Хибнонегативний тест на COVID-19: причини помилкового результату

Хибнонегативний тест на COVID-19: причини помилкового результату

Одним із головних методів діагностики присутності вірусу в нашому організмі є проведення спеціальних тестів. Однак у житті іноді буває, що ці тести показують невідповідний реальним симптомам результат. Чому виникають подібні ситуації і що робити у такому разі – розглянемо у статті.

Який результат тестування на COVID-19 вважається хибнонегативним?

Для початку розберемося, що означає позитивний та негативний тести на COVID-19. Позитивним вважається результат дослідження, який показує наявність генетичного матеріалу (для коронавірусу це – РНК) чи певного титру захисних антитіл щодо нього. Така ситуація трактується лікарем як зараження, якщо людина не має симптомів захворювання, або захворювання за наявності проявів COVID-19. Негативний тест одержують за відсутності РНК коронавірусу або антитіл до нього і це означає, що інфікування цим вірусом немає. А якщо є ознаки респіраторного захворювання, воно спричинене іншою причиною.

Нерідко виникають ситуації, коли людина заражена коронавірусом, але результат тестування негативний. У цьому випадку говорять про хибнонегативний результат. Якщо інфікування немає, а тест позитивний – про хибнопозитивний. Звичайно, такого не повинно бути, але в житті іноді таке трапляється. Причин тому може бути кілька: порушено правила здачі матеріалу для проведення досліджень, матеріал для дослідження взято не з місця локалізації вірусу, отримані результати іншої людини і так далі. Тому при сумнівах у тому, чи дійсно в організмі хворого немає РНК коронавірусу або антитіл до нього дослідження краще повторити.

Чому це важливо?

Ми живемо у світі, який наповнений величезною кількістю вірусів, що спричиняють різні захворювання. Найбільш поширені ті віруси, що передаються повітряно-крапельним шляхом та вражають органи дихання. До них відносять віруси ГРВІ, а також коронавірус, що викликав пандемію.

Найчастіше симптоми спричинених ними захворювань мають багато спільних ознак, тому для виявлення людей, що представляють найбільшу загрозу для здоров’я та життя, використовуються спеціальні методи дослідження. До них відносяться полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), яка нині вважається найточнішим методом виявлення генетичного матеріалу вірусу.

Ще один метод – виявлення наявності антитіл до коронавірусу, що дозволяє судити про те, чи хворіє людина на коронавірусну інфекцію та як імунна система її організму бореться з нею.

Якщо результат тестування на COVID-19 виявився негативним, а у людини є симптоми, схожі на коронавірусну інфекцію

Варіантів може бути два: або тест із якоїсь причини показує некоректний результат і його потрібно переробити, або причиною появи симптомів є інший вірус. Як зорієнтуватися у ситуації та не намагатися знайти те, чого немає?

Допоможе лікар, який зіставить скарги хворого, присутні у нього симптоми та результати огляду з отриманими даними тестування на COVID-19 та прийме рішення. Це важливо в умовах нинішньої пандемії і постійних мутацій самого вірусу, що призводять до появи його нових штамів. Не менш важливо при оцінці попереднього тестування як хибнонегативного з’ясувати причину ситуації, щоб вона не повторилася знову.

Основні висновки, які необхідно зробити

Насамперед, при підозрі на COVID-19 всі результати обстеження повинні аналізуватися лікарем. Як було зазначено, оцінюються не лише дані проведеного тестування, а й наявність в людини певних скарг і симптомів.

Експерти вважають, що тестування на COVID-19 має важливе значення при виявленні тих, у кого коронавірусна інфекція перебігає у легкій та особливо безсимптомній формі. Проте через об’єктивні причини, які включають і високу їхню вартість, протестувати всіх сьогодні не вдасться. Тому тестування на COVID-19 використовують як скринінг для визначення інфікування осіб, які побували в контакті з хворим на COVID-19.

Чи потрібно лікувати вірусне захворювання, якщо тест на COVID-19 негативний?

Важливо пам’ятати, що будь-яка вірусна інфекція вимагає своєчасного лікування, призначеного лікарем. Тим більше, що в період захворювання людський організм стає вразливішим до інших інфекційних агентів. Тому негативний тест на COVID-19 сьогодні не означає, що людина завтра не побуває в контакті з хворим на COVID-19 або тим, хто перебуває в інкубаційному періоді цієї інфекції.

До будь-яких симптомів захворювання в умовах пандемії COVID-19 слід ставитись серйозно. Це стосується і лікування, яке порадить лікар. Його рекомендації щодо застосування противірусних препаратів з прямим впливом на віруси, наприклад препаратів, що містять діючу речовину протефлазід, краще дотримуватися. Препарати з діючою речовиною протефлазід мають доведений вплив на віруси, що вражають дихальні шляхи людини, у тому числі й вірус грипу та коронавірус. Механізм  дії полягає у блокуванні утворення в ураженій клітині нових вірусних часток. У вірусу грипу активна речовина протефлазід,  пригнічує ще один фермент – нейрамінідазу, яка відіграє важливу роль у виході з клітини вірусного потомства та його поширення дихальними шляхами. Зазначені ефекти діючої речовини протефлазід дозволяють скоротити тривалість перебігу захворювання та зменшити вираженість його симптомів.

Отже, результати тестування на COVID-19 не завжди дають 100% результат. Тому їх інтерпретація повинна проводитися фахівцем з урахуванням епіданамнезу, тобто даних про контакт із хворими на COVID-19, а також наявності симптомів захворювання та їх вираженості. В даному випадку важлива не констатація факту тестування, а визначення проблеми та її правильне вирішення.

Чумак Анатолій