Як допомогти дітям менше хворіти восени?

Як допомогти дітям менше хворіти восени?

Осіння мінлива погода незмінно дає старт сезону застудних захворювань. Хворіють всі: і дорослі, і діти. І цьому є пояснення: з приходом холодів люди все менше часу проводять на свіжому повітрі, вважаючи за краще знаходитися в теплому, нерідко погано провітрюваному приміщенні, де одночасно може перебувати багато людей. Додайте сюди часті переохолодження, коли в черговий раз неправильно вдягнувся, й імунітет дає слабинку. Крім того, для вірусу холодний період року – підходящий час для поширення серед сприйнятливих дитячих організмів, в яких через кілька днів з’являються перші прояви гострої респіраторної вірусної інфекції.

Найбільш схильні до вірусних інфекцій діти. Недостатньо розвинений імунітет і не повністю сформовані захисні бар’єри пояснюють, чому першими в низці застудних захворювань виявляються саме діти. Оскільки захисні механізми в дитинстві високочутливі до будь-яких впливів навколишнього середовища, що нерідко супроводжується їх перенапруженням і подальшим зривом при будь-якому негативному впливі, стає зрозумілим, чому дуже часто дитина не припиняючи хворіє, переносячи за рік 8–10 застуд.

У зв’язку з цим виникає питання: якщо імунітет в дитячому віці тільки формується, чи можна якимось чином вплинути на кількість респіраторних вірусних інфекцій, на які дитина очікувано захворіє в цьому сезоні? А якщо не лише проводити лікування застуди, коли захворювання вже розвинулося, а спробувати втрутитися завчасно?

Читайте також: Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?

Потрібно сказати, що цим питанням задаються багато батьків – і тих дітей, які дійсно часто, подовгу і важко хворіють респіраторними вірусними захворюваннями, і тих, у кого застуда проходить легко і закінчується одужанням без ускладнень. Далі події розвиваються за досить типовим сценарієм: мама намагається самостійно вирішити цю проблему, для попередження ГРВІ озброюється порадами родичів, подруг або черпає необхідну їй інформацію з просторів інтернету. Як правило, такий підхід не враховує найголовнішого: чи потрібно взагалі втручатися в імунну систему і що-небудь в ній змінювати/стимулювати/нормалізувати. Якщо дійсно із захисними силами щось не в порядку, то, що саме порушує роботу імунної системи і не дозволяє їй справлятися з черговим вірусом, і як найбільш ефективно без завдання шкоди відрегулювати стан захисних сил? Діючи навмання в прагненні поліпшити імунітет за допомогою будь-яких засобів, які впливають на нього, мама в підсумку може добитися прямо протилежного результату і знизити його ще більше. У такій ситуації важливо розуміти, що надмірна активація поки ще незрілого імунітету найімовірніше ніяк не вплине на здатність впоратися з вірусним агресором, а значить, не позначиться на тому, як швидко захворіє дитина після такого «лікування» і як довго триватиме у неї хвороба.

Виходить, що для того щоб заздалегідь попередити або полегшити захворювання на застуду у дитини, потрібен зовсім інший підхід. Оскільки втручання в незрілий імунітет загрожує ризиком щось перестимулювати, а щось навпаки – знизити, то краще в нього зайвий раз не втручатися. Набагато правильніше буде спрямувати зусилля на причину захворювання – вірус. Мова йде не про те, щоб ізолювати дитину від світу й замкнути її в чотирьох стінах. Така тактика тільки погіршить ситуацію, так як імунна відповідь організму людини – стан надбаний, тобто навчений в результаті контакту з інфекційними агентами.

Читайте також: Школа в нових реаліях: основи інфекційної безпеки для дітей

Підійдемо до цього питання раціональніше з такої позиції. Віруси, що викликають гострі респіраторні захворювання, в буквальному сенсі витають навколо нас. Найбільше скупчення їх спостерігається в дитячих колективах, де вони циркулюють постійно. Це пов’язано знову-таки з незрілою імунною системою організму дитини, яка не може швидко позбутися вірусу під час захворювання та після одужання, так що патоген протягом певного часу може виділятися в навколишнє середовище від малюка, який вже одужав. Тому дитина, яка застуджена або перехворіла, не кажучи вже про ту, яка продовжує відвідувати колектив з вираженими симптомами ГРВІ, є головним джерелом вірусів для інших. Висновок, який можна зробити – якщо дитина відвідує дитячий садок або ходить до школи, вона щодня на 6–12 годин занурюється в середовище, наповнене вірусами. Навіть якщо дитина бадьора і здорова, це не означає, що вірус не потрапив до її організму і не посилено розмножується. Очевидно, що якщо не дозволити вірусу, який вже проник до організму, відтворювати себе і накопичувати хвороботворне потомство, то захворювання не буде.

Як батькам зрозуміти, потрапив в організм дитини вірус чи ні?

Помітити вірус, коли він тільки осів на дихальних шляхах дитини, практично нереально. Більш того, протягом перших кількох днів вірус здатний приховувати свою присутність, проявляючи себе тоді, коли чисельність його потомства значно зросте. І тоді симптоми захворювання не змусять на себе чекати.

Як не дозволити вірусам ГРВІ викликати часті застуди в дитини?

Щоб не допустити розвитку респіраторного захворювання у дитини, яка постійно знаходиться в наповненому вірусами середовищі, потрібно вживати необхідних заходів заздалегідь. А саме, звернутися за консультацією до лікаря та обговорити з ним можливість запобігання розвитку ГРВІ у дитини на самому початку захворювання, коли вірус з високою часткою ймовірності вже облаштувався в її дихальних шляхах. Коли це потрібно зробити? Як тільки дитина переступила поріг дитячого колективу.

Лікар в такій ситуації може порадити прямі противірусні препарати, наприклад, Флавовір сироп. Дія сиропу полягає в блокуванні розмноження вірусу всередині зараженої ним клітини, що не дозволяє йому відтворювати численну армію власних копій. І чим раніше буде розпочато прийом Флавовіру, тим меншою буде кількість вірусних загарбників. Це допоможе не тільки усунути захворювання на самому початку, але й не дозволить величезній кількості вірусів виділятися в навколишнє середовище і заражати оточуючих дітей.

Читайте також: Вірусний менінгіт і енцефаліт: як уберегтися від захворювань

Таким чином, в прагненні батьків піклуватися про здоров’я своїх дітей і робити все можливе для запобігання застудним захворюванням важливо зберігати здоровий глузд і не намагатися самостійно втручатися в таку складну структуру, як імунна система, особливо тоді, коли вона активно розвивається та їй так просто заподіяти шкоду. Кращим рішенням буде заручитися підтримкою лікаря і з його допомогою захищати дитину від агресивного вірусного оточення прямими противірусними препаратами.

Галина Бут, сімейний лікар