворювання на грип, при його виникненні можуть бути неефективними. Іншими словами, досягнутий контроль цукрового діабету при грипі виявляються під загрозою зриву.
Читайте також: Грип та хронічні захворювання: коли імунітет не рятує
Основна причина зриву стану компенсації при цукровому діабеті на тлі грипу полягає в тому, що при вірусному захворюванні запускається каскад біохімічних реакцій, спрямованих на боротьбу з інфекційному агентом. При цьому відбувається активація контрінсулярної системи, до якої відносяться кортикостероїди (кортизол), глюкагон і адреналін, які беруть участь в протиінфекційному захисті організму людини. Як відомо, контрінсулярні гормони блокують утворення інсуліну в інсулярному апараті підшлункової залози і нівелюють його впливи на клітинному рівні. Тому при грипі виникає ситуація, коли необхідних раніше доз аналогів інсуліну або інших цукрознижуючих препаратів стає недостатньо для підтримки компенсації цукрового діабету, а сам пацієнт переходить в стан спочатку суб-, а потім декомпенсації. При цьому виникаючі прояви можуть трактуватися двояко: і як токсичний вплив грипу, і як зрив контролю рівня цукру в крові.
Які симптоми можуть бути свідченням токсичного впливу вірусу грипу, а які вказувати на зрив компенсації цукрового діабету у хворого?
Як відомо, токсичний вплив вірусу грипу укладається в прояви інтоксикаційного синдрому, симптомами якого є поява загальної слабкості і підвищеної стомлюваності, млявості, які в перші дні захворювання можуть переважати у людей з коморбідними станами, в тому числі і цукровому діабеті.
При тяжкому перебігу грипу слабкість може бути настільки вираженою, що призводить до адинамії, супроводжується запамороченням. Також виникають гіпертермія, озноб або мерзлякуватість, інтенсивні головні болі з переважною локалізацією в ділянці чола і надбрівних дуг. З’являється ломота в тілі, біль у м’язах і суглобах. Хворий може відчувати хворобливість при русі очей, з’являється сльозотеча і світлобоязнь.
Прояви недостатньої компенсації цукрового діабету включають симптоми зневоднення через наростання гіперглікемії, що може проявлятися загальною слабкістю, загальмованістю і надмірною сонливістю, спрагою (полідипсія) і підвищеним сечовипусканням (поліурія).
Читайте також: Грип у похилому віці: як запобігти несприятливим наслідкам?
Як бачимо, при очевидній різниці в патогенетичних механізмах виникнення цих проявів, схожість клінічних проявів все ж є. І полягає вона в тому, що загальна слабкість, загальмованість, запаморочення і наростаючі прояви зневоднення можуть свідчити як про тяжкий перебіг грипу, так і бути сигналом того, що перебіг цукрового діабету переходить з розряду компенсації в декомпенсацію.
Яка лікувальна тактика у хворих з грипом на фоні цукрового діабету буде найбільш оптимальною?
У даній ситуації перед лікарем стоїть два завдання: утримати контроль над цукровим діабетом і не дати грипу розвинутися до важкого стану з ускладненнями. В реальній клінічній практиці ці два стани часом важко розмежувати, тому доцільно зосередитися відразу на досягненні обох цілей.
Перше завдання по утриманню контролю перебігу цукрового діабету передбачає жорсткий контроль глікемії якомога частіше, особливо при появі наростаючих симптомів інтоксикаційного синдрому при захворюванні на грип. Якщо на попередніх дозах цукрознижувальної терапії утримати показники глікемії не вдається, потрібно підбирати нові, більш ефективні.
Друге завдання полягає в боротьбі зі збудником інфекційного захворювання – вірусом грипу і зниження вираженості його токсичних ефектів. Для цього необхідно відразу після появи перших симптомів нездужання призначати хворому противірусні препарати, що володіють доведеною ефективністю щодо вірусу грипу. При цьому не варто втрачати час на з’ясування механізмів появи симптомів інтоксикації і зневоднення – через деякий час і грип, і цукровий діабет зроблять свій внесок у їх формування.
Читайте також: Грип і гіпертонія: небезпечна співдружність
Хворим на грип пацієнтам з цукровим діабетом може знадобитися етіотропна терапія противірусними препаратами, пригнічувальний вплив на вірус грипу за допомогою пригнічення специфічного ферменту нейрамінідази, яких посилено блокадою РНК-полімерази – ферменту, завдяки якому вірус розмножується в клітинах респіраторного тракту. Таким комплексним впливом володіє прямий противірусний препарат з діючою речовиною протефлазід. Його призначення в ранні терміни захворювання може дати змогу заблокувати вірусне розмноження, тим самим запобігаючи зростанню чисельності вірусних копій в геометричній прогресії і знижуючи їх токсичний вплив на організм хворого з цукровим діабетом.
Таким чином, захворювання на грип на фоні цукрового діабету є серйозною ситуацією, що вимагає негайного лікарського втручання. При цьому певні прояви інтоксикаційного синдрому, які виходять на перший план при захворюванні на грип, не повинні трактуватися виключно як наслідок вірусного втручання, з такою ж вірогідністю вони можуть свідчити про наростаючу декомпенсації контролю цукрового діабету. Тому важливо відразу призначати етіотропну терапію прямими противірусними препаратами, паралельно контролюючи перебіг цього захворювання.
Анатолій Чумак, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лікар-імунолог